Domek całoroczny a sezonowy – różnice i charakterystyka
Domek sezonowy, znany także potocznie jako rekreacyjny, służy – jak sama nazwa wskazuje – głównie do sezonowego wypoczynku w okresie letnim. Wtedy też temperatura panująca na zewnątrz powinna być komfortowa także do wypoczynku we wnętrzu danego domku letniskowego. Wynika to z faktu, że obiekty rekreacyjne są pozbawione termoizolacji, zatem pomiędzy ich wnętrzem a światem zewnętrznym zachodzi ciągła wymiana temperatury, co w zasadzie całkowicie uniemożliwia utrzymanie wyższych wartości temperatury w chłodniejszych sezonach.
Mieszkalny dom całoroczny cechuje się zupełnie inną charakterystyką. W tym przypadku mamy do czynienia tak naprawdę z tradycyjnym domem, w którym każdy może się zameldować na podstawie prawa do dysponowania nieruchomością i mieszkać przez cały rok. Jest to możliwe dzięki szczelnej termoizolacji, która chroni przed nadmierną wymianą ciepła zachodzącą pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, a także instalacji grzewczej. Wyróżnikiem są także trzyszybowe okna oraz ocieplone drzwi.
Dlaczego dom całoroczny bez pozwolenia to dobre rozwiązanie?
Dom całoroczny bez pozwolenia to zagadnienie, które zyskało na popularności dopiero z początku 2022 roku, kiedy to w życie wszedł Nowy Ład. W jego ramach zmianie uległ nie tylko system podatkowy, lecz także prawo budowlane, w tym możliwość stawiania domków całorocznych bez pozwolenia o wielkości do 70 m2.
To wiąże się dla każdego prywatnego inwestora z szeregiem wielu zalet, wśród których można wymienić między innymi:
- Pełną swobodę – dom bez pozwolenia można wybudować wybranej przez siebie działce, leżącej w ulubionej lub zupełnie wymarzonej lokalizacji, o ile miejscowy plan zagospodarowanie przestrzennego oraz warunki zabudowy dopuszczają zabudowę mieszkalną. Ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię zabudowy można zdecydować się na działkę znacznie mniejszą niż rynkowa średnia. To z kolei pozwala zaoszczędzić.
- Cenę – w przypadku budowy tradycyjnej mamy do czynienia przede wszystkim z kosztownym procesem wnioskowania o pozwolenie na budowę, zatrudnieniem kierownika budowy oraz prowadzeniem dziennika postępu prac. Dom bez pozwolenia na budowę nie wymaga żadnej z tych rzeczy, co ma ogromny wpływ na zdecydowanie niższy koszt. Jedyny koszt to projektant oraz architekt adaptujący.
- Możliwość personalizacji – budowa domu całorocznego bez pozwolenia przyciąga coraz więcej klientów, którzy nie chcą kupować niepewnego budynku z rynku wtórnego, a wolą postawić swój nowy, wymarzony domek, wedle własnego projektu i oczekiwań. Z tego względu na rynku znajdują się tysiące gotowych projektów oraz domków, które możesz postawić nawet w siedem dni!
Dom bez pozwolenia na budowę – kilka kroków do wymarzonego lokum
Nowelizacja prawa budowlanego zgodnie z Nowym Ładem daje prywatnym inwestorom wiele możliwości związanych z postawieniem swojego nowego domku całorocznego na wybranej przez siebie działce. Skorzystanie z tej możliwości nie przysługuje jednak wszystkim. Jest kilka wymogów do spełnienia. Dom bez pozwolenia powinien:
- mieć powierzchnię zabudowy nie większą niż 70 m2, a z antresolą – do 90 m2,
- występować w liczbie jednej sztuki na każde 500 m2 działki,
- mieć maksymalnie dwie kondygnacje,
- mieścić się na jednej działce w całości,
- służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych,
- mieć rozpiętość elementów konstrukcyjnych o długości maksymalnie 6 m, zasięg wsporników nie może z kolei przekraczać 2 m.
Wszystkie powyższe wytyczne są stosunkowo proste do spełnienia przy minimum zaangażowania, a na dom bez pozwolenia na budowę może sobie pozwolić w zasadzie każdy, kto dysponuje odpowiednią ilością pieniędzy oraz czasu.
Jak postawić dom bez pozwolenia?
Budowa domu całorocznego bez pozwolenia tak naprawdę sprowadza się do wykonania kilku bardzo prostych kroków. Inwestor powinien:
- skompletować całą dokumentację:
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
- projekt zagospodarowania działki,
- MPZP lub decyzję o warunkach,
- projekt architektoniczno-budowlany.
- skompletować oświadczenia:
- dotyczące budowy domu na własne cele mieszkaniowe,
- o przejęciu kierownictwa nad budową.
Wszystkie powyższe dokumenty należy przesłać pocztą, złożyć przez internet lub dostarczyć osobiście do starosty/prezydenta miasta. Warto wielokrotnie przejrzeć wszystkie elementy całej dokumentacji, gdyż z reguły brak jednego pisma może oznaczać przedłużenie czasu niezbędnego do uzyskania „decyzji”. Co ciekawe jednak, decyzja nie jest wydawana pisemnie – to forma milczącego przyzwolenia na rozpoczęcie prac. Na czym polega?
Na tym, że jeśli w ciągu 21 dni od chwili złożenia dokumentacji nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, to w pełni zgodnie z prawem możesz rozpocząć budowę swojego domu i w praktyce przejść do początkowych etap robót.
Budowa domu całorocznego bez pozwolenia – to możliwe!
Budowa domu całorocznego bez pozwolenia to coraz częściej spotykane rozwiązanie wśród różnych inwestorów. Minimum formalności, bardzo tanie gotowe domki oraz ich ogromny wybór to zalety, przez które na domek całoroczny decydują się także osoby, które mają dość mieszkania w tłocznym mieście.
Warto jednak wybierać domki dobrych firm o ugruntowanej rynkowej pozycji i z dużym doświadczeniem. Dzięki temu zakupiony obiekt spełni wszelkie oczekiwania przez wiele lat jego eksploatacji, a w zamian nabywca otrzymuje pełne wsparcie, a w niektórych przypadkach także montaż, który może trwać nawet tylko 7 dni roboczych. Tak naprawdę zatem cały proces – od zakupu domku i złożenia dokumentacji w urzędzie – może zająć nie dłużej niż miesiąc. To ogromna zaleta dla niecierpliwych, którzy chcą od razu wprowadzić się do swojego lokum, a nie czekać na jego budowę nawet kilka lat.
Partnerem artykułu jest drewnolandia.pl