Czym jest działka rekreacyjna zgodnie z przepisami?
Polskie prawo nie wprowadza ścisłego definiowania działki rekreacyjnej. Jest to teren różny od działki budowlanej, zatem nie można na nim wybudować domu całorocznego. Z reguły, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystanie działki rekreacyjnej ma służyć tymczasowym pobytom, relaksowi od miejskiego zgiełku, wyjazdom weekendowym czy wakacyjnym.
Wśród działek rekreacyjnych wyróżnić można działki własnościowe oraz dzierżawione ROD (Rodzinne Ogródki Działowe) usytuowane często na terenach miejskich.
Domek letniskowy na działce rekreacyjnej
Postawienie domku letniskowego jest świetnym rozwiązaniem, które umożliwia nocowanie na działce, a także schronienie się przed deszczem czy zbyt intensywnym słońcem. Taki obiekt sezonowy to azyl i znacznie wyższy komfort korzystania z obiektu.
Jeśli MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) nie stanowi inaczej, istnieje możliwość wybudowania na działce domku letniskowego o powierzchni maksymalnej 35m². Czym taki domek letniskowy różni się od zabudowy całorocznej? Przede wszystkim nie musi mieć wody ani kanalizacji. Nie musi też spełniać norm dotyczących ocieplenia czy źródła ogrzewania. Nieco inne są też wymogi dotyczące usytuowania takiego budynku względem granicy działki, drogi itp. (regulowane przez MPZP).
Pamiętaj, że postawienie na działce rekreacyjnej domku letniskowego musi zostać poprzedzone spełnieniem niezbędnych formalności. Wymaga zgłoszenia do właściwego urzędu gminy i jeżeli urząd nie wniesie sprzeciwu w ciągu 21 dni, wyraża swoją milczącą zgodę, dając inwestorowi zielone światło.
Ciekawym rozwiązaniem dla działkowiczów są domki Nordic https://domki-sodas.pl/71-domki-nordic. Drewniana konstrukcja prezentuje się bardzo estetycznie i wspaniale wpisuje w naturalne środowisko. Co ważne, taki domek możesz zakupić z szybką usługą montażu lub wykonać ją samodzielnie na podstawie instrukcji, co z pewnością będzie formą oszczędności.
Altana ogrodowa lub domek narzędziowy
To kolejne propozycje dla właścicieli działek rekreacyjnych. Altana ogrodowa zapewnia schronienie przed deszczem i słońcem, umożliwiając wypoczynek, organizowanie spotkań towarzyskich, grilla, niezależnie od pogody. Dostępne na rynku altany bywają pozbawione jakichkolwiek ścianek, ale są również i takie ze ściankami, przesuwnymi drzwiami oraz przeszkleniami, zamknięte z 4 stron. Z takiej altany można korzystać również w chłodniejsze dni, przy włączonym grzejniku. Sprawdź, na jaką różnorodność możesz liczyć https://domki-sodas.pl/26-altany-i-pawilony.
Domek narzędziowy na działce sprawdzi się idealnie do przechowywania akcesoriów niezbędnych do prac w ogrodzie, ale też mebli ogrodowych i innych drobiazgów. Schowasz w nim łopaty, grabie, kosiarkę, worki z ziemią, jak również leżaki, naczynia, grilla, rowery czy ubrania na zmianę, by spontaniczny wypad na działkę nie musiał się wiązać z czasochłonnym pakowaniem.
Czego nie można postawić na takiej działce?
Szczegółowych regulacji należy szukać w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, który z reguły dostępny jest online. Na działce rekreacyjnej nie można postawić niczego, co wychodzi poza przepisy, nie jest altaną, wiatą, budynkiem narzędziowym i domkiem letniskowym. Wykluczony jest tu zatem dom całoroczny. Nie ma także opcji, by dom letniskowy miał piętro, dopuszczalna jest wyłącznie jedna kondygnacja z ewentualną antresolą.