Dekoracje do ogrodu mogą w niepowtarzalny sposób ożywić klimat twojej posesji. Sprawdź, jakie propozycje przygotowaliśmy, w celu ułatwienia ci wyboru. Które z nich warto wykorzystać w twoim ogrodzie?

Ogród jest przedłużeniem domu! Powinien być dla ciebie miejscem, w którym czujesz się naprawdę dobrze i w którym możesz pokazać światu swoją osobowość i gusta. Przestrzeń wokół domu to nie tylko ogródki warzywne i rabaty z bylinami. Możesz wykreować tam naprawdę fantastyczne miejsce dopasowane do twojego stylu życia i potrzeb. Czasami najprostsze ozdoby i dekoracje do ogrodu, które możesz wykonać w kilka minut, całkowicie zmieniają charakter całego otoczenia. Sprawdź, jak tego dokonać!

Dekoracje do ogrodu – wygodne i funkcjonalne

Twoja przestrzeń ogrodowa jest przedłużeniem twojego domu, dlatego jej projekt powinien być traktowany tak samo, jak w przypadku każdego innego pomieszczenia. Zazwyczaj podczas ozdabiania i szukania dekoracji do ogrodów sięga się raczej po inspiracje zewnętrznymi przestrzeniami. Wbrew pozorom warto zrobić coś zupełnie przeciwnego!

Zacznij od zastanowienia się, jakie elementy przestrzeni domowej sprawiają, że czujesz się najbardziej komfortowo. Wygodny podnóżek czy kufer w ogrodzie może służyć zarówno jako poręczne rozwiązanie do przechowywania przedmiotów, jak i powierzchnia, na której można ustawić tacę z napojami.

Ogród, podobnie jak dom, może zostać podzielony na wygodne strefy. Jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością przestrzeni, spróbuj obok typowych mebli dekoracyjnych skorzystać również z innych rozwiązań. Obok strefy wypoczynku można przecież zorganizować miejsce do zabawy dla dzieci czy nawet ogrodową kuchnię pełną ozdobnych ręcznie robionych przedmiotów, potrzebnych do spożywania posiłków w ogrodzie, czy na przydomowym tarasie.

Dekoracje ogrodowe – klimatyczne oczko wodne

Poszukując pomysłów na ozdoby do ogrodu, rozważ możliwość stworzenia na swojej przestrzeni jakiegoś rodzaju zbiornika wodnego. Możesz wybrać dobrze położoną fontannę wodną lub spokojne oczko wodne wypełnione efektownymi rybami koi i kolorowymi roślinami wodnymi.

Zobacz także  Grzyb siniak, czyli borowik ponury. To jadalny czy trujący grzyb?

Elementy wodne dodają ogrodowi odrobiny wdzięku i inspirują do ciekawych pomysłów. Pompy rozprowadzające wodne po oczkach, czy tworzące w nich kaskady wcale nie muszą generować hałasu! Nowoczesne pompy mogą być ciche. Postaw więc krzesło ogrodowe obok kaskadowej fontanny z miedzi, marmuru, betonu lub kamienia i ciesz się widokiem oraz spokojem.

Dekoracje do ogrodu – zorganizuj przestrzeń

Sekretem udanego ogrodu jest jego dobra organizacja. Nawet jeśli masz tylko niewielką przestrzeń na zewnątrz, nie wahaj się tworzyć stref lub obszarów dla każdej aktywności w ogrodzie. Jakie dekoracje do ogrodu i osobne przestrzenie wygospodarować? Oddzielnie może pojawić się:

  • Jadalnia na patio lub taras ze stołem ogrodowym i krzesłami.
  • Przestrzeń do relaksu z krzesłami ogrodowymi, takimi jak leżaki czy fotele.
  • Przestrzeń rekreacyjna – jeśli masz dzieci, możesz stworzyć strefę do ich zabaw, piaskownicę, karmnik dla ptaków, huśtawkę z opony, a nawet brodzik.

Jeśli lubisz uprawiać warzywa, dlaczego nie stworzyć małej działki w swoim ogrodzie? jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz nawet zainstalować szklarnię lub szopę ogrodową. W ich otoczeniu nie powinno zabraknąć donic i doniczek. Wybieraj dekoracyjne wersje praktycznych przedmiotów, takich jak wiadra, taczki, czy skrzynki na warzywa.

Ozdoby ogrodowe – wykorzystaj kreatywność

Jednym z największych trendów w ogrodnictwie są obecnie ogrody z kamienia, gdzie można znaleźć rośliny, które sadzi się pod płachtą, a następnie pokrywa kamykami, korą lub żwirem. Ten modny mineralny wygląd można ocieplić, dodając materiały takie jak drewno pomalowane bezbarwnym lakierem, wiklina, bawełna lub len. W innych miejscach w ogrodzie, na przykład hamaku, altanie lub wiklinowym fotelu również zastosuj wyeksponowane naturalne materiały. Inną opcją jest połączenie tego neutralnego stylu z jasnymi i kolorowymi meblami ogrodowymi.

