Berberys to jednej z najczęściej wybieranych krzewów do obsadzania ogrodów. Urozmaica przestrzeń liśćmi w kolorze zielonym lub czerwonym. Jak sprawić by atrakcyjnie prezentował się przez całe lato i czy ma wysokie wymagania uprawowe?

Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować ten krzew i jaki nawóz do berberysów zastosować, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. Ważna informacją jest to, że berberys to roślina, która nie wymaga zbyt wiele, jeśli chodzi o warunki glebowe, a jej nawożenie powinno odbywać się jedynie od czasu do czasu. Nie oznacza to jednak, że nie ma dla jej wzrostu żadnego znaczenia. Wręcz przeciwnie!

Jaki nawóz do berberysów wybrać?

W tym celu najlepiej sprawdzą się wieloskładnikowe nawozy mineralne, które najczęściej wykorzystuje się do wzmacniania krzewów o walorach ozdobnych. Można w nich znaleźć zbilansowany skład substancji odżywczych, które są potrzebne do właściwego rozwoju roślin. Do najpotrzebniejszych pierwiastków zaliczyć można:

  • potas;
  • fosfor;
  • magnez;
  • wapń;
  • żelazo.

W jakiej postaci występują nawozy do berberysów? Zwykle jest to forma emulsji, którą docelowo rozcieńcza się w wodzie. Mogą to być również granulki. Wtedy krzew posypuje się dookoła takim preparatem.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku tej rośliny są nawozy długodziałające. Znajdziesz je również w formie granulatu, który sprzedawany jest otoczkach do wysiewania maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Właśnie w rzeczonych otoczkach znajdują się substancje odżywcze, które uwalniają się stopniowo. W ten sposób zasilają berberysy przez dłuższy okres. Do wyboru masz środki aktywne przez pół roku albo trzy miesiące.

Kiedy nawozić berberysy?

Najlepszym czasem na ten zabieg jest marzec i kwiecień, czyli wczesna wiosna. Późniejsze nawożenie można także przeprowadzić latem, w lipcu i sierpniu. Z kolei jesiennie nawozy nie powinny zawierać w swoim składzie azotu.

Masz już świadomość tego, jaki nawóz do berberysów w twoim ogrodzie będzie korzystny. Pamiętaj, by zaplanować nawożenie tak, aby te ozdobne krzewy zyskały wsparcie przez cały okres wegetacyjny. Pamiętaj o tym, by stosować się zaleceń producenta danego preparatu. Podanie nawozu w niewłaściwych proporcjach może doprowadzić do przekarmienia berberysów, a to z kolei niekorzystnie wpłynie na ich kondycję.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022