Baseny stelażowe należą do najpopularniejszych rozwiązań tego typu. Ich rozkładanie jest łatwiejsze, niż się wydaje, a komfort użytkowania znacznie wzrasta w porównaniu do modeli dmuchanych. Dodatkową zaletą jest możliwość wkopania basenu w ziemię bez konieczności ingerowania w infrastrukturę całego ogrodu. Kieruj się naszymi radami, a nikt nie pozna, że nie posiadasz betonowego basenu!
Basen ogrodowy stelażowy 412 × 201 × 122
Basen stelażowy wkopany w ziemię – czy to ekonomiczne rozwiązanie?
Obecnie w ogrodach widać więcej basenów niż kilkanaście lat temu. Głównym powodem jest pojawienie się na rynku łatwiejszych w montażu rozwiązań. Kiedyś posiadanie basenu było zarezerwowane wyłącznie dla bogatych osób, które mogły pozwolić sobie na zbudowanie konstrukcji, wmurowanie jej w ziemię i podłączenie do instalacji wodnej na własną rękę. Jest to wydatek rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.
Basen na stelażu umożliwia ominięcie najbardziej kosztownych etapów przedsięwzięcia. Nie musisz podłączać go do kanalizacji, ponieważ za dopływ wody odpowiada pompa filtrująca. Przy klasycznym basenie murowanym rury muszą znajdować się pod ziemią, co oznacza rozkopanie całego ogrodu. Węże modeli stelażowych mogą przebiegać na powierzchni gruntu.
Baseny betonowe to skomplikowane, solidne konstrukcje. Dno i ściany składają się aż z dziesięciu warstw różnych tworzyw (beton, szalunek, kompozyt itd.). Ma to na celu zapobieganie przenikaniu wód gruntowych i osiadanie basenu. Przy modelu stelażowym znacznie łatwiej i taniej osiągnąć oczekiwany efekt.
Jak wkopać basen ogrodowy ze stelażem w ziemię?
Wkopanie basenu stelażowego w ziemię podnosi komfort i bezpieczeństwo korzystania z atrakcji. W większości przypadków wygląda również bardziej estetycznie. Zanim zdecydujesz się na ten krok, sprawdź poziom wód gruntowych w twoim ogrodzie. Jeśli będzie zbyt wysoki, basen ogrodowy stelażowy okrągły musisz umieścić na powierzchni.
Do wpuszczenia basenu w ziemię konieczne jest wybudowanie niecki. Powinna zostać utwardzona betonem, a przedtem wyłożona deskami. Tańszym rozwiązaniem będzie wyłożenie jej specjalną matą, jednak zwiększa to ryzyko osiadania basenu w dole. Mimo wszystko umieszczane w betonowych nieckach są najtrwalsze baseny stelażowe wpuszczone w ziemię.
Basen ogrodowy stelażowy 366 × 76
Gdzie i na czym postawić basen w ogrodzie?
Jeśli decydujesz się na wkopanie basenu stelażowego w ziemię, musisz przemyśleć jego umiejscowienie bardzo dokładnie. Późniejsze przemieszczanie będzie wymagało dużo pracy i dodatkowych kosztów. Należy wyrównać teren w miejscu przeznaczonym na nieckę i dookoła niej. Możesz użyć do tego betonu, który posłuży również do utwardzenia otworu. Jeśli marzysz o własnej plaży, posłuż się piaskiem.
Zadbaj o dogodny dostęp do basenu z każdej strony. Najlepiej umieścić go w odległości kilku metrów od ogrodzenia czy tarasu. Umożliwi to swobodne dostawianie ewentualnych atrakcji czy leżaków. Unikaj stawiania basenu stelażowego w okolicy drzew. Kiedy zaczną gubić liście, woda będzie wymagała ciągłego oczyszczania.
Basen najlepiej postawić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu woda będzie utrzymywała przyjemną temperaturę od rana. Zobaczysz, że nie ma nic przyjemniejszego niż zanurzenie się w chłodnym basenie w gorący dzień zaraz po skończeniu pracy.
Materiał promocyjny