Ambrowiec amerykański to popularne, łatwe w uprawie drzewo ozdobne. Ma szerokie zastosowanie w ogrodach i parkach. Jego właściwości są cenne dla przemysłu kosmetycznego i spożywczego. Poznaj wymagania tego drzewa!

Ambrowiec amerykański, ambrowiec balsamiczny czy styrakowiec amerykański – trzy nazwy dla tego samego drzewa, które pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej. Naturalnie dorasta do około 45 m wysokości, jednak w naszym klimacie osiąga maksymalnie 15–20 m. Jego walorem są spiczaste liście z ząbkowanymi brzegami, które przypominają liście klonu. Pnie młodych ambrowców pokrywa szara kora, która wraz z rozwojem drzewa staje się coraz ciemniejsza. Kwitnienie styrakowca przypada na maj, a z początkiem jesieni na jego pędach widoczne są kolczaste owocostany.

Najpopularniejsze odmiany ambrowca amerykańskiego

Jeśli poszukujesz ozdobnego drzewa średniej wielkości do swojego ogrodu, zwróć uwagę na najciekawsze odmiany ambrowca balsamicznego. Należą do nich:

  • „Variegata” – dorasta do wysokości maksymalnie 20 m. Ma pstre, kremowo-zielone liście;
  • „Slender Silhouette” – osiąga około 5 m wysokości. Ma kolumnowy pokrój i ciemnozielone liście;
  • „Golden Treasure” – osiąga 10–15 m wysokości, ma liście pstre w kolorze zielono-żółtym;
  • „Gumball” – osiąga 2–4 m wysokości, ma zielone liście. Młode okazy mają kulisty pokrój, a starsze stożkowaty;
  • „Worplesdon” – dorasta do wysokości około 10 m. Drzewo o pokroju owalnym i jasnozielonych liściach;
  • „Silver King” – dorasta do wysokości 10–15 m. Ma zielone liście o białych brzegach.

Ambrowiec balsamiczny – uprawa i wymagania

Ambrowiec (Liquidambar styraciflua) preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. Wymaga żyznej gleby o odczynie od lekko kwaśnego po obojętny. Drzewo to naturalnie rośnie na wilgotnym podłożu. Warto jednak mieć na uwadze, że ambrowiec nie jest w pełni mrozoodporny, a więc posadzony na mokrym podłożu, w naszym klimacie może przemarzać. Z tego powodu najlepiej osłonić młode rośliny przed nadejściem zimy.

Rozmnażanie i sadzenie ambrowców amerykańskich

Ambrowce rozmnaża się poprzez nasiona, które w naszych warunkach zwykle nie dojrzewają. Można jednak kupić je w sklepach ogrodniczych, do których są sprowadzane z cieplejszych rejonów. Cena nasion ambrowca wynosi kilka złotych.

W szkółkach drzew dostępne są sadzonki ambrowca, które w zależności od rozmiaru i odmiany kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najlepszy czas na sadzenie styrakowca to jesień. Przed umieszczeniem sadzonki w dołku polecamy solidnie spulchnić glebę.

Ambrowiec amerykański – podlewanie i nawożenie

Młode drzewka wymagają obfitego podlewania w czasie suszy. Ambrowiec nie potrzebuje nawożenia, chyba że został posadzony na mało urodzajnej glebie.

Przycinanie ambrowca balsamicznego

Styrakowiec nie wymaga przycinania, szczególnie że pokrój jego korony prezentuje się bardzo atrakcyjnie i bez tego zabiegu. Warto jednak wiedzieć, że drzewo dość dobrze znosi cięcie, dlatego można dowolnie kształtować jego formę.

Choroby i szkodniki ambrowca

Styrakowiec wykazuje wysoką odporność na choroby i szkodniki. Największym zagrożeniem zdecydowanie jest mróz, dlatego tak ważne jest okrywanie na zimę młodych drzewek. Zalecane jest również ściółkowanie przy podstawie. Problemy z rozwojem ambrowca mogą występować na przykład wtedy, gdy został on posadzony na nieodpowiednim stanowisku lub, gdy wokół bryły korzeniowej drzewa zbyt długo zalega woda.

Styrakowiec amerykański w ogrodzie

Ambrowiec balsamiczny ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Drzewa można sadzić jako solitery lub w skupiskach. Pięknie prezentują się wzdłuż alejek. Sprawdzą się także jako żywopłoty. Styrakowiec będzie też ciekawym elementem dekoracyjnym rabaty. Często występuje w parkach miejskich.

Co ciekawe, ambrowiec amerykański ma też inne zastosowanie. Żywica tego drzewa ma delikatny, balsamiczny zapach i wykazuje wiele cennych dla przemysłu kosmetycznego, ale również spożywczego właściwości. Wykorzystuje się ją na przykład do produkcji gumy do żucia, medykamentów czy perfum. Właściwości te nie są szczególnie przydatne dla indywidualnych ogrodników, jednak mimo to warto posadzić ambrowca przy swoim domu ze względu na walory dekoracyjne. Jego liście przebarwiają się jesienią na kolor żółty, czerwony i pomarańczowy, dzięki czemu drzewa, szczególnie posadzone w skupiskach, tworzą malownicze krajobrazy.

Zobacz także: