Zwróć uwagę na położenie okien przed wyborem rodzaju tkaniny na firany 

Wybierając firankę do wnętrza sprawdź, z której strony znajduje się okno. Jeżeli jest ono usytuowane od strony północnej, to postaraj się o wybór tkaniny jak najbardziej przejrzystej, która zapewni dostęp światła słonecznego do wnętrza. Gdy okno znajduje się od strony południowej możesz pokusić się o tkaninę, która przepuszcza światło, ale w nieco mniejszym stopniu, bo i tak we wnętrzu będzie go sporo. Jeżeli chodzi o tkaniny, które wprowadzają do wnętrza najwięcej światła to są to tul i markizeta. Ta ostatnia przypomina drobną siateczkę, natomiast tiul to elegancki materiał o transparentnej strukturze. Gdy chcesz zapewnić dostęp światła słonecznego, a jednak uchronić się przed wzrokiem osób z zewnątrz, wybierz woal. Oczywiście istotne znaczenie ma gramatura, która powinna być dość niska.    

Marszczone czy gładkie – jakie firany wybrać? 

Wybór pomiędzy firaną marszczoną a gładką wydaje się oczywisty. W końcu im więcej załamań, tym trudniejszy dostęp promieni słonecznych. Stąd aby zapewnić jak najwięcej światła w salonie, wybierz firanę gładką. Gdy chcesz tworzyć efekt załamania światła, sięgnij po firanki marszczone. Obydwa rodzaje znajdziesz w ofercie sklepu z firankami: https://alena-firany.pl/firany.html. Mając długi, podwójny karnisz możesz jeszcze pokusić się o różnego rodzaju upięcia. Jednak zanim do nich przejdziemy, warto jeszcze zastanowić się nad doborem kolorów. 

Jakie kolory firan najlepiej wybrać, by nie zaciemnić wnętrza? 

Na pewno należy pominąć czarne firany, czy też modele granatowe. Wszelkie ciemne materiały automatycznie zaciemniają wnętrze, niezależnie od stopnia przezierności i gramatury firanek. Oczywiście najbardziej oczywisty jest wybór białej firany. Będzie ona dodawać wnętrzu lekkości, a jednocześnie komponować się z białymi elementami wykończenia czy wyposażenia tworzącymi minimalistyczną, a zarazem przestronną aranżację. Oczywiście to nie jest jedyny kolor, na który warto postawić. Świetnie sprawdzi się zarówno beż, jasnoniebieski, jasnoróżowy, jasnozielony, jak i jasnożółty. Wszelkie pastelowe barwy są mile widziane. Jeżeli firanka jest jasna, to może być nawet zdobiona dodatkowo gipiurą i nie będzie to wpływać na zaciemnienie wnętrza.          

Wprowadź więcej światła do wnętrza poprzez finezyjne upięcie firanki  

Warto wprowadzić do salonu czy też kuchni więcej światła także poprzez upięcie firan. Można tutaj posłużyć się taśmami marszczącymi, ale i tasiemkami do związania u dołu czy też wybrać klipsy do spięcia tkaniny. Tworząc kurtynę przy okazji wprowadza się do wnętrza więcej promieni słonecznych. Takie rozwiązanie sprawdza się w przestronnych salonach, w przypadku dużych przeszkleń. W końcu im większe przeszklenia, tym marszczenia i upięcia będą bardziej efektowne.  

Odpowiednio dobrana firana może rozświetlić wnętrze, a jednocześnie dodać mu eleganckiego charakteru. Warto zatem wybierać firany z woalu, tulu czy też stylowe markizety. Te ostatnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, a woal i tiul można wybrać także do tych klasycznych.  

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022