Dokładnie te same zasady dotyczą urządzania tarasów. Idealna aranżacja powinna nie tylko pięknie wyglądać, ale i umożliwiać wygodne i przyjemne spędzanie czasu — niezależnie od tego, czy marzysz o cichym kąciku, w którym można oddać się lekturze, czy swoistym „salonie pod chmurką”, zapraszającym do spędzenia w nim czasu z bliskimi. Jak tego dokonać? Wystarczy określić, jakie elementy są niezbędne dla stworzenia doskonałej aranżacji, a następnie wybrać idealną dla siebie opcję z każdej spośród tych trzech kategorii. Przedstawiamy trzy (a w istocie nieskończenie wiele) pomysły na piękny taras!

Między salonem a ogrodem

Taras to wyjątkowa przestrzeń, stanowiąca swego rodzaju łącznik między pokojem dziennym a otaczającą dom przyrodą lub ogrodem. Choć zaakcentowanie tego jest najłatwiejsze w przypadku domów jednorodzinnych, również w bloku można stworzyć nowoczesny taras-ogród. Sprzyja temu moda na rośliny doniczkowe oraz trend urban gardening, zgodnie z którym nawet niewielki balkon w centrum miasta można przekształcić w zieloną oazę. 

To doskonały pomysł na tani taras, który można zaaranżować na niezliczone sposoby, wykorzystując w tym celu kwiaty, tkaniny, rozmaite meble ogrodowe, dywany, oświetlenie oraz dekoracje.

zdjęcia: komfort.pl

Podłoga na tarasie

Podłoga na tarasie pełni zarówno funkcję użytkową, jak i ozdobną. Stanowi tło dla poszczególnych elementów, ale jednocześnie „kropkę nad i” całej aranżacji.

Do niedawna najpopularniejszymi rozwiązaniami na taras były płytki lub kostka brukowa. Obecnie coraz więcej osób od nich odchodzi na rzeczy materiałów o bardziej naturalnym wyglądzie, takich jak drewno lub specjalne deski kompozytowe na taras. Są one dostępne w wielu różnych rozmiarach, co pozwala nie tylko dopasować je do konkretnego tarasu. Wiele z nich może być ułożonych w sposób tworzący ciekawy deseń, na przykład przypominający parkiet. Miłośnikom gładkich podłóg przypadną do gustu deski tarasowe 4 m, które dzięki swojej długości pozwalają stworzyć wrażenie równej powierzchni bez widocznych łączeń. Ciekawie może prezentować się także taras z kostki; aby nadać mu bardziej naturalnego charakteru, możemy wykorzystać takie elementy nowoczesne, przyjemne w dotyku sztuczne trawy lub specjalne dywany na taras.

Zestaw wypoczynkowy na taras

Meble na taras w stylu ogrodowym mogą być klasycznym zewnętrznym zestawem wypoczynkowym. Wygodne fotele i sofa ułatwiają zrelaksowanie się i wypoczynek w otoczeniu zieleni. Dobrze prezentować się będą zarówno meble z rattanu, wikliny, jak i przywodzące na myśl francuskie klimaty krzesła z giętego metalu. Grunt, by były utrzymane w tym samym stylu co pozostałe elementy wyposażenia, takie jak donice na taras. Warto wzbogacić je dodatkiem tekstyliów — pledy, koce, dywany zewnętrzne o kolorystyce dopasowanej do mebli i takich elementów jak deska tarasowa sprawiają, że wykreowana przestrzeń jest jeszcze bardziej przytulna i estetycznie spójna zarazem.

zdjęcia: komfort.pl

Taras drewniany lub z deski kompozytowej to także świetne tło dla modnych i wpisujących się w nurt DIY mebli z palet. Ich popularność sprawiła, że nawet jeśli nie aspirujemy do miana złotej rączki, możemy cieszyć się ich oryginalnym, nieco rustykalnym wyglądem.

Pnące, kwitnące i pachnące — idealne rośliny na taras

To, jakie kwiaty na taras będą najlepsze, zależy przede wszystkim od jego wystawy oraz czasu, jaki chcemy poświęcić na ich pielęgnację. Warto jednak zestawić ze sobą rośliny o możliwie zróżnicowanym pokroju. Kompozycja pnączy (bluszcz, klematis, wisteria, groszek pachnący, ogórek), krzewów (róże w donicach, magnolie, klony japońskie, a nawet miniaturowe, kolumnowe drzewka owocowe) oraz roślin zielnych o najrozmaitszych liściach i kwiatach (nasturcje, bazylia, mięta, pomidorki koktajlowe, maciejka, onętek) to prosty przepis na bujną, zachwycającą zieleń. Warto zaznaczyć, że na liście nieprzypadkowo znalazły się zioła oraz warzywa — wiele z nich dobrze rośnie w skrzyniach i pięknie wygląda. A przy odrobinie szczęścia pozwoli także poczuć satysfakcję z własnych plonów.

Z kolei osoby, które nie mają czasu ani ochoty na prace ogrodowe, ale chcą zazielenić przestrzeń wokół siebie, mogą postawić na krzewy i drzewka iglaste w donicach, lub gotowe mieszanki polnych kwiatów (opisywane jako mieszanki dla pszczół lub łąki kwietne). Świetnie prezentują się także praktycznie bezobsługowe, ale efektowne gatunki, takie jak trawy pampasowe, które wspaniale szumią na wietrze, dzięki czemu na własnym tarasie możemy się poczuć jak na prawdziwej łące.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022