Ozdoby ogrodowe – nie bój się kolorów!

Podobnie jak każdy dom, również ogród można oczywiście ozdobić w kolorze. Używając różnych odcieni w swoim ogrodzie, możesz urozmaicić atmosferę na wiele różnych sposobów. Jakie dekoracje do ogrodu przyciągną wzrok? Możesz zdecydować się na kolorowe meble ogrodowe, z siedzeniami z żywicy w różnych kolorach – od neutralnych po jaskrawe. Jeśli wolisz naturalne materiały, takie jak drewno lub wiklina, możesz wykorzystać zamiast tego barwne dodatki, wybierając jasne poduszki ogrodowe, obrusy, parasole, a nawet różnego rodzaju pojemniki.

Zobacz także  Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) – skuteczne sposoby zwalczania żarłocznego szkodnika!

Olbrzymie pufy i kolorowe poduszki podłogowe to świetne miejsca do siedzenia w ogrodzie, które jednocześnie dobrze wyglądają. Dzięki obróbce materiału będą odporne na działanie promieni słonecznych i deszczu. Ułóż je, aby uzyskać modny, przytulny i wygodny wygląd dekoracji ogrodu.

Dekoracje ogrodowe – wykorzystaj kwiaty

Czy potrafisz wymienić kilka ptaków i owadów, które odwiedzają twój przydomowy ogród? Czy możesz odróżnić szkodniki na swoim ganku od pożytecznych gatunków? Jeśli poszanowanie i ochrona dzikiej przyrody jest twoim najwyższym priorytetem, powinieneś posadzić kilka dzikich kwiatów, aby upiększyć swój ogród.

Zastanów się nad posadzeniem kwiatów z najprostszej w „obsłudze” mieszanki na łąkę kwietną. Nie tylko uprzyjemni ona twoje wieczory w ogrodzie, ale także przyciągnie do niego wiele pożytecznych owadów i ptaków. Nie żałuj także przestrzeni na ozdobne kwietniki w ciekawych kształtach, „żywe ściany z sukulentów”, czy po prostu rabaty bylinowe.

Dekoracje świetlne w ogrodzie

Wieczory w ogrodzie nie będą spędzone przyjemnie, jeżeli nie umieścisz tam odpowiedniego oświetlenia. Niezależnie od tego, czy spędzasz czas na tarasie, w pergoli, czy na meblach ogrodowych, koniecznie musisz powiesić latarnie, lampiony czy sznury z delikatnymi żarówkami. Zabawa światłem to niekiedy jedna z najbardziej efektownych ozdób.

Dekoracje do ogrodu – domek na drzewie

Słowa „ogród przyjazny dzieciom” najprawdopodobniej przywodzą na myśl łysy trawnik, zasypany plastikowymi zabawkami. Na szczęście rodzice mogą łatwo stworzyć ogród dla dzieci, wykorzystując to, co kochają najmocniej: zabawę i wyobraźnię! Właśnie dlatego wśród dekoracji do ogrodu nie może zabraknąć funkcjonalnych zabawek.

Świetnym sposobem na zaangażowanie dzieci jest zapewnienie przestrzeni do wspinania się, huśtania się i ukrywania. Dlaczego nie stworzyć we własnym ogrodzie znanego z amerykańskich filmów domku na drzewie?

Możesz w tym celu skorzystać z jednego z wielu gotowych projektów. Jeżeli jednak dysponujesz narzędziami i smykałką do budownictwa, możesz z powodzeniem zaprojektować i zbudować domek sam. Nie ma przecież nic lepszego niż przestrzeń do zabawy całkowicie zgodna z gustem malucha!

Ozdabiając ogród, pamiętaj o spójności!

Dekorując swój ogród, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest dobieranie dodatków na szybko, tylko dlatego, że są to elementy, które wygląda ładnie lub ponieważ uważasz, że określony zestaw roślin będzie dobrze wyglądał w kącie ogrodu. Takie postępowanie doprowadzi cię tylko do nadwyrężenia budżetu przeznaczonego na dekorację, nie wspominając o tym, że istnieje duża szansa, że ​​twój ogród będzie miał niedopasowaną do siebie mieszankę elementów dekoracyjnych. To niezbyt ładny widok.

Zobacz także  Plamistość liści – objawy, zapobieganie i zwalczanie choroby grzybowej

Jeśli chcesz przeprowadzić płynny proces dekorowania, pomyśl o motywie lub koncepcji, zanim jeszcze zaczniesz dekorować ogród. Wybrany przez ciebie motyw dekoracji ogrodu powinien być spójny z różnymi rodzajami roślin i kwiatów, sadzonymi na rabatach.

Archiwum: wrzesień 2022