Basen ogrodowy stelażowy, dmuchany czy rozporowy? Nie ważne, który z nich wybierzesz, odpowiednie przygotowanie podłoża jest niezbędne dla każdego z nich. Nierówna powierzchnia gruntu bardzo często prowadzi do uszkodzenia basenu, a to ostatnie, czego chcemy podczas upalnych dni. Zatem pojawia się pytanie, co pod basen ogrodowy sprawdzi się najlepiej? W tym poradniku na nie odpowiemy!

Co pod basen ogrodowy? Podłoże

Zanim odpowiemy na pytanie, jakie podłoże pod basen ogrodowy sprawdzi się najlepiej, musimy poruszyć kwestię przygotowania powierzchni. Jak wcześniej wspomnieliśmy, jest to kluczowe, aby nasz basen przetrwał sezon. W tym celu należy w wybranym miejscu pozbyć się darni i usunąć wszystkie kamienie, korzenie i patyki. Tak przygotowany grunt należy jeszcze wypoziomować i zagęścić.

Piasek pod basen ogrodowy

Dobrym podłożem pod basen jest gruba warstwa drobnoziarnistego piasku, który należy zagęścić. Po zakończeniu pracy należy ponownie sprawdzić poziom całej powierzchni. Piasek pod basen to rozwiązanie najtańsze, ale jednocześnie najmniej trwałe. 

Kostka brukowa pod basen ogrodowy

Jako podłoże pod basen warto rozważyć kostkę brukową. Sprawdzi się ona, szczególnie jeśli chcemy przygotować miejsce pod nasz basen ogrodowy na długie lata. Jest to rozwiązanie trwałe, praktyczne i estetyczne, ale jednocześnie kosztowne.

Wylewka betonowa pod basen

Alternatywą dla kostki brukowej jest wylewka betonowa. Jej grubość powinna wynosić przynajmniej 10 cm. To kolejne rozwiązanie w przypadku gdy przygotowujemy miejsce pod basen na kilka sezonów, jednak podobnie jak kostka brukowa, wymaga pewnej inwestycji finansowej. 

Podest drewniany pod basen

Bardzo często pod basen ogrodowy wykonuje się podest drewniany. Nic w tym dziwnego, gdyż jest on bardzo estetyczny, ale też mniej trwały od kostki brukowej czy wylewki. Warto pamiętać, że w przypadku pęknięcia deski może dojść do uszkodzenia basenu. Podest drewniany musi być regularnie impregnowany. 

Co pod basen ogrodowy? Izolacja

Przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy to niejedyne, o czym musisz pamiętać. Ważna jest również izolacja basenu od podłoża, która zapobiega uszkodzeniom materiału. W tej kwestii mamy kilka możliwości. Największą ochronę zapewnią rozwiązania dedykowane właśnie pod basen ogrodowy, czyli maty basenowe i puzzle piankowe. Popularnym rozwiązaniem jest też wyłożenie miejsca pod basen plandeką. 

Wiesz już, co pod basen ogrodowy sprawdzi się najlepiej. Pozostaje nam odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie – jakie podłoże nie nadaje się pod basen? Z pewnością nie należy stawiać go na glinie i kamieniach. Bardzo często można spotkać basen ustawiony bezpośrednio na trawniku. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ zwykle jest to podłoże niewyrównane i nieoczyszczone, co często prowadzi do przedziurawienia basenu. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023