Cięcie róży jesienią jest zabiegiem kontrowersyjnym. Choć te krzewy lubią i potrzebują przycinania, musi być ono przeprowadzone w odpowiednim czasie. Dowiedz się, kiedy najlepiej przeprowadzić cięcie róży.
Róże to najchętniej sadzone krzewy ozdobne. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana i obejmuje głównie przycinanie pędów w konkretnym terminie. Sprawdź czy cięcie róży jesienią jest wskazane i o czym jeszcze warto pamiętać, hodując też krzew.
Pielęgnacja róży – co jest ważne?
Róże to piękne kwiaty, które potrafią stworzyć w ogrodzie niezwykle uroczy i romantyczny klimat. Kwiaty są nie tylko okazałe, ale równie wspaniale pachną. Aby jednak doświadczać wszystkich uroków posiadania tego krzewu ozdobnego, należy o niego odpowiednio zadbać. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, w którym zasadzisz róże. Lubią one miejsca słoneczne i ciepłe, nie tolerują terenów podmokłych i cienistych. Zdecydowanie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki koniecznie należy stosować to przycinanie róż. Dzięki niemu możemy kontrolować wzrost, usuwać chore i uszkodzone pędy, a także wzmacniać cały krzew.
Cięcie róży jesienią – kiedy przycinać pędy?
Początkujący ogrodnicy zastanawiają się często, czy należy wykonać cięcie róży jesienią. Nie jest to jednak dobry moment na przycinanie roślin takich jak róże. Krzewy, które zostały przycięte w tym czasie mogą nie zdążyć się zagoić przed nastaniem mrozów. Dojść może wtedy do tzw. uszkodzeń mrozowych. Wyjątek stanowi przycinanie gałązek chorych i uszkodzonych. Najlepszym terminem na obcinanie róż jest wiosna.
Cięcie róży jesienią – kiedy przycinać krzewy?
Jesień nie jest odpowiednią porą, aby przycinać róże. Najlepszy czas na przycinanie krzewów następuje dopiero wiosną, w marcu lub kwietniu. Zbyt wczesne cięcie, podobnie jak to jesienne, może narazić roślinę na szkodliwe działanie ujemnych temperatur. Przemarznięty krzew będzie miał problem, by wypuścić nowe pędy.
W pierwszej kolejności należy usunąć pędy przemarznięte lub te, które wykazują objawy chorobowe. Można w tym czasie także wyciąć te pędy, które wyrastają w nieodpowiednich miejscach tj. odrosty od podkładki róży szczepionej. Na przyciemnianie róż pnących trzeba poczekać. Można to zrobić dopiero po okresie kwitnienia.
Jak przycinać róże?
Przycinanie róż w ogrodzie ma na celu nadanie im pożądanego kształtu, usunięcie chorych lub przemarzniętych pędów. Oprócz tego, dopuszczamy do krzewu więcej światła i powietrza, co również zapewnia zdrowy i prawidłowy wzrost. Regularne cięcie sprawia, że róża wypuszcza coraz okazalsze kwiaty.
Ważne, by w miarę możliwości wykonać jak najmniejszą ranę na roślinie. Przycianie róż powinno się wykonywać ostrym sekatorem, gdyż są one bardzo wrażliwe na działanie mikroorganizmów. Cięcie zawsze wykonujemy po skosie lub na płasko w odległości 0,5 do 1 cm od ostatniego zdrowego pąka. Jeśli na pędzie zauważymy jakiekolwiek zmiany, cięcie przeprowadzamy nad najwyższym zdrowym pędem. Ranę po usuniętym pędzie dobrze posmarować maścią ogrodniczą.
Inne zabiegi pielęgnacyjne – zabezpieczanie róż na zimę
W przypadku róż, zarówno wielkokwiatowych jak i rabatowych, istotne jest zabezpieczanie krzewów na zimę. Nie należy jednak zbytnio się spieszyć. Pierwsze silne przymrozki hartują krzew. Gdy niska temperatura występuje coraz cześciej, a liście zaczynają opadać, warto pomysleć o okryciu krzewu. Korzenie krzewu są wyjątkowo delikatne, dlatego należy zabezpieczyć róże i ich bryłę korzeniową. Aby to zrobić, należy zastosować kopczykowanie, które polega na usypaniu wokół pnia kopczyka z suchej ziemi, a następnie obsypać go korą. Można też użyć słomy, torfu lub trocin.
Wysokie róże wymagają także zabezpieczenia pnia. Przed nastaniem pierwszych przymrozków należy pomyśleć o zabezpieczeniu róż przed zimą. Dobrze sprawdza się agrowłóknina, przy pomocy której dobrze jest osłonić krzew przed mrozem. Okrywać można taże słoniną matą, która dopuszcza do środka więcej powietrza, a tym samym zapobiega gniciu liści.
Jesień to także dobry czas na stosowanie nawozów jesiennych. Przyśpieszają one drewnienie rośliny, a tym samym wzmacniają przed zimą.
Sadzenie róż
Róże to atrakcyjne krzewy ogrodowe, dlatego tak wiele osób decyduje się na nie w ogrodzie. Cięcie róży jesienią nie jest dobrym pomysłem, jednak ta pora roku sprzyja przesadzaniem róż do gruntu. Sadzonki róż sadzone jesienią, mają wystarczająco dużo czasu, by się ukorzenić. Można to robić od końca września, aż do nastania przymrozków. Sadzonek nie należy moczyć, gdyż róże nie lubią zbytniej wilgoci. Nie należy także stosować żadnych środków chemicznych do gleby. Przed posadzeniem krzewów róż można kilka tygodni wcześniej odkazić glebę.
Cięcie róży jesienią nie jest zalecane. Przede wszystkim miejsce pędu może nie zdążyć się zabliźnić, a tym samym stanie się bardziej podatne na działanie niskiej temperatury. Najkorzystniejsze jest przycinanie róż na wiosnę, dzięki któremu wypuszcza ona obficie nowe pąki kwiatowe. Jesienią można jedynie wykonać cięcia pielęgnacyjne, aby usunąć uszkodzone pędy. Przed zimą dobrze też usunąć przekwitnięte pąki, aby wiosną móc cieszyć się z nowych kwiatów.