Dereń pagodowy jest jednym z najbardziej ulubionych drzew ozdobnych ogrodników. Cieszy się dużym zainteresowaniem praktycznie w każdym sezonie. Najważniejsze informacje o uprawie i pielęgnacji rośliny znajdziesz w naszym artykule!
Dereń pagodowy jest drzewem krajobrazowym. Upiększa ogród w trakcie wiosny, lata, jesieni i zimy. Wiedząc, czego potrzebuje roślina i w jaki sposób ją uprawiać, można wykorzystać wszystkie jej zalety. Przedstawiamy kluczowe wiadomości na ten temat!
Rozpoczęcie okresu kwitnienia rośliny
Start kwitnienia zaczyna się w maju, a w Europie Środkowej rośliny kwitną od czerwca do lipca. Kwiatostany nie są otoczone przylistkami, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych gatunków drzew.
Dereń pagodowy jest zapylany przez owady, a nasiona dojrzewają w naszym rejonie od września do października. Mają okrągły kształt i wielkość ziarna grochu. Charakteryzują się czarnym kolorem.
Dereń pagodowy – uprawa
Decydując się na uprawę drzewka, należy mu zapewnić odpowiednie warunki rozwojowe. Powinny być umieszczone we właściwe stanowisko rozwojowe i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.
Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn i być lekko wilgotna, ale nie grząska, a także być oświetlona światłem rozproszonym. Dereń pagodowy dobrze radzi sobie również w pełnym słońcu.
Przy uprawie rośliny kluczową kwestią jest to, aby zapewnić jej wystarczającą ilość miejsca nad i po bokach. Dzięki temu drzewko będzie rozrastać w odpowiedni sposób.
Zagrożenia, na które trzeba uważać
Dereń pagodowy jest uznawany za drzewo dość łatwe w uprawie ze względu na odporność na wiele odmian szkodników. Do sporadycznie pojawiających się problemów zalicza się omacnicę prosowiankę i zgorzelę. Oprócz tego Cornus Controversa może stać się ofiarą chorób przenoszonych przez korniki, czy zgniliznę korzeni.
Pielęgnacja Cornus Controversa podczas pierwszych miesięcy
Dobrym rozwiązaniem przy uprawie Cornus Controversa, jest posadzenie palików. Dzięki temu Dereń pagodowy będzie rósł prosto i utrzymywał stabilną pozycję.
W trakcie pierwszych miesięcy zaleca się podlewanie drzewa co tydzień. Następnie trzeba uzupełniać wilgoć w okresach bardzo suchych oraz latem przy jednoczesnym stosowaniu głębokiego zraszania co kilka tygodni.
Dereń pagodowy – nawożenie
Młodsze drzewka nie powinny być nawożone w pierwszym roku. Są zbyt wrażliwe w momencie sadzenia i mogą być uszkodzone na poziomie korzeni. W ostateczności, można użyć organicznej herbaty która jest rozcieńczona do połowy.
W momencie, kiedy drzewo osiągnie wysokość 2 metrów, można zastosować około ¼ szklanki nawozu w lutym lub w marcu i ponowić tę procedurę trzy miesiące później. Najlepiej sprawdzi się nawóz w postaci granulatu, który należy rozsypać wokół krawędzi strefy korzeniowej. Ostatnim etapem jest podlanie gleby.
Z kolei dojrzałe drzewa, będą potrzebowały ok. ½ szklanki na każde 2,5 cm pnia. Nawóz powinien być rozsypany w promieniu 9,5 m2 od drzewa, a następnie trzeba go zebrać z gleby.
Dereń pagodowy – podstawowe informacje
Dereń pagodowy funkcjonuje również pod nazwą pagodowiec olbrzymi, pałeczkowaty lub Cornus Controversa. Jest gatunkiem z rodzaju Cornus w rodzinie psowatych Cornaceae – w krajach anglojęzycznych nazywa się go Dogwood Tree.
Pochodzi z Azji Wschodniej, a obszar występowania drzewka pagodowego rozciąga się aż od wschodnich Himalajów – Nepal i północne Indie, przez Chiny po Koreę i Japonię. Pojawia się przede wszystkim w lasach liściastych i rośnie nawet w miejscach zacienionych.
Krzew może osiągnąć od 10 do 15 m wysokości. Drzewko jest bardzo charakterystyczne – dzieje się tak ze względu na to, że kora rośnie w poziomych warstwach, a kora jest gładka i szara. Z wiekiem na jej powierzchni tworzą się drobne pęknięcia – do momentu rozpadnięcia się kory na szerokie pasma.
Odmiany rośliny
W sklepach ogrodniczych są oferowane różne odmiany rośliny. Do niezwykle popularnych należy Candle Light, która ma żółte liście w trakcie wzrostu, a ich kolor przechodzi później w zieleń. Następna odmiana to Marginata z liśćmi z wąskimi, biało-różowymi brzegami.
Sadownicy często decydują się też na rodzaj Pagoda, który rośnie regularnie i ma rozłożyste gałęzie, a także Variegata o wysokości od 5 do 10 metrów z węższymi liśćmi o wielkości 4 centymetrów i szerokim kremowobiałym marginesem.
Sposoby wykorzystania Derenia pagodowego
Dereń pagodowy jest wykorzystywany jako roślina ozdobna – ze względu na orientalny wygląd i piękny kwiatostan. Sadzi się go jako krzew ozdobny w dużych parkach i ogrodach botanicznych – szczególnie w Europie Środkowej. Znajduje też zastosowanie w medycynie ludowej. Używa się go m.in. do uśmierzania bólu, a z nasion okazu pozyskuje się olej.
Ulistnienie Cornus Controversa – jak się prezentuje?
Ulistnienie drzewka jest ciemnozielone z wierzchu i jaśniejsze od spodu. Naprzemianległe liście są owalne i krótko zaostrzone na końcu. Mają od 9 do 13 cm długości 7 cm szerokości, a każdy z nich ma od sześciu do dziewięciu wyraźnych, niemal równoległych żyłek.
Z kolei ogonki liściowe mają ok. 4 centymetrów długości. W trakcie jesieni liście przed opadnięciem zmieniają barwę na żółtą i karmazynową. Natomiast młode gałązki derenia pagodowego przybierają ciemnoczerwony kolor. Kwiaty derenia pagodowego wyglądają wyjątkowo ładnie i są wyeksponowane piętrowym układem gałęzi.
Dlaczego warto mieć dereń pagodowy w swoim ogrodzie?
Dereń pagodowy jest naturalnie uzupełnieniem klasycznego krajobrazu, na który składają się zazwyczaj drzewa liściaste oraz cieniste lub półcieniste rośliny podszytowe. Piękne przylistki drzewka łudząco przypominające kwiaty wraz z kolorowymi jagodami urozmaicają również każdą przestrzeń ogrodową.