Jakie jeszcze zalety mają żarówki i lampy LED? Jak oświetlić LED-ami dom i ogród? Sprawdź koniecznie!
Oświetlenie LED… czyli jakie?
LED to inaczej dioda elektroluminescencyjna. Skrót LED pochodzi z angielskiego light emitting diode, co oznacza diodę emitującą światło. Za jej wynalazcę uznawany jest Nick Holonyak jr, jednak do odkrycia przyczynił się także Oleg Łosiew.
Jak działa LED? Najprościej tłumacząc, dioda zmienia nadwyżkę energii powstałą w urządzeniu na światło widzialne.
Zalety stosowania oświetlenia LED
Oświetlenie LED cechuje się długą żywotność i niskim poborem prądu, co znacznie zmniejsza rachunki za energię elektryczną. Technologia LED gwarantuje nam dostosowanie temperatury światła do potrzeb i preferencji, możliwość wybierania spośród różnych kolorów, sterowanie jasnością oraz zasilanie niskim i bezpiecznym napięciem.
Produkt ten jest niezwykle wydajny, a częste włączanie i wyłączenie nie skraca czasu pracy diod (czas pracy diody to kilkadziesiąt tysięcy godzin). LED-y nie zawierają żarników i wrażliwych na uderzenia, szklanych elementów. Co ciekawe, aż 80% dostarczanej energii zmienia się w światło, a jedynie 20% jest tracone i przekształca się w ciepło. Dzięki temu, że generują one niewielkie ilości energii cieplnej, bezpośredni kontakt z diodą nie powoduje oparzenia.
LED-y są też rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ nie zawierają toksycznych materiałów takich jak rtęć czy metale stwarzające zagrożenie dla naszego środowiska, a co więcej, nadają się do recyklingu.
Natomiast żarówka LED nie różni się kształtem od tradycyjnej żarówki i wyposażona jest w tradycyjny gwint, co sprawia, że możemy umieścić ją w każdym żyrandolu i zamienić oświetlenie wnętrz na bardziej energooszczędne i nowoczesne.
Oświetlenie LED w domu i w ogrodzie… czyli o zastosowaniu lamp LED-owych
Produkty LED-owe przeznaczone są do montażu zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach czy na tarasach. Spotkać można je też w centrach handlowych, miejscach użyteczności publicznej, w warsztatach czy garażach.
W ofercie wielu sklepów znajdziemy bogaty asortyment produktów LED-owych, w tym:
- naświetlacze LED,
- świetlówki,
- lampy wiszące,
- żarówki,
- taśmy,
- reflektory,
- lampy solarne,
- oświecenie dekoracyjne,
- okrągłe oczka,
- LED-y z czujnikiem ruchu,
- i wiele innych.
Lampa LED w salonie
LED-y w salonie mogą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego górnego, jak i dodatkowego oświetlenia dekoracyjnego wnętrza. Do wyboru mamy także wachlarz różnego rodzaju opraw i abażurów, które współpracują z LED-ami. Możemy więc postawić na minimalistyczne plafony lub reflektorki albo na zjawiskowe, przykuwające wzrok, żyrandole.
Ciekawym pomysłem w salonie jest też użycie LED-ów jako podświetlenia niecodziennej faktury jednej ze ścian (np. z cegły czy kamienia). Dzięki nim możemy także wyodrębnić strefy, np. strefę jadalni oddzielić od otwartego salonu z kuchnią.
Takie źródła światła pozwolą nam również podświetlić zasłony od dołu lub od góry, w postaci taśmy montowanej przy karniszu. Dobrym pomysłem jest też oświetlenie krawędzi ścian lub sufitu podwieszanego. LED-y posłużą nam więc do podświetlenia dowolnego miejsca lub elementu.
Używając kinkietów LED, można natomiast wyróżnić części ozdobne mebli, obrazy lub inne dzieła sztuki, a także pułki lub regały. Na rynku znajdziemy również witryny zintegrowane z taśmami LED.
Użycie LED-owych źródeł światła w sypialni
LED-y często oświetlają całe sypialnie, mogą być też zainstalowane w postaci taśm lub jako drobne, okrągłe oczka. Sprawdzą się doskonale do podświetlania wnęk czy mebli. Dzięki nim możemy stworzyć również przyjemny, romantyczny klimat montując je w formie taśm wokół łóżka lub nad szafą.
Świetnym pomysłem jest też lampka nocna z żarówką LED, która pozwoli nam uzyskać najwyższy komfort podczas wieczornego czytania ulubionych książek.
LED-y w kuchni
W dużej kuchni warto zastosować ciepłe LED-y, w małej natomiast lepiej sprawdzą się chłodne barwy, które będą nas pobudzać do działania i optycznie powiększą przestrzeń. Do kuchni najczęściej klienci wybierają podświetlenia podszafkowe w postaci taśm lub oczek.
Taśma lub żarówka LED w korytarzu
Wielu klientów wybiera też LED-y na korytarz. Funkcjonalne oświetlenie LED w domowym przedpokoju to strzał w dziesiątkę! Umiejętne rozmieszczenie opraw pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń i idealnie ją doświetli. Oprawy lub taśmy można zamontować np. wzdłuż korytarza blisko podłogi, nad lustrem, nad szafką na buty lub jako ciąg wiszących lamp albo spotów.
Za pomocą LED-ów punktowych możemy z powodzeniem oświetlić także schody. Zwykle stosuje się do tego taśmy LED o odpowiednich profilach lub lampy wbudowane w podstopnie. Dzięki temu idealnie podkreślimy kształt i piękno schodów oraz zapewnimy bezpieczeństwo domownikom.
LED-y do zastosowań w łazience
W łazience LED-y pomogą stworzyć złudzenie większej przestrzeni, pozwolą nam wprowadzić przyjemny nastrój i przyczynią się do odrobiny relaksu podczas kąpieli. Mogą być montowane nad lustrem czy pod wanną. LED-y są odporne na wilgoć i mało awaryjne. Wybierając je do łazienki, warto jednak zadbać o odpowiednią szczelność (klasę ochrony IP44 lub większą).
Diody i lampy LED w ogrodzie
W ogrodzie możemy zamontować lampy z czujnikiem ruchu, dzięki którym poruszanie się po zmroku ścieżkami będzie bezpieczne i przyjemne. Takie źródło światła chroni także naszą posesję przed nieproszonymi gośćmi i może służyć nam jako oświetlenie np. podjazdów do garażu. To z pewnością ułatwi nam parkowanie w nocy.
Podświetlenie ogrodu z użyciem wybranej barwy światła LED nadaje także niepowtarzalnego klimatu. LED-y w ogrodzie mogą być ciekawym sposobem na zaakcentowanie roślin, donic z kwiatami czy innych elementów dekoracyjnych. Co ciekawe, LED jest znacznie mniej atrakcyjna dla owadów, gdyż m.in emituje mniej ciepła niż standardowa żarówka
Ciekawą propozycją jest także instalacja ogrodowa z opcją sterowania oświetleniem. Jasny taras czy balkon zachęci domowników do korzystania z niego nawet po zmroku. Oświetlenie tarasu w technologii LED najczęściej bazuje na kinkietach, dobrze sprawdza się także lampa wisząca lub girlandy. Można postawić też na lampę solarną. Z kolei do wyznaczenia granicy tarasu stosuje się lampy najazdowe lub taśmy o odpowiedniej klasie IP.
LED-y to także ciekawy sposób na oświetlenie fontanny lub oczek wodnych. Można je instalować również pod wodą. Jakie oświetlenie LED wybrać w takim miejscu? Kontakt z wodą wymaga instalacji niskonapięciowej 12V i musi cechować się wysoką klasą szczelności IP, co najmniej IP67.
Barwa światła LED – jaką wybierać?
Barwa światła, jak sama nazwa wskazuje, to barwowa temperatura światła. Temperaturę barwową mierzy się w Kelwinach. Im wyższy będzie wskaźnik Kelwinów, tym barwa ta będzie zimniejsza (bielsza lub bardziej niebieska), a im niższy wskaźnik Kelwinów, tym barwy światła są cieplejsze i bardziej żółte.
Zimne barwy światła wybiera się do nauki i pracy. Pobudzają i pozwalają na lepszą koncentrację. Można je też stosować w gabinetach i warsztatach. Natomiast we wnętrzach, w których zażywamy relaksu, musi panować przytulna, odprężająca atmosfera, dlatego temperatura światła powinna być cieplejsza. W takich miejscach warto zdecydować się na neutralne i ciepłe barwy.
Warto też wiedzieć, że LED-y umożliwiają nam zabawę kolorami, co doskonale sprawdzi się np. podczas domówki, jak i urodzin dzieci z baśniowym oświetleniem we wszystkich kolorach tęczy!