Kiedy priorytetem w trakcie wyboru projektu domu staje się maksymalnie wykorzystana przestrzeń budynku, projekty domów bez garażu wydaja się najlepszym rozwiązaniem. Cały dom tylko dla nas, przy takim podejściu do budowy garaż zdaje się zbędnym dodatkiem. Kiedy warto wybierać projekty domów bez garażu i jakie są korzyści z takiego wyboru?

Dom przy Bukowej 40
Dom przy Bukowej 40

Zrezygnuj z garażu, oszczędzaj pieniądze! Tańsze i szybsze w budowie projekty domów.

Projekty domów, w których zrezygnowano z garażu to zazwyczaj projekty wybierane przez inwestorów, którzy najbardziej cenią sobie niskie koszty realizacji swojej inwestycji. Jeśli zależy nam na tanim i sprawnym wybudowaniu domu, a priorytetem jest dla nas szybkie zamieszkanie, wybór domu bez garażu skraca drogę do celu. Garaż każdorazowo powiększa bryłę budynku, co wiąże się z kosztami. To dodatkowe koszty nie tylko większego fundamentu, ale również dodatkowego zadaszenia nad garażem. Wiele istniejących projektów domów oferuje mieszkańcom dodatkowe pokoje na parterze kosztem garaży. Tam, gdzie znajdował się garaż, często projektuje się dodatkową sypialnię lub gabinet. Ekstra pokój na parterze to doskonała opcja, by wybudować dom w dwóch etapach. Gdy wybierzemy dom z poddaszem użytkowym, po wykończeniu parteru można na nim od razu zamieszkać , a poddasze wykończyć, gdy będziemy mieć na to odpowiednie środki finansowe i czas. Projekty domów bez garaży wybierane są zazwyczaj na mniejsze i wąskie działki. Ze względu na mniejsze gabaryty budynku taki dom łatwiej dopasować do działki.

Budynki pozbawione garażu łatwiej też ustawić na działce w niestandardowy sposób, np. ustawiając wejście z prawej lub lewej strony od wjazdu na działkę.

Gdy nasza działka jest zbyt wąska, aby dom zmieścił się przed wjazdem, możemy postawić go przy wjeździe po prawej lub lewej stronie działki. Jeśli w domu byłby zaprojektowany garaż, trudno byłoby znaleźć wystarczająco dużo miejsca, aby samochód mógł swobodnie zaparkować w środku.

Ograniczenie kosztów, które pojawia się, gdy wybieramy projekt domu bez garażu, powinno być zauważalne również w zakresie ogrzewania domu. Garaż to miejsce, w którym najszybciej i najczęściej dom traci ciepło. Projekt domu jednorodzinnego, bez garażu, to całość, którą łatwiej ocieplić i ogrzać. Dom bez garażu jesteśmy w stanie skuteczniej ogrzać i zabezpieczyć przed powstawaniem mostków termicznych i utraty ciepła.

Dom przy Alabastrowej 58

Dom przy Alabastrowej 58

Co zamiast garażu? Alternatywne rozwiązania dla Twojego auta.

Czy w projekcie domu bez garażu zmieścimy wszystkie potrzebne w domu rzeczy? To pytanie może nam towarzyszyć w trakcie dokonywania wyboru.

Likwidacja garażu może budzić obawy związane z ograniczoną przestrzenią do przechowywania sprzętu niezbędnego w gospodarstwie domowym.

Jeśli wybieramy projekty domów bez garażu, a mamy niewielką działkę, musimy się zadowolić altaną ogrodową, drewnianą szopą na narzędzia lub wiatą, pod którą można postawić kosiarkę, stół, krzesła lub grill. Nie możemy jednak zapomnieć, że każdy budynek, zarówno parterowy, jak i ten z poddaszem ma do wykorzystania strych, na którym z powodzeniem zmieścimy rzeczy wymagające przechowywania.

Garaże wolnostojące – solidna opcja zamienna.

Dla projektów domów pozbawionych garaży istnieje realna alternatywa, którą możemy zrealizować przy odpowiednio dużej działce. Jeśli posiadamy odpowiednio dużo miejsca na działce, możemy rozważyć garaż wolnostojący. Nie musi powstać od razu w trakcie zasadniczej budowy domu, ale może być zrealizowany w miarę wzrostu zapotrzebowania. Garaż wolnostojący, na jedno lub dwa auta, może być wykorzystany na parking samochodowy lub zaadaptowany na budynek gospodarczy. Do znakomite miejsce na realizowanie indywidualnych pasji majsterkowicza. Może również służyć celom artystycznym, np. stanowić doskonałe miejsce do prób dla amatorskiego zespołu muzycznego.

Carporty i wiaty garażowe – nowoczesne i tanie rozwiązanie

Garaże dowolnego typu budynków można również zastąpić nowoczesnymi wiatami samochodowymi. Rozwiązaniem jest nowoczesny carport mający chronić nasze samochody przed warunkami atmosferycznymi. Tego typu zadaszenia samochodowe wykonywane są głównie z aluminium, stali oraz poliwęglanu lub szkła, w zależności od wybranego typu. Carport może być zabudową wolnostojącą, zrealizowaną w dogodnym miejscu na działce. To lekka konstrukcja, które może zostać zrealizowana na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę.
Garaż z powodzeniem można zastąpić wiatą garażową połączoną ze ścianą boczną budynku. Jest to również o wiele tańsza i łatwiejsza w utrzymaniu przestrzeń przeznaczona na garażowanie auta.

Dom przy Wiosennej 23
Dom przy Wiosennej 23

Ekonomiczne podsumowanie.

Projekty domów bez garażu to przede wszystkim świetny sposób na ograniczenie kosztów budowy, jak również sposób na pokonanie utrudnień związanych z wielkością i kształtem działki. Takie projekty znajdą zyskują popularność wśród inwestorów nie posiadających floty samochodowej.

Domy pozbawione pomieszczenia garażowego oferują mieszkańcom całą powierzchnię budynku. Komfortowe mieszkanie w nowoczesnym domu nie wymaga dodatkowej przestrzeni garażowej. Decydując się na gotowy projekt domu bez garażu, skupiamy się na sobie i na tym, co dla nas najważniejsze – na aktywnym życiu we własnym domu, bez dodatkowego obciążania domowego budżetu.

Materiał sponsorowany

Zobacz także:
Archiwum: luty 2023