Przyroda potrafi być fascynująca, niemniej jednak trzeba uważać na groźne gatunki, do których należy między innymi Barszcz Sosnowskiego. Roślina ta może wywoływać poparzenia, dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać. Sprawdź przydatne informacje na ten temat!

Nie ulega wątpliwości, że świat roślin kryje w sobie wiele tajemnic. Nie brakuje w nim gatunków inwazyjnych, na które z pewnością trzeba uważać, odwiedzając różnego rodzaju obszary zielone. Ważne jest to, aby wiedzieć, jakie zagrożenia mogą wiązać się z poszczególnymi okazami, a także zdawać sobie sprawę z tego, jak je rozpoznawać. W wielu przypadkach jest to bardzo trudne, niemniej jednak trzeba dbać o to, żeby rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie. Jednym ze szkodliwych gatunków jest Barszcz Sosnowskiego. Dowiedz się, jak on wygląda i co właściwie może się stać w przypadku kontaktu z rośliną!

Barszcz Sosnowskiego – podstawowe i ciekawe informacje na temat tej rośliny

Heracleum sosnowskyi, czyli Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Jego nazwa wzięła się od nazwiska Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego, który odkrył ten gatunek na skutek prowadzonych badań dotyczących świata flory we wskazanym regionie. Omawiana roślina należy do rodziny selerowatych i została niegdyś sprowadzona oraz rozpowszechniona w krajach bloku wschodniego. Uprawa Barszczu Sosnowskiego w Polsce jest zakazana. Na skutek zawartości furanokumaryny okaz może powodować podrażnienia i oparzenia. W przeszłości był on traktowany jako roślina pastewna i wykorzystywany w charakterze paszy.

Barszcz Sosnowskiego – jak właściwie wygląda ta roślina? Dowiedz się!

Barszcz Sosnowskiego ma trójlistkowe liście w kolorze dosyć jasnej zieleni o wyrazistym odcieniu. Łodyga rośliny jest stosunkowo gruba – ma około 10 cm. Z tego pędu gęsto wyrastają białe kwiaty, dlatego też trzeba wykazywać się tutaj dużą ostrożnością. Ogonki liściowe są długie. Nasiona bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, ponieważ mogą wykorzystywać w tym celu wodę i wiatr. Ten gatunek roślin osiąga niejednokrotnie mniej więcej 4 m wysokości. Dość szybko kiełkuje, a kwitnie w okolicach czerwca i lipca. Estetyczny wygląd kwiatów może okazać się bardzo zwodniczy, a zatem należy naprawdę uważać.

Jak można rozpoznać Barszcz Sosnowskiego? Sprawdź przydatne informacje!

Rozpoznanie Barszczu Sosnowskiego może być bardzo trudne, ponieważ w świecie flory pomiędzy poszczególnymi wariantami występują niejednokrotnie spore podobieństwa. Omawiana roślina w wielu przypadkach jest mylona z koprem, czy też z innymi barszczami. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w przypadku Heracleum sosnowskyi w dolnej części łodygi występują fioletowe plamki. Informacja ta może być pomocna podczas rozróżniania poszczególnych wariantów. Ponadto dobrze jest zwracać uwagę na kolor kwiatów. Ważne jest to, aby uważnie analizować szczegóły.

Gdzie rośnie Barszcz Sosnowskiego? Podstawowe informacje, które warto znać!

Barszcz Sosnowskiego można spotkać w lokalizacjach takich jak między innymi okolice:

 • rzek
 • jezior
 • strumieni

Roślina ceni sobie wilgoć, dlatego właśnie w pobliżu wody trzeba naprawdę uważać na jej obecność. Nie oznacza to jednak, że nie może się ona pojawić w parkach, czy też ogrodach – nasiona rozprzestrzeniają się w naprawdę prosty sposób, dlatego też nie brakuje miejsc, w których można się natknąć na ten wariant.

Zwalczanie Barszczu Sosnowskiego – jak to robić? Poznaj przydatne wskazówki!

Do walki z Barszczem Sosnowskiego wykorzystywane są różne metody, których dobór zależy między innymi od regulacji prawnych. Istnieją bowiem tereny chronione, na których nie można stosować środków chemicznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aby zwalczyć tę roślinę, niezbędna jest determinacja. W walce z Barszczem Sosnowskiego używane są sposoby takie jak:

 • wykopywanie korzeni
 • wykorzystywanie środków chemicznych
 • koszenie
 • ograniczanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne poprzez osłanianie

Szkodnik, o którym mowa, jest dość trudny w likwidacji, niemniej jednak jest to możliwe.

