Kupując działkę, większość osób stara się, aby jak najszybciej stanęła na niej altana, dzięki której będzie można wypocząć po trudach pracy, rozpalić grilla w otoczeniu znajomych, czy też móc zostać na działce na noc. Altana na działkę budować czy kupić?
Staje się zazwyczaj przed wyborem wybudowania altany lub zamówienia gotowego domku. Altana na działkę – sprawdź zalety i wady obu rozwiązań.
Altana na działkę – jaki jest koszt budowy?
Od czasów rozpoczęcia pandemii materiały budowlane znacząco poszły w górę. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy są w trakcie budowy. Oprócz wysokich cen materiałów muszą borykać się z niedostępnością materiałów. To z pewnością jest aktualnie wada budowy w czasach covidu i wojny w Ukrainie. Altana na działkę samodzielnie wykonana jeszcze przed podwyżkami z pewnością wychodziła korzystniej, kiedy można było choćby samodzielnie podjąć się obróbki drewna czy zaimpregnowania go. Niemniej należy wziąć pod uwagę także czas, jaki trzeba temu poświęcić, a nie każdy go posiada.
Altana na działce a prawo budowlane
Dzięki nowelizacji Prawa budowlanego z 19 września 2020 roku budowa altan do 35 metrów kwadratowych nie wymaga nawet zgłoszenia. Jeśli więc zdecydujesz się na budowę altany do 35 metrów kwadratowych, nie będzie konieczności załatwiania dodatkowych formalności. Jeśli jednak zdecydujesz się na postawienie większej altany, będzie już potrzeba wystąpienia o pozwolenie na budowę. Sprawy formalne są tu zdecydowanie bardziej skomplikowane. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę należy wystąpić do Starosty z dołączonym do pozwolenia:
– projektem altany;
– oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
– mapką sytuacyjną w skali 1:500;
– oświadczeniem i uzgodnieniem dodatkowym, wynikających z prawa budowlanego.
Inne przepisy dla ROD
Altany na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych podlegają innym przepisom i trzeba tam spełnić dodatkowe wymagania z regulaminu ogródków działkowych. Poza tym ustawodawca nie wymaga dodatkowych formalności przy budowie domków do 35 m2.
Kupno gotowego domku
Altana na działkę może być także zakupiona gotowa, co jest rozwiązaniem prostym i komfortowym. Altanę można kupić z montażem lub bez w zależności od potrzeb i firmy, w jakiej chce się ją zamówić. Najczęstszym wyborem są altany drewniane, ale dostępne są także modele ze szkła i metalu. Koszt jest bardzo różnorodny, każdy coś dla siebie z pewnością znajdzie. Altany mogą stanąć na wcześniej wylanym fundamencie, ale nie ma takiego wymogu. Podłoże wystarczy, jeśli będzie utwardzone i wyrównane. Kupno gotowej altany nie jest małym wydatkiem, niemniej wygodnym, przy którym w krótkim już czasie możesz cieszyć się swoim miejscem wypoczynku.
Kształt altany i jej montaż
Na rynku istnieje bogata różnorodność materiałów i kształtów altany na działkę, a jej wybór zależny jest od wielkości działki, czy miejsca pod jej ustawienie. Jeśli chcesz dokonać samodzielnego montażu, altany mają dołączone instrukcje samodzielnego montażu. Jeśli jednak nie czujesz się zbyt pewnie, lepiej jest zamówić usługę profesjonalnej instalacji, co będzie zapewne bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dowiesz się wtedy, jak powinno być przygotowane podłoże (wypoziomowane oraz utwardzone).
Altana na działkę wykonana z drewna to marzenie wielu osób. Jej ciepły wygląd daje poczucie relaksu w pięknym otoczeniu. Takie domki można bardzo gustownie urządzić, a ich rozkład zazwyczaj jest bardzo funkcjonalny. Domki można wybrać z tarasem lub bez a ich konstrukcja jest tak zbudowana, że można je postawić wszędzie. Altana na działkę czy budowa – wybór należy do ciebie.