Czy opalanie jest bezpieczne?
Różnorodne rodzaje trądziku to problem, z którym borykają się ludzie w każdym wieku. Pielęgnacja tego rodzaju skóry jest wymagająca, lecz dzięki prawidłowo dobranym kosmetykom oraz Odpowiednim nawykom, możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów.
Niezależnie od typu cery, opalanie nie jest dla niej bezpieczne.it dawniej panowało przekonanie, że w przypadku skóry trądzikowej ekspozycja na słońce pozwala wysuszyć zmiany zapalne. Nie jest to jednak prawda. Podobnie jak w przypadku skóry zdrowej, cera trądzikowa wymaga Zarówno nawilżenia, jak i ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Jak zabezpieczać skórę przed szkodliwym wpływem słońca?
Do prawidłowej ochrony skóry przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego konieczne jest stosowanie wysokiej jakości kremów z filtrem. Przez cały rok, nie tylko w okresie letnim konieczne jest aplikowanie tego typu preparatów.
Warto o tym pamiętać także w dni, kiedy przebywa się wyłącznie pod dachem. Kluczową kwestią w ochronie przeciwsłonecznej jest także systematyczność. Kremy z filtrem powinny być aplikowane nie tylko rano przed wyjściem z domu, lecz również po upływie kilku godzin.
Optymalne jest dokładanie kremu co około 2-3 godziny.
W przypadku dzieci świetnie Sprawdzają się ubrania z filtrem UV. Dzięki temu nie ma obawy o wpływ promieniowania słonecznego na skórę na całym ciele.
Czy opalanie rozjaśnia blizny i zmiany trądzikowe?
W momencie, gdy skóra jest opalona, niektóre blizny i zmiany trądzikowe są mniej widoczne. Przez co wielu osobom wydaje się, że jest to skuteczny i bezpieczny sposób usuwania blizn, tak zwanym domowym sposobem.
Niemniej jednak jest to działanie bardzo niewskazane. Opalanie blizn, niezależnie od przyczyny ich powstania może prowadzić W najlepszym wypadku do zwiększenia ich widoczności.
Dodatkowo promieniowanie UV utrudnia proces gojenia oraz bliznowacenia. Ma negatywny wpływ na zmiany trądzikowe, ponieważ wzmaga stany zapalne wszelkiego typu. Należy także pamiętać, że włókna kolagenowe w miejscu powstawania blizn są inne niż na pozostałych partiach skóry. Przez co są nieodporne na szkodliwe działanie światła słonecznego. W efekcie bliznę są bardziej podatne na oparzenia słoneczne oraz powstawanie nowotworów skóry, w tym także czerniaka złośliwego.
Jak dbać o skórę trądzikową latem?
W okresie letnim każda zmiana skórna, taka jak trądzik niemowlęcy czy młodzieżowy, wymaga szczególnej pielęgnacji. Ze względu na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV warto dostosować kosmetyki do czynników zewnętrznych.
Kluczową kwestią jest prawidłowe i skuteczne, oczyszczanie ujść gruczołów łojowych. Należy jednak robić to delikatnie, z wykorzystaniem łagodnych kosmetyków.
Posiadacze skóry tłustej oraz trądzikowej nawet w okresie letnim, nie powinni zapominać o odpowiednim nawilżeniu. W przeciwnym razie nadmiernie wysuszona skóra po bardzo krótkim czasie zacznie produkować Zwiększoną ilość łoju. W efekcie wszelkie zmiany trądzikowe znacznie się zaostrzą.
W okresie letnim doskonale sprawdzi się enzymatyczne, kosmetyki z kwasami o łagodnym działaniu, lekkie, lecz skuteczne kremy nawilżające oraz preparaty z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Warto szukać środków nieobciążających dodatkowo skóry.
Nawet w najcieplejszych miesiącach Nie należy rezygnować z wypracowanej, skutecznej pielęgnacji.
Czego unikać mając skórę trądzikową?
Zmiany trądzikowe mogą mieć przyczynę zarówno w gospodarce hormonalnej, w trybie życia, jak i szeregu innych czynników. Dbając o cerę problematyczną, warto wyeliminować produkty wysoko przetworzone, zawierające duże ilości cukru oraz soli, a także ostre przyprawy.
W pielęgnacji skóry trądzikowej nie należy sięgać po środki agresywne, zawierający silne detergenty, a także sztuczne aromaty oraz barwniki. Wszystkie te składniki mogą podrażniać i zaostrzać zmiany zapalne.