Objawy oparzenia Barszczem Sosnowskiego – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Istnieje szereg reakcji, które mogą wystąpić na skutek kontaktu z Barszczem Sosnowskiego. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma tutaj konieczności bezpośredniego kontaktu – w przypadku okresów, gdy na dworze panują wysokie temperatury, z rośliny wydostają się szkodliwe substancje. Trzeba zwracać uwagę na wystąpienie między innymi:

 • zmian skórnych w postaci zaczerwienienia
 • podrażnień oczu i dróg oddechowych
 • pęcherzy
 • bólu i swędzenia skóry

Stan zapalny może wywoływać tutaj długoterminowe skutki, a jego przebieg w dużej mierze zależy od ekspozycji na światło.

Barszcz zwyczajny – co to właściwie jest i czy roślina ta jest niebezpieczna?

Barszcz zwyczajny również należy do rodziny selerowatych i też potrafi być szkodliwy, choć intensywność jego oddziaływania można uznać za znacznie mniejszą niż w przypadku wspomnianej wcześniej rośliny. Liście są w tym przypadku pierzaste i ciemnozielone, a kwiatostany stosunkowo niewielkie. Ponadto ten wariant kwitnie w lipcu oraz sierpniu. Na łodydze nie występują fioletowe plamki i jest ona znacznie cieńsza niż ta należąca do Barszczu Sosnowskiego.

Gdzie rośnie wskazana roślina? Poznaj przydatne informacje na ten temat!

Omawiana roślina pojawia się w wielu przypadkach na:

 • łąkach
 • brzegach rzek
 • terenach leśnych
 • obszarach przydrożnych

Można więc łatwo się na nią natknąć podczas różnego rodzaju spacerów i przejażdżek. Wariant ten nie jest bardzo groźny, niemniej jednak nie należy go dotykać. Zawsze trzeba zachować ostrożność, zwłaszcza że łatwo o pomyłkę pomiędzy tą rośliną a Barszczem Sosnowskiego.

Jak można walczyć ze wspomnianym gatunkiem? Dowiedz się, co można robić!

Ten wariant barszczu można po prostu wyrywać z terytoriów, na których się on pojawia. Należy to robić, zanim jeszcze nastąpi zakwitnięcie. Niemniej jednak trzeba to robić w rękawiczkach i uważać na kontakt z rośliną. Niejednokrotnie stosuje się także koszenie obszarów zielonych.

Barszcz Mantegazziego – czym jest i czy potrafi być groźny? Poznaj tę roślinę!

Barszcz Mantegazyjski jest wysoką rośliną o dość grubej łodydze i przypomina w dużym stopniu Barszcz Sosnowskiego. Tutaj również na pędzie pojawiają się ciemne plamy. Wariant ten wydziela substancje, które wywołują oparzenia. Jest to więc kolejna roślina, na którą trzeba bardzo uważać. Ma ona pierzaste liście o ostrych końcówkach oraz białe kwiaty.

Gdzie można spotkać wskazaną roślinę? Sprawdź przykładowe miejsca!

Podobnie jak wcześniej opisywane warianty, roślina ceni sobie wilgotność, dlatego też często można ją znaleźć wzdłuż rzek. Kwiaty pojawiają się – podobnie jak w przypadku Barszczu Sosnowskiego – mniej więcej w okresie czerwca i lipca. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że oba omawiane szkodniki są bardzo do siebie podobne. Łatwo więc o pomyłkę. Ze względu na fakt, że zagrożenie ze strony tych roślin, a także ich wygląd nie różnią się w sposób spektakularny, niektórzy traktują je tożsamo.

Jak walczyć ze wspomnianym gatunkiem? Podstawowe informacje na ten temat

Jak już zostało wspomniane, liczba podobieństw między Barszczem Sosnowskiego a Barszczem Mantegazziego, który nazywany jest również niejednokrotnie barszczem olbrzymim, jest spora, dlatego też schemat postępowania w przypadku walki z oboma wariantami jest bardzo podobny. Niejednokrotnie stawia się tutaj na koszenie, czy też środki chemiczne.

Świadome podejście do świata przyrody – co jest tutaj ważne?

Choć mnóstwo ludzi uwielbia przyrodę, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kryje ona w sobie niejednokrotnie rozmaite zagrożenia. Dlatego właśnie trzeba w odpowiedzialny sposób podchodzić do roślin, których się nie zna lub ma się co do nich jakieś wątpliwości. Ważne jest to, aby być świadomym ewentualnych problemów, które mogą wyniknąć z kontaktu z poszczególnymi wariantami, które można spotkać na swojej drodze podczas spacerów. Osoby, które zajmują się hodowaniem roślin w ogrodzie, powinny monitorować sytuację i kontrolować, czy na terenie zielonym nie pojawiają się szkodliwe egzemplarze.

Odróżnianie od siebie poszczególnych roślin jest w wielu przypadkach dużym wyzwaniem, a dodatkowo niejednokrotnie łatwo o błędy nawet w przypadku znajomości rozmaitych wariantów. Zawsze trzeba więc zachowywać ostrożność i nie działać w pochopny sposób. Dobrze jest pracować nad swoją wiedzą w tym obszarze tematycznym.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022