Aromaterapia wyróżnia się bardzo szerokimi możliwościami, jeśli chodzi o zastosowanie. Wprowadzenie olejków do organizmu może odbywać się za pośrednictwem dróg oddechowych, błony śluzowej oraz skóry. Dokładna metoda uzależniona będzie od tego, jakiego konkretnie efektu oczekujemy po zastosowanym zabiegu. W zastosowaniu pielęgnacyjnym i terapeutycznym wykorzystuje się olejki pozyskiwane z konkretnych roślin, a właściwie z ich części.
Wykorzystanie olejków aromaterapeutycznych w praktyce
Jak już wspomnieliśmy, olejki eteryczne można wykorzystać na różne sposoby i różnymi metodami wprowadzić do organizmu. Jedną z najprzyjemniejszych jest masaż. W jego trakcie wdychamy zapach olejków, co ma wpływ na stan całego naszego organizmu. Ponadto masażysta wciera olejek w naszą skórę, przez co ma on również działanie pielęgnujące i za jej pośrednictwem przedostaje się do wnętrza organizmu. Co istotne, na skórę nie nakłada się czystych olejków. Konieczne jest ich rozcieńczenie w bazowym oleju roślinny i wystarczy zaaplikować zaledwie kilka kropel. Taki zabieg wyjątkowo relaksuje, poprawia samopoczucie i krążenie.
Kąpiele aromaterapeutyczne można uznać za równie przyjemne. Do gorącej wody w wannie dodaje się kilka kropel wybranego olejku, jednak powinien on być dobrany w taki sposób, aby nie powodował podrażnień na skórze. Co istotne, w tak przygotowanej kąpieli pozostajemy przez 20–30 minut i po jej zakończeniu nie nakładamy na skórę już żadnych kosmetyków. Leżąc w wannie, wdychamy olejki, ale również pozwalamy im dostawać się do naszego organizmu poprzez skórę. Po zabiegu z pewnością będziemy bardzo zrelaksowani, a nasza skóra dodatkowo na tym skorzysta.
Pośród leczniczych form aromaterapii nie można zapomnieć o inhalacjach. Wdychanie konkretnych olejków oddziałuje na określone dolegliwości wewnętrzne. Najłatwiej przychodzi zrozumienie tego mechanizmu na przykładzie zwykłego kataru. Jest to infekcja górnych dróg oddechowych. Wdychanie takich olejków, jak eukaliptusowy, lawendowy lub miętowy prowadzi do udrożnienia nosa oraz zmniejszenia stanu zapalnego, dzięki czemu choroba kończy się zdecydowanie szybciej.
Olejki wykazują również działanie terapeutyczne w kompresach i okładach. Mogą być one zimne lub gorące, jednak warto zwrócić uwagę, aby nie dozować zbyt dużo olejku w miejsce bezpośredniego kontaktu ze skórę. Okazuje się, że stosowanie niektórych olejków pozwala na łagodzenie bólów mięśniowych, bólów menstruacyjnych, bólów głowy, nerwobóli, obrzęków oraz pomaga w leczeniu chorób skórnych. Pacjenci wskazują również na pozytywne wyniki przy wykorzystaniu ich w leczeniu łupieżu, łysienia i łojotokowego zapalenia skóry.
Jeśli chcemy kupić dobre olejki, czytajmy etykiety
Najlepszym wyborem będą olejki organiczne, które znajdują się m.in. w ofercie marki FEMI. Doskonałe są zarówno oleje jednoskładnikowe, jak i mieszaniny, będące wyjątkowym dziełem twórczyni marki Hanny Łopuchow, którą wyróżnia ogromne zamiłowanie do aromaterapii, naturalnej pielęgnacji i zdrowego trybu życia.