Tabela – właściwości

zagadnienieopis
Jadalny czy nie?Muchomor czerwieniejący jest grzybem jadalnym, choć niektórzy autorzy odradzają jego spożywanie ze względu na podobieństwo do trującego muchomora plamistego.
SezonOwocniki pojawiają się od czerwca do listopada.
WystępowanieWystępuje pospolicie w całej Polsce, głównie w lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Rośnie na ziemi, wśród mchów.
WyglądMa cielistoczerwonawy, blado czerwonawy lub brązowo-czerwonawy kapelusz o średnicy do 15 cm. Trzon jest białawy, później brązowo czerwonawy, bulwiasto zgrubiały u podstawy.
RozmiarKapelusz osiąga średnicę do 15 cm. Trzon ma wysokość do 15 cm.
WłaściwościMiąższ biały, po uszkodzeniu czerwieniejący. Ma łagodny smak i brak zapachu.
Zastosowanie w kuchniZe względu na spore rozmiary i częste występowanie jest atrakcyjny dla grzybiarzy. Nadaje się do przyrządzania potraw.

Budowa i cechy muchomora czerwieniejącego

Muchomor czerwieniejący należy do rodziny muchomorowatych. Charakteryzuje się cielistoczerwonawym, blado czerwonawym lub brązowo-czerwonawym kapeluszem. Jego średnica dochodzi do 15 cm. Kapelusz pokryty jest brązoworóżowymi łuskami różnej wielkości. U młodych okazów ma kształt półkulisty, później staje się płasko rozpostarty. Blaszki początkowo białe, z czasem pokrywają się różowawym nalotem. Mają szerokość do 12 mm. Trzon o wysokości do 15 cm jest na początku białawy, później przybiera barwę brązowoczerwoną. U podstawy jest bulwiasto zgrubiały i otoczony resztkami pochwy.

Występowanie i siedlisko

Muchomor czerwieniejący występuje na półkuli północnej — w Ameryce Północnej i Europie, ale zanotowano jego stanowiska również w Afryce. W Polsce należy do bardzo pospolitych gatunków. Rośnie od czerwca do listopada w lasach liściastych, iglastych i mieszanych, na ziemi wśród mchów. Często spotykany pod brzozami, bukami, dębami i sosnami.

Ciekawostki o muchomorze czerwieniejącym

  • Ze względu na charakterystyczny różowawy odcień i czerwienienie miąższu po uszkodzeniu łatwo odróżnić go od innych gatunków.
  • Bywa mylony z trującym muchomorem plamistym, który nie ma jednolitej barwy kapelusza.
  • Dzięki dużym rozmiarom i częstemu występowaniu jest atrakcyjnym grzybem dla grzybiarzy.

Podsumowanie

Muchomor czerwieniejący to pospolity w Polsce grzyb z rodziny muchomorowatych. Charakteryzuje się czerwonawym kapeluszem i białym miąższem, który czerwienieje po uszkodzeniu. Rośnie w lasach od czerwca do listopada. Jest grzybem jadalnym, chociaż niektórzy autorzy odradzają jego zbieranie ze względu na możliwość pomyłki z trującymi gatunkami. Ze względu na duże rozmiary i częste występowanie jest atrakcyjny dla grzybiarzy.

Foto Główne: Jerzy Opioła via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023