Nawóz do iglaków to zagadnienie, z którym mierzy się większość ogrodników-amatorów. Rośliny iglaste nieustannie są jednymi z najpopularniejszych wyborów do przydomowych ogrodów. Sprawdź, jakie nawozy stosować wczesną wiosną.

Każdy ogrodnik wie, że ich pielęgnacja to nie tylko cięcie iglaków w ogrodzie. Częste problemy to brązowienie części zielonych, zrzucanie igieł czy brak wzrostu nowych pędów. Rynek oferuje nawozy:

  • w formie granulatu;
  • w płynie;
  • do iglaków przeciw brązowieniu;
  • specjalistyczne;
  • jesienne.

Regularne nawożenie to podstawa. Postaramy się podpowiedzieć, jaki wybrać nawóz do iglaków na wiosnę, aby zapewnić roślinom składniki pokarmowe, intensywny wzrost, zadbać o zdrowy system korzeniowy i cieszyć się z ogrodu przez cały rok.

Nawóz do iglaków na wiosnę a nawożenie jesienne

Wbrew powszechnej opinii iglaki wymagają nawożenia na wiosnę i jesienią. Wiosna jest szczególnie ważna, bo po zimie jest duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które odpowiadają za prawidłowy wzrost rośliny i zdrowych pędów, dlatego zastosowanie wiosennego nawozu raz w sezonie jest ogrodniczym obowiązkiem.

Nawozy wieloskładnikowe do iglaków wiosną

Najczęściej wybieranym rodzajem preparatu są granulowane wieloskładnikowe nawozy do iglaków. Dostarczają one roślinom ważnych makro- i mikroelementów we właściwych proporcjach, a w efekcie drzewka i krzewy rosną bujne i zielone. Nawożenie należy przeprowadzać regularnie przez cały sezon, ponieważ jedna dawka wystarcza na 4 tygodnie. Te preparaty charakteryzuje wysoka zawartość azotu, dlatego używamy ich tylko do końca lipca. Później stosuje się jesienny nawóz do iglaków.

Kompost dla roślin iglastych

Pod iglaki stosuje się również nawozy ekologiczne. Mają one na celu wzbogacenie gleby w próchnicę oraz składniki humusowe, bez czego trudno jest zachować żyzną glebę o odpowiednim pH. Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że bez takiej ziemi najdroższe nawozy mineralne nie działają. Dlatego przynajmniej raz na 2 lata należy zasilić podłoże pod iglakami kompostem. Jeżeli nie posiadasz kompostownika, na rynku jest wiele zastępników – to preparaty o długim działaniu.

Nawozy interwencyjne do drzew i krzewów ozdobnych

To nawozy o bardzo szybkim działaniu, więc stosujemy je w szczególnych przypadkach, np.: przeciw brązowieniu igieł lub w celu poprawienia wybarwienia igieł. To odżywki łatwo rozpuszczalne w wodzie, które stosujemy wokół rośliny w trakcie podlewania lub przez oprysk. Są bogate w składniki pokarmowe, takie jak magnez, potas i fosfor.

Należy też pamiętać, że można stosować specjalne preparaty przeznaczone dla konkretnych gatunków iglaków, np.: nawóz do tui.

Jeżeli uprawiasz popularne ozdobne cisy czy inne drzewa i krzewy iglaste, nie zapominaj o regularnym stosowaniu odżywek i nawozie do iglaków na wiosnę. Po zakończeniu okresu wegetacji pamiętaj o dalszej pielęgnacji iglaków. Zastosuj nawóz jesienny do iglaków, który pozwoli ci się cieszyć pięknymi i zdrowymi roślinami przez cały rok.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022