Tabela – właściwości

ZagadnienieOpis
Jadalny czy nie?Jadalny
SezonOd lata do jesieni
WystępowaniePospolity w całej Polsce. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych, często poza lasem, wyłącznie w mikoryzie z brzozami.
WyglądKapelusz średnicy do 20 cm, od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Trzon do 17 cm wysokości, biały w ciemne kosmki.
RozmiarKapelusz do 20 cm średnicy, trzon do 17 cm wysokości.
WłaściwościMiąższ biały, przyjemnego smaku i zapachu. Rurki nie zmieniają barwy po uszkodzeniu.
Zastosowanie w kuchniNadaje się do spożycia świeży, marynowany, suszony. Młode okazy smaczniejsze.

Koźlarz babka a inne gatunki grzybów

Koźlarz babka często bywa mylony z podobnie wyglądającym, ale niejadalnym i gorzkim w smaku goryczakiem żółciowym. Różni się od niego brakiem goryczy i zmienianiem barwy miąższu po uszkodzeniu. Podobny jest też koźlarz grabowy, ale ten rośnie tylko pod grabami, a jego miąższ po uszkodzeniu brązowieje. Na wrzosowiskach występuje podobny koźlarz białawy o bardzo jasnym, niemal białym ubarwieniu.

Zastosowanie kulinarne i właściwości koźlarza babki

Koźlarz babka to grzyb smaczny i wartościowy pod względem odżywczym. Nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do suszenia czy marynowania. Najsmaczniejsze są młode okazy — starsze mają zbyt wodnisty i gąbczasty kapelusz oraz zdrewniały trzon. Miąższ ma biały kolor i przyjemny zapach. Nie zmienia barwy po uszkodzeniu.

Ciekawostki

  • Koźlarz babka został umieszczony na polskim znaczku pocztowym z 1959 roku.
  • Ma ponad 80 synonimów naukowych.
  • Występuje na całej półkuli północnej, aż po 66° szerokości geograficznej.
  • Nazwę polską nadała mu Alina Skirgiełło w 1960 roku.

Podsumowanie

Koźlarz babka to pospolity w całej Polsce gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. Rośnie w mikoryzie z brzozami od lata do jesieni. Jest smacznym i wartościowym grzybem jadalnym, choć starsze okazy mają zbyt wodnisty miąższ. Bywa mylony z innymi podobnymi gatunkami koźlarzy i goryczakiem żółciowym. Ze względu na swoje walory smakowe warto poznać cechy tego grzyba, aby bezpiecznie zbierać go na grzybobranie.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023