Projekt domu i otoczenia – co warto wiedzieć?

Projektowanie domu może okazać się twardym orzechem do zgryzienia. Wynika to z tego, że w tej kwestii nie ma miejsca na kompromisy czy ustępstwa. Dom musi komponować się zatem zarówno z przyrodą, jak i sąsiadującymi budynkami. Ponadto powinien spełniać wszelkie nasze oczekiwania. Tym samym dochodzimy do wniosku, że dom i jego otoczenie muszą ze sobą współpracować. W ten sposób uda się osiągnąć wymagany efekt. Gdy już bryłę domu mamy zaplanowaną, pora na plan posesji. Warto zatem zastanowić się nad obecnością garażu, tarasu oraz aranżacją ogrodu.

Garaż – w bryle domu czy oddzielnie?

Większość osób decydujących się na budowę domu nie wyobraża sobie go bez garażu. Z doświadczenia wiemy, że pojazd pozostawiany w suchym i stosunkowo ciepłym pomieszczeniu posłuży nam dłużej niż ten wystawiony na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych. Pojawia się jednak pytanie, gdzie i jak wkomponować garaż w otoczenie. Mamy dwie opcje, czyli wbudowanie garażu w bryłę domu lub postawienie oddzielnego elementu. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, jednak sami powinniśmy się nad nimi zastanowić z uwzględnieniem naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, jak wybudować garaż w granicy działki 2023, sprawdź najpierw przepisy, które mogą cię obowiązywać.

Taras – o czym należy pamiętać?

Kolejnym elementem otoczenia domu jest taras. Nie każdy z nas zdecyduje się na jego budowę, jednak taka strefa relaksu z bezpośrednim dostępem do domu nie raz okazuje się skutecznym rozwiązaniem. W tym przypadku mamy do wyboru różne konstrukcje, ale głównie korzysta się z dwóch, czyli betonowej i drewnianej. Taras z betonu to dobry pomysł, jeżeli chcemy go połączyć z przydomowym basenem. Częściej w mniejszych ogródkach spotkamy się jednak z tarasem drewnianym, którego budową przy odrobinie wysiłku możemy zająć się nawet sami. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto skonsultować się z fachowcem. Dzięki temu unikniemy problemów, wynikających z różnic w poziomie gruntu i drzwi tarasowych. O tym dowiesz się więcej np. na stronie: https://aleo.com/pl/porady/tarasy-drewniane-na-slupach-jak-je-zbudowac-poradnik-krok-po-kroku/.

Kompozycja ogrodu – zwróć na to uwagę

Punktem kulminacyjnym organizacji otoczenia domu jest oczywiście ogród. Jego aranżacja nie musi być trudna, wystarczy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z najnowszymi trendami. Warto pamiętać, że każda kompozycja roślin i ewentualnych ścieżek powinna pasować do całego zamysłu budowanego domu. Jeżeli stawiamy na minimalistyczną bryłę domu, nie warto przesadzać w ogrodzie z ilością krzewów i innych roślin. W tym przypadku również warto poradzić się specjalisty zarówno w kwestii aranżacji, jak i wymagań gleby dla poszczególnych kwiatów i drzew. Więcej porad związanych z budową domu i planowaniem jego otoczenia możesz znaleźć na stronie: https://aleo.com/pl/porady/.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023