Jedną z czynności, jaką musisz wykonać po zimie, jest pielęgnacja trawnika. Należy go wyczesać i wyrównać oraz usunąć mech. Trzeba także podać nawóz. Jaki nawóz do trawy na wiosnę będzie najlepszy? Sprawdź nasze wskazówki!

Jeśli chcesz mieć piękny i zadbany trawnik, musisz poświęcić mu nieco czasu. Najlepszy czas na ogrodnicze zabiegi pielęgnacyjne to wczesna wiosna. Już w marcu możesz zacząć pierwsze porządki, czyli grabienie czy usuwanie liści, gałęzi i kamieni. Warto usunąć też stare kępy trawy, chwasty i mech. Możesz pomyśleć o wertykulacji trawnika, jeśli jest dość sporych rozmiarów. W przypadku mniejszej powierzchni wystarczy grabienie. Nie zapomnij także usunąć kretowiska, zniwelować nierówności oraz dosiać trawę. W kwietniu możesz już zacząć kosić. Aby zadbać o kondycję trawy, pamiętaj także o wiosennym nawożeniu trawnika. Jaki nawóz do trawy na wiosnę wybrać? Który będzie najlepszy? Podpowiadamy!

Jaki nawóz do trawy na wiosnę wybrać?

Dzięki zastosowaniu nawozu trawa będzie szybciej rosnąć i lepiej wyglądać. Gdy zatosujesz odpowiedni preparat, dostarczysz niezbędne składniki pokarmowe i mineralne, ponieważ:

 • azot odpowiada za intensywny wzrost i barwę trawy;
 • fosfor stymuluje rozwój systemu korzeniowego;
 • potas uodparnia na przymrozki, suszę i choroby;
 • żelazo odpowiada za wzrost rośliny.

Jakie nawozy do trawy na wiosnę masz do wyboru?

Zimą z gleby został wypłukany azot, dlatego warto pomyśleć o uzupełnieniu jego niedoborów. Odpowiedni preparat znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym. Wybierz taki, na którym znajduje się informacja, że jest to nawóz wiosenny. Możesz kupić nawóz uniwersalny, który zawiera komplet niezbędnych makroskładników i mikroelementów. Na rynku dostępne są nawozy jednoskładnikowe (np. saletra amonowa, zawierająca jedynie azot) lub wieloskładnikowe, zawierające wszystkie niezbędne pierwiastki (np. azofoska).

Nawożenie trawnika na wiosnę – co warto wiedzieć?

Nie zawsze stosowanie preparatu z minerałami jest niezbędne, np. wówczas, gdy gleba na twoim terenie jest odpowiednio zmineralizowana. Istnieje więc ryzyko przenawożenia trawnika, dlatego najlepiej sprawdzić jakość ziemi po wysyłaniu próbki do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Czym grozi przenawożenie? Często prowadzi do nadmiernego zasolenia podłoża, co z kolei utrudnia pobieranie niezbędnych odżywczych składników i wpływa negatywnie na kondycję trawnika. Zawsze możesz sięgnąć po nawóz naturalny, dzięki któremu poprawisz wygląd trawnika i uzyskasz pięknie zielony kolor trawy.

Naturalny nawóz do trawnika

Jeśli chcesz zadbać o prawidłowy wzrost trawy i efektowny wygląd trawnika, zastosuj nawozy organiczne. W tym celu możesz użyć kompostu, rozkładając równomiernie na całej powierzchni trawnika jego cienką warstwę. Innym naturalnym nawozem do trawy na wiosnę może być obornik, torf ogrodniczy lub włókno kokosowe. Naturalne nawożenie warto powtarzać raz na trzy lata, ponieważ poprawia ono jakość gleby, chroni darń przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i, co ważne, takiego nawozu nie można go przedawkować.

Rodzaje nawozów mineralnych

Wśród gotowych nawozów z minerałami znajdziesz:

 • nawóz granulowany;
 • nawóz do trawy w płynie;
 • preparat w proszku.

Najszybciej działają nawozy płynne i najłatwiej jest rozprowadzić je na całej powierzchni. Z kolei rozsypane granulki pod wpływem wody powoli uwalniają składniki odżywcze, dzięki czemu zapewniają ich stały dopływ w głąb gleby. Granulat jest także wygodny w użyciu. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki nawóz będzie najlepszy, zwróć uwagę, że do wyboru masz jeszcze:

 • nawóz długodziałający;
 • nawóz krótkoterminowy.

Ten pierwszy może działać nawet przez pół roku, podczas gdy drugi jedynie przez 30 dni (wymaga systematycznego stosowania). Nawóz długoterminowy wystarczy zastosować 2 razy w sezonie.

Jak przygotować trawę do przyjęcia nawozu?

Zanim zastosujesz odpowiedni nawóz do trawy na wiosnę, musisz przygotować murawę.

 1. Sprzątnij trawnik, zgrab liście, usuń pozostałości po zimie, zeszłoroczny filc i stare źdźbła trawy.
 2. Przed nawożeniem warto również przeprowadzić aerację trawnika.
 3. Po zabiegu napowietrzenia odczekaj około 7 dni, aby trawa się zregenerowała.

Kiedy najlepiej nawozić trawnik? Aby uzyskać zielony dywan, zadbaj o regularne nawożenie – pierwsze przeprowadź w połowie marca. Nawożenie wiosenne powinno odbywać się zgodnie z kilkoma zasadami:

 • ziemia musi być lekko wilgotna;
 • jeśli nie spodziewasz się deszczu, podlej trawę;
 • kontroluj prognozy pogody, aby uniknąć opadów śniegu.

Nawóz jesienny do trawy

Wiesz już, jak wybrać nawóz do trawy na wiosnę, ale pamiętaj, że trawnik wymaga nawożenia także jesienią. Jesienne nawozy zawierają fosfor i potas, czyli pierwiastki wpływające na mrozoodporność trawy i zabezpieczające ją przed chorobami. W ten sposób przygotujesz trawę na zimę, mróz, suszę i brak słońca. Nawozy jesienne stosuje się po skoszeniu trawy.

Aby mieć piękny trawnik, musisz pamiętać o odpowiednim nawożeniu i innych zabiegach pielęgnacyjnych. Zielony trawnik, o który dobrze zadbasz, będzie piękną ozdobą przez większą część roku.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022