Berberys to jednej z najczęściej wybieranych krzewów do obsadzania ogrodów. Urozmaica przestrzeń liśćmi w kolorze zielonym lub czerwonym. Jak sprawić by atrakcyjnie prezentował się przez całe lato i czy ma wysokie wymagania uprawowe?
Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować ten krzew i jaki nawóz do berberysów zastosować, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. Ważna informacją jest to, że berberys to roślina, która nie wymaga zbyt wiele, jeśli chodzi o warunki glebowe, a jej nawożenie powinno odbywać się jedynie od czasu do czasu. Nie oznacza to jednak, że nie ma dla jej wzrostu żadnego znaczenia. Wręcz przeciwnie!
Jaki nawóz do berberysów wybrać?
W tym celu najlepiej sprawdzą się wieloskładnikowe nawozy mineralne, które najczęściej wykorzystuje się do wzmacniania krzewów o walorach ozdobnych. Można w nich znaleźć zbilansowany skład substancji odżywczych, które są potrzebne do właściwego rozwoju roślin. Do najpotrzebniejszych pierwiastków zaliczyć można:
- potas;
- fosfor;
- magnez;
- wapń;
- żelazo.
W jakiej postaci występują nawozy do berberysów? Zwykle jest to forma emulsji, którą docelowo rozcieńcza się w wodzie. Mogą to być również granulki. Wtedy krzew posypuje się dookoła takim preparatem.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku tej rośliny są nawozy długodziałające. Znajdziesz je również w formie granulatu, który sprzedawany jest otoczkach do wysiewania maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Właśnie w rzeczonych otoczkach znajdują się substancje odżywcze, które uwalniają się stopniowo. W ten sposób zasilają berberysy przez dłuższy okres. Do wyboru masz środki aktywne przez pół roku albo trzy miesiące.
Kiedy nawozić berberysy?
Najlepszym czasem na ten zabieg jest marzec i kwiecień, czyli wczesna wiosna. Późniejsze nawożenie można także przeprowadzić latem, w lipcu i sierpniu. Z kolei jesiennie nawozy nie powinny zawierać w swoim składzie azotu.
Masz już świadomość tego, jaki nawóz do berberysów w twoim ogrodzie będzie korzystny. Pamiętaj, by zaplanować nawożenie tak, aby te ozdobne krzewy zyskały wsparcie przez cały okres wegetacyjny. Pamiętaj o tym, by stosować się zaleceń producenta danego preparatu. Podanie nawozu w niewłaściwych proporcjach może doprowadzić do przekarmienia berberysów, a to z kolei niekorzystnie wpłynie na ich kondycję.
Zobacz także:- Nawóz do laurowiśni – które składniki będą niej najkorzystniejsze?
- Nawóz do roślin doniczkowych – co wzmocni Twoją uprawę?
- Jaki nawóz do trawy na wiosnę wybrać? Czym nawozić trawnik wiosną i jak wygląda pielęgnowanie trawnika?
- Nawóz do iglaków na wiosnę – jaki wybrać? Pielęgnacja i nawożenie iglaków wiosną. Znajdź najlepsze nawozy do tui i nie tylko.
- Nawóz do bukszpanu na lato i jesień. Wybierz najlepszy!
- Jak stosować nawóz do rododendronów? Sprawdź!
- Jaki nawóz do budlei wybrać? Czy ten krzew liściasty potrzebuje takich zabiegów?
- Jaki nawóz do magnolii zastosować, by drzewo obrodziło w okazałe kwiaty?
- Nawóz do tulipanów to niezbędny środek w wyposażeniu każdego ogrodnika
- Nawożenie trawnika – jak zadbać o piękną i zdrową trawę?
- Nawóz do pelargonii. Co powinien zawierać?
- Nie wiesz, jaki nawóz dalii zastosować w ogrodzie? Dowiedz się, jak prawidłowo ją nawozić
Dodaj komentarz