Wiele osób na myśl o zbliżającym się sezonie letnim zastanawia się nad kupnem basenu ogrodowego. Często trudno się zdecydować na wybór basenu określonego typu. Czy dobrym pomysłem będzie kupno basenu rozporowego, a może lepiej kupić basen stelażowy? W tym artykule dowiesz się, który rodzaj basenu ogrodowego będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego ogrodu!

Baseny dmuchane – dobry wybór do podwórza czy ogrodu niewielkich rozmiarów

Nie ulega wątpliwości, że baseny dmuchane należą do grupy najtańszych basenów. Ich jakość nie jest przez to niższa, należy jednak pamiętać, aby kupować tego typu baseny od uznanych producentów. Tworzywo dobrej jakości będzie odpowiednio wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Zaletami basenów dmuchanych są wcześniej wspomniana cena, a także bardzo duża mobilność. Są proste do rozłożenia i można postawić je w niemal każdym miejscu ogrodu czy podwórza. Przed rozłożeniem warto sprawdzić podłoże, na którym będzie spoczywał basen. Podstawa nie może opierać się na ziemi pełnej ostrych kamieni, ale tam, gdzie podłoże jest stosunkowo płaskie i średnio twarde. Najlepiej baseny dmuchane ustawiać na trawniku.

Basen rozporowy – do średnich ogrodów i podwórzy

Produkt, jakim jest basen rozporowy, stanowi kompromis między dmuchanymi a rozporowymi basenami ogrodowymi. Jest droższy od dmuchanego, tańszy od stelażowego, a wytrzymałość konstrukcji plasuje się pomiędzy tymi dwoma rodzajami basenów ogrodowych.

Basen rozporowy rozstawia się w prosto i szybko (do pół godziny). Wystarczy nalać do niego wody, a ścianki basenu pod wpływem nacisku wody przyjmują pozycję pionową. Ich rozmiar i głębokość – w przypadku dużych modeli – pozwala nie tylko na pływanie bez obaw o uderzenie stopami w dno. Dostępne na rynku modele o dużej głębokości pozwalają nawet na nurkowanie.

Należy pamiętać o cesze basenu rozporowego, jaką jest okrągłość jego postawy. Ze względu na swoją budowę musi więc być ustawiany tam, gdzie będzie miał odpowiednio dużo miejsca (choć nie tak dużo jak modele stelażowe).

Basen stelażowy – do dużych ogrodów

Idealnym otoczeniem dla basenu stelażowego jest ogród dużych rozmiarów. Dlaczego? Baseny stelażowe konstruowane są w taki sposób, aby możliwe było w nich nie tylko zanurzenie ciała w wodzie, pływanie bez dotykania stopami podłoża, ale również bezpieczne nurkowanie. Budowa basenów stelażowych jest bardzo stabilna i wytrzymała. Usztywniane ścianki uniemożliwiają uszkodzenie basenu nawet przy stosunkowo silnym uderzeniu ostrym przedmiotem.

Stelaż basenu może mieć różne formy. Dla osób z bardzo dużymi ogrodami polecane są baseny okrągłe. Stelaże prostokątne sprawdzają się natomiast tam, gdzie konieczne jest dopasowanie basenu do działek prostokątnych lub kwadratowych.

Należy pamiętać o sposobie rozstawiania basenu stelażowego. Polega on na połączeniu wszystkich elementów stelaża w jeden stabilny system. Niektóre osoby mogą mieć obawy przed rozstawianiem stelaża, ale do każdego modelu dołączana jest instrukcja. Dzięki niej nawet duże konstrukcje rozstawia się bez większych problemów. Rozstawianie basenu stelażowego trwa mniej więcej godzinę.

Który basen wybrać?

Wszystko zależy od powierzchni Twojego ogrodu, podwórza czy działki, ale też od sumy pieniędzy, którą chciałbyś przeznaczyć na basen ogrodowy. Do małych działek warto kupić basen dmuchany, ewentualnie rozporowy mniejszych rozmiarów. Większy basen rozporowy bez problemu rozstawisz na średniej wielkości działce czy ogrodzie. Chcesz dużego basenu, w którym zanurkujesz, a Twój ogród jest duży? Zdecyduj się na basen stelażowy!

Zobacz także: