Aronia – kiedy zbiory? Przedstawiamy kilka trików, dzięki którym poznasz, że owoce aronii są już dojrzałe. Przeczytaj nasz poradnik, zanim przystąpisz do zrywania!
Aromatyczne, a zarazem zdrowe czarne kuleczki to… oczywiście aronia. Kiedy zbiory jej owoców? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Jak się okazuje, są pewne terminy, którymi można się sugerować, aby nie zebrać owoców zbyt wcześnie, ani też za późno. Co ciekawe, podpowiedzi możemy szukać również na samych krzewach. Jeśli i ty zastanawiasz się, kiedy zbierać aronię, to ten poradnik jest właśnie dla ciebie!
Aronia – kiedy zbiory?
Aronię zazwyczaj zbiera się na przełomie sierpnia i września. Wiele jednak zależy od danego sezonu, ponieważ jeśli lato jest ciepłe, a zarazem obfite w deszcze, wówczas aronia może dojrzewać szybciej. Działa to również w druga stronę. W przypadku chłodnego sezonu, owoce w sierpniu mogą być jeszcze niedojrzałe. Dlatego też warto zwrócić uwagę na pewne oznaki.
Kiedy zbiór aronii? Jak rozpoznać dojrzałość owoców?
Zanim przystąpisz do zrywania owoców, przypatrz się, jak wyglądają. Sprawdź również wygląd samego krzewu. Zazwyczaj liście roślin, na których znajdują się dojrzałe już owoce aronii, żółkną lub stają się pomarańczowe. Same owoce zaś są niemal czarne i jędrne, a naturalna cierpkość owoców ustępuje miejsca słodyczy.
Kiedy zbiera się aronię na nalewkę?
Aronia zawiera wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów, dlatego świetnie sprawdza się na przetwory. Można na przykład zrobić z niej nalewkę. Pojawia się jednak pytanie, jakie owoce będą najlepsze do przygotowania tego typu trunku? Najcenniejsze będą owoce słodkie, dlatego można przetrzymać je na krzaczku przez pierwsze przymrozki. Trzeba jednak uważać, by nie pozostawić aronii na krzewie zbyt długo, ponieważ smaczne kuleczki zaczną opadać.
Kiedy zbierać aronię? Wiek krzewu
Bardzo ważną kwestią przy zbiorach aronii jest oczywiście wiek krzewu. Im młodsza roślina, tym jej owocowanie może być mniej obfite, a owoce bardziej cierpkie. Zasadniczo aronię możemy zbierać w drugim roku od posadzenia, jednak w kolejnych latach zbiory z pewnością będą o wiele lepsze.
Jakie przetwory robić z aronii?
Wiesz już, jak wygląda dojrzała aronia i kiedy zbiory okazują się najlepsze. Ale co z tymi zbiorami zrobić? Jak się okazuje, możliwości jest wiele. Przykładem jest wspomniana wcześniej nalewka, ale też dżemy i soki. Jeśli masz w swoim ogrodzie aronię, gorąco polecamy ci przygotowanie przetworów, ponieważ roślina ta jest skarbnicą zdrowia.
Jak przechowywać świeżą aronię?
Świeżo zebraną aronię możemy bez żadnego problemu przechowywać w lodówce. Czas przechowywania to maksymalnie 2 tygodnie. Warto jednak sprawdzić, czy na owocach nie pojawiły się w tym czasie ślady pleśni. Wiele zależy bowiem od ustawień lodówki. A jeżeli mamy nadwyżkę w owocach, to oprócz robienia przetworów, możemy je zamrozić.
Aronia i jej prozdrowotne działanie
Wiadomo już, kiedy zbiera się aronię. Jednak po co to robić? Czy warto w ogóle posadzić krzew w swoim ogrodzie? Jak najbardziej tak! Aronia jest bardzo cenna dla zdrowia i witalności organizmu. Zawiera następujące witaminy i minerały: A, B, C, E, K, potas, fosfor, sód, cynk, żelazo, wapń i magnez. Jest źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu jej spożywanie przyczynia się do opóźniania procesów starzenia i zapobiega rozwojowi nowotworów. Ponadto wspomaga działanie układu odpornościowego.
Kto powinien spożywać aronię?
Spożywanie aronii może łagodzić objawy niektórych chorób. W szczególności owoce poleca się osobom, które cierpią na choroby krążenia. Zawarte w aronii substancje przyczyniają się do wyregulowania poziomu cukru i cholesterolu. Oprócz tego wykazują pozytywne działanie na skórę, włosy i paznokcie. Soki i nalewki z aronii okazują się ogromnym wsparciem podczas przeziębienia i grypy.
Aronia to jedna z tych roślin, którą z pewnością warto uprawiać. Powstałe z niej przetwory są bardzo smaczne i zdrowe. A co jeśli jeszcze nie masz aronii w swoim ogrodzie? Krzew możesz kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym. Należy posadzić go w gruncie późną jesienią lub wczesną wiosną. Krzewy aronii wymagają słonecznego stanowiska i lekko wilgotnej gleby. Są odporne na choroby i szkodniki i nie wymagają częstego nawożenia. Jeżeli chodzi o pH gleby dla krzewów aronii, najlepiej sprawdzi się żyzna ziemia o odczynie lekko kwaśnym.