Grzyby zimą nie są częstym widokiem. Gruba pokrywa śnieżna nie sprzyja ich rozwojowi, kilka gatunków potrafi jednak przetrwać niskie temperatury. Jakie grzyby można zbierać zimą? Dowiedz się już teraz!
Zima to czas, gdy miłośnicy grzybobrania rezygnują ze swojego ulubionego hobby. Panuje powszechne przekonanie, że w chłodniejszych miesiącach nie ma już szansy na znalezienie żadnych grzybów. Tymczasem okazuje się, że zima to nie tylko czas mrozu i szarości, ale też pora, w której rozwijać może się wiele cennych gatunków grzybów.
Sezon na grzyby nie kończy się jesienią
Sezon na grzyby w rzeczywistości nie kończy się jesienią. Wiele gatunków grzybów rośnie również zimą, choć nie są one tak powszechne, jak te, które można znaleźć latem i jesienią. Grzyby zimą są często mniej widoczne, ponieważ zasłania je śnieg lub rosną pod pokrywa z liści. Ich znalezienie może być więc nieco trudniejsze. Dla osób, które wiedzą, gdzie szukać zimowych grzybów, stanowią one cenne znalezisko!
Gdzie szukać grzybów zimą?
Grzybów zimą można znaleźć głównie w lasach iglastych. Panują tam chłodniejsze warunki, ale nie ma tam tak dużo liści, jak w lasach iglastych. Warto szukać ich pod świerkami, sosnami i jodłami, gdzie grzyby często rosną pod warstwą śniegu lub pod liśćmi. Można też spróbować szukać grzybów w parkach i na obrzeżach lasów, gdzie drzewostan jest mieszany. Jeżeli jesteś miłośnikiem jedzenia grzybów, ale brakuje ci chęci wyjścia do lasu, gdy panuje zimowa aura, to możesz je znaleźć w sklepach i na targowiskach, gdzie są one sprzedawane przez zawodowych grzybiarzy.
Jakie jadalne grzyby rosną zimą?
Oto niektóre jadalne grzyby, które możesz zbierać zimą:
- Boczniaki ostrygowate – gatunek grzybów należący do rodziny boczniakowatych. Są one dość małe, osiągają od 2 do 4 cm średnicy i charakteryzują się ostrym, kolcowatym brzegiem kapelusza. Grzyby te rosną głównie w lasach iglastych, zarówno w wilgotnych, jak i suchych miejscach. Są uważane za jadalne, choć niektórzy twierdzą, że ich smak jest dość nieprzyjemny;
- Płomiennice zimowe – gatunek grzybów należący do rodziny pieczarkowatych. Są one dość małe, osiągają od 2 do 8 cm wysokości i charakteryzują się ciemnoczerwonym lub brązowoczerwonym kapeluszem oraz białym trzonem. Płomiennice zimowe rosną głównie w lasach iglastych, gdzie tworzą kolonie pod świerkami i jodłami. Są cenione za delikatny smak;
- Łyczniki późne – gatunek grzybów należący do rodziny łycznikowatych. Są one dość małe, osiągają od 2 do 5 cm średnicy. Łyczniki późne rosną głównie w lasach iglastych, gdzie tworzą kolonie pod świerkami i jodłami. Są uważane za jadalne, chociaż niektórzy twierdzą, że ich smak jest dość mdły;
- Uszaki bzowe – gatunek małych grzybów z rodziny uszakowatych. Osiągają od 3 do 7 cm wysokości. Ich kapelusz ma barwę szarobrązową. Występują głównie w lasach iglastych. Przez niektórych uważane za trujące, ponieważ mają zdolność do kumulowania toksyn z gleby. Nie należy ich zbierać w rejonach uprzemysłowionych;
- wodnichy późne – gatunek grzybów z rodziny kolorowiakowatych. Niektóre okazy mają nawet do 15 cm średnicy. Ich kapelusz jest ciemnobrązowy lub ciemnoszary. Rosną głównie w lasach iglastych. Niektórzy smakosze uważają, że ich smak jest delikatnie mdły.
Grzyby zimą to ciekawa alternatywa grzybiarzy, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty. Choć ich znalezienie może wymagać więcej wysiłku i wiedzy, niż w przypadku grzybów letnich i jesiennych, z pewnością warto spróbować poszukać ich w zimowych lasach.