Dracena compacta to niezwykle popularny wybór wśród miłośników roślin. Należy jednak pamiętać, że potrzebuje ona odpowiednich warunków, by rozwijała się prawidłowo. Uprawa Draceny fragrans wcale nie jest skomplikowana, więc poradzi z nią sobie nawet początkujący hodowca.

Zapamiętaj!

  • Dracena compacta ma gęste liście i warto się czasem przyjrzeć, czy nic się w nich nie zalęga. 🌱
  • Nie stawiaj jej w bezpośrednim słońcu! 🌱
  • Podlewaj ją często – nawet 2 razy na tydzień, jeśli trzeba! 🌱
  • Dracena compacta jest szkodliwa dla kotów; możliwe, że dla psów również. 🌱

Czym charakteryzuje się Dracena compacta?

Dracena fragrans compacta, znana również jako dracena wonna, posiada dość drobne, gęsto ułożone liście. Tworzą one swego rodzaju grupki na dłuższych pędach. Maksymalnie osiąga długość około 2 m i stanowi doskonałą ozdobę każdego pomieszczenia. Charakteryzuje się niezwykle wolnym wzrostem. Liście posiadają ciemnozieloną barwę, a ich maksymalna długość to 10 cm. Badania sugerują, że dracena poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, więc oprócz funkcji ozdobnej pochłania również różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Dracena compacta – uprawa i pielęgnacja

dracena compacta -  koszt i bezpieczeństwo w przypadku zwierząt domowych

Pielęgnacja draceny compacty wcale nie jest trudna! Jeśli zastosujesz kilka zasad, będziesz mógł cieszyć się jej pięknym wyglądem przez długi czas. Dracena compacta lubi jasne pomieszczenia, jednak niezbyt nasłonecznione. Optymalna temperatura dla niej to około 10–13 stopni.

Porady Rośliniarzy

Dla Draceny compacty idealne jest okno na wschód lub na zachód. Jeśli nie masz takich okien, pamiętaj, aby w lecie przysłaniać okna zasłoną lub roletą. W zimie postaw swoją Dracenę tak, aby miała przynajmniej kilka godzin bezpośredniego słońca.

Dracena compacta – jakie podłoże najlepiej się sprawdzi?

Uprawa Draceny fragrans nie stanowi większych kłopotów. Najlepiej jest stosować podłoże, które nie pozostaje mokre przez długi czas. Idealnie sprawdzi się zatem porowate, ale jednocześnie bogate w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu rośliny. W okresie wiosenno-letnim roślinę należy nawozić uniwersalnym nawozem.

Podlewanie i kwitnienie draceny

Podlewanie i kwitnienie draceny

Dracena compacta – podlewanie

Kwiat ten nie wymaga częstego podlewania. Zbyt obfite nawadnianie powoduje bowiem nieprawidłowy rozwój rośliny. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku liści, które uwielbiają dużą wilgotność powietrza i należy je regularnie spryskiwać. Podlewanie i pielęgnacja Draceny compacta powinna więc odbywać się ok. 2 razy w tygodniu.

Czy roślina ta może zakwitnąć?

W naturalnym warunkach Dracena fragrans compacta kwitnie, a jej kwiaty posiadają niezwykle silny zapach. W warunkach domowych, ze względu na odmienne warunki i wolne tempo wzrostu, jest to niezwykle rzadkie, aczkolwiek nie niemożliwe. Jeśli posiadasz roślinę przez długi czas i prawidłowo o nią dbasz, możesz zaobserwować jej kwitnienie.

Dracena compacta – choroby oraz częste problemy

Poznaj kilka często występujących problemów w przypadku tego gatunku. 

Dracena compacta – choroby oraz częste problemy

Opadające liście

Jakie problemy można napotkać podczas pielęgnacji rośliny? Jeśli zauważysz, że Dracena compacta posiada opadające liście lub nie wyglądają one tak dobrze jak kiedyś, może to oznaczać, że w pomieszczeniu nie ma wystarczającej ilości światła.

Brązowe zmiany na liściach

Jeśli Dracena compacta posiada na liściach brązowe plamy, prawdopodobnie oznacza to obecność grzybów. W przypadku tego gatunku jest to dość częste, gdyż grzyb ten atakuje w ciepłych i wilgotnych warunkach. Jeśli zaobserwujesz tego rodzaju zmiany, koniecznie zastosuj środek grzybobójczy.

Zbyt miękki pień

Jeśli zaobserwujesz, że pień rośliny Dracena compacta jest zbyt miękki, prawdopodobnie oznacza to, że zbyt intensywnie ją podlewasz. W takim przypadku należy pozostawić roślinę do całkowitego wyschnięcia i dopiero wówczas nawodnić ponownie.

Dracena compacta – koszt i bezpieczeństwo w przypadku zwierząt domowych

Ile kosztuje Dracena compacta? Ceny zależą od wielu czynników, jednak najczęściej wynosi ona ok. kilkunastu złotych. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, w przypadku posiadania zwierząt domowych warto przemyśleć zakup tej rośliny, gdyż może być ona trująca szczególnie w przypadku kotów, które lubią podgryzać liście roślin domowych.
Pielęgnacja Draceny fragrans jest mało wymagająca, więc stanowi idealne rozwiązanie w przypadku początkujących miłośników roślin. Zobacz, jak prawidłowo o nią dbać, by cieszyć się nią jak najdłużej.

Dracena Compacta – często zadawane pytania

Dracena Compacta – często zadawane pytania

Jak dbać o Dracena Compacta?

Ta odmiana Draceny jest niezwykle mało wymagająca. Wystarczy odrobina słońca (dosłownie!) i regularne podlewanie raz na kilka dni.

Dlaczego dracena marnieje?

Draceny marnieją gdy im czegoś brakuje. Jeśli twojej roślinie opadają liście, brak jej światła. Jeśli liście są do tego żółte i suche, brakuje jej wody.

Czy draceny są trujące?

Tak jak w przypadku większości roślin, nie polecamy podjadania liści 🙂 Dracena nie jest bardzo trująca, jest jednak bardzo szkodliwa dla kotów.

Czy dracena nadaje się do sypialni?

Jak najbardziej! Dracena to dobry oczyszczacz powietrza i komponuje się dobrze w każdym stylu. Będzie wspaniałym dodatkiem do każdej sypialni!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023