Bakopa, zwana również suterą, coraz częściej pojawia się w naszym otoczeniu. Jest przede wszystkim popularną rośliną doniczkową, która kwitnie przez dłuższy okres roku, a dodatkowo pozwala na stworzenie pięknych i barwnych kompozycji na balkonach oraz tarasach. Jej drobne kwiatki świetnie komponują się z innymi kwitnącymi roślinami. Jeśli interesuje cię bakopa, zimowanie to jeden z najważniejszych aspektów jej pielęgnacji.
Bakopa i cechy tego gatunku
Bakopa cieszy się tak dużym uznaniem, ponieważ doskonale nadaje się jako roślina ozdobna dla posiadaczy balkonów. Nie tylko ma piękne, drobne kwiatki, ale również – jeśli ma na to miejsce – może mieć formę zwisającą, co świetnie sprawdza się jako dodatek do kwiatowej kompozycji tworzonej wiosną czy latem. Kwiaty rośliny są dość drobne, zazwyczaj pojedyncze, ale to zależy od wybranego gatunku. Prawidłowo pielęgnowana bakopa kwitnie nieprzerwanie od czerwca do września.
W domach najczęściej pojawia się bakopa zwana suterą, która pełni funkcję jedynie ozdobną. Bakopa drobnolistna jest natomiast wykorzystywana w celach leczniczych.
Bakopa – zimowanie rośliny doniczkowej
Bakopa jest wrażliwa na niskie temperatury. Podczas pierwszych przymrozków, nie wspominając o poważniejszych mrozach, koniecznie trzeba zabrać ją z balkonu i zadbać o prawidłowe zabezpieczenie. Sugeruje się, że powinna trafić do pomieszczenia, w którym utrzymuje się stała temperatura – w przedziale od 10 do 20 stopni Celsjusza. Oznacza to, że nie zawsze może to być mieszkanie, ponieważ zimą przy ogrzewanych wnętrzach utrzymuje się wyższa temperatura. Rozwiązaniem mogą być piwnice lub strychy.
Warto dodać, że sadzonki bakopy można wnieść na zewnątrz dopiero późną wiosną, najlepiej pod koniec kwietnia. Chodzi o to, żeby nie narazić rośliny na przymrozki, które niekiedy występują na przełomie marca i kwietnia. Ważne jest, żeby stanowisko było nasłonecznione, a sama roślina regularnie podlewana. To kluczowe dla jej prawidłowego rozwoju.
Pielęgnacja bakopy to przede wszystkim podlewanie, ale również przycinanie za długich pędów (mogą mieć do 40 cm), a także opryskiwanie kwiatów wodą. Najczęściej są one białe, dlatego roślina tak dobrze komponuje się między innymi z pelargonią. Zwykle gęste pędy powinny mieć kolor ciemnozielony, natomiast kwiatki są różne, choć najpopularniejsze odmiany to te z białymi. Wiesz już, że jeśli chodzi bakopę, zimowanie jest kluczowym procesem pielęgnacyjnym. Zadbaj o zabranie roślin z zewnątrz przed pierwszymi przymrozkami i o umieszczeniu jej we wnętrzu o odpowiedniej temperaturze powietrza.