Magnolia to gatunek dekoracyjny, a jednocześnie niezwykle delikatny i wymagający w uprawie wiele cierpliwości. Choć polskie warunki klimatyczne nie są idealne dla magnolii, coraz częściej spotyka się ją w parkach czy ogrodach. Jakie ma dokładnie wymagania?

Najbardziej zjawiskowe są kwiaty magnolii, które przyciągają wzrok bladoróżową barwą. Są przy tym dosyć spore i mają piękny kształt. By jednak uzyskać taki wygląd drzewka, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do zdrowego wzrostu. Zastanawiasz się, jaki nawóz do magnolii sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku? Poznaj informację na temat właściwego stanowiska oraz zabiegów pielęgnacyjnych i uprawowych magnolii!

Czy magnolię powinno się nawozić?

W przypadku tego amerykańskiego drzewka ozdobnego nawożenie to bardzo ważny zabieg. Pozwala on nie tylko na zapewnienie mu odpowiedniej dawki składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu. By jednak zastosowana mieszanka spełniała swoją funkcję, roślinę należy posadzić w odpowiednim podłożu, a to musi być żyzne, o lekko kwaśnym odczynie w granicach 6 pH. Ziemia o wyższym odczynie uniemożliwi magnolii przyswojenie nawozu!

Kiedy nawozić magnolię?

Zastanawiasz się, jaki nawóz do magnolii zastosować? Równie ważny jest termin, w którym przeprowadzisz ten zabieg. Co do zasady gatunek ten nawozi się w okresie od końca marca do połowy lipca. W zależności od wieku drzewa częstotliwość nawożenia będzie wyglądała odmiennie. Okazy starsze nawozi się dwa, czasem trzy razy w trakcie sezonu, zaś młodsze zawsze trzy razy. Pamiętaj, aby między kolejnymi dawkami mieszanki zapewnić magnolii miesiąc odpoczynku.

Jaki nawóz do magnolii wybrać?

Na rynku dostępne są nawozy przeznaczone specjalnie dla tego gatunku. Znajdziesz w nich składniki pokarmowe adekwatne do potrzeb drzewa i te, które zapewnią ziemi wymagany kwaśny odczyn. Na jeden metr wysokości drzewa należy zastosować niewielką garść nawozu, choć niektóre preparaty mogą mieć inne proporcje. Nawóz należy rozsypać wokół korony magnolii, a następnie ostrożnie wzruszyć ziemię.

Jaki nawóz do magnolii należy stosować? Już wiesz, że najlepiej taki, który jest przeznaczony specjalnie dla niej. Pamiętaj jednak, by zastosować się do podstawowych zasad nawożenia tego gatunku, jeśli chodzi o terminy i częstotliwość. W przypadku magnolii nadmiar nawozy grozi zasoleniem gleby i zamieraniem jej liści.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022