Wertykulator elektryczny – ranking 2023

Który wybrać model wertykulatora elektrycznego? Ranking przez nas przygotowany pomoże ci podjąć decyzję. Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze parametry, które umożliwią ci wybór idealnego narzędzia.
wertykulator elektryczny ranking

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję Gardeneo. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Wertykulator elektryczny to bardzo ważne narzędzie służące do napowietrzenia gleby, usprawnia pracę, która nie męczy w takim stopniu jak posługiwanie się ręcznymi modelami. Wybór tego jedynego nie jest jednak łatwy, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnej mocy i zastosowaniu. Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego narzędzia, oraz poznasz pięć bardzo dobrych modeli. Przybliżymy ci też sylwetki najpopularniejszych marek producentów sprzętu ogrodniczego, a na samym końcu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Wertykulator elektryczny – jak wybieraliśmy?

Do podjęcia decyzji musieliśmy dokładnie przeanalizować parametry wielu popularnych urządzeń i porównać je ze sobą. Sprawdziliśmy też opinie klientów na temat marki, pozostawione na portalach aukcyjnych, forach i w sklepach internetowych. Pozwoliło nam to wybrać najlepsze narzędzia elektryczne w danym przedziale cenowym. Zapoznaj się z kryteriami, które wzięliśmy pod uwagę, typując zwycięzców zestawienia:

 • Jaka jest szerokość i głębokość pracy części roboczej?
 • Jaką wertykulator ma moc?
 • Czy jest lekki i łatwy w obsłudze?
 • Jaki zastosowano w urządzeniu rodzaj noży?
 • Jaka jest pojemność worka na odpady?
 • Jakie ma funkcje opisywany model?
 • Czy ma regulowany i składany uchwyt?
 • Jaką ma opinie marka producenta?
 • Ogólny stosunek ceny do jakości.
 • Czy narzędzie przystosowane jest do zasilania akumulatorowego?

Wertykulatory elektryczne nie są najtańszymi urządzeniami, dlatego nie ma tu miejsca, na wybory na chybił trafił. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy ranking wysokiej klasy urządzeń przystosowanych do pracy w różnych warunkach. Jeśli wybierzesz jeden z pięciu polecanych przez nas modeli, będzie to zakup urządzenia komfortowego w użyciu, trwałego i charakteryzującego się wydłużoną żywotnością.

Hecht 1420
Zalety
 • Wyjątkowa trwałość konstrukcji – solidne wykonanie gwarantuje długą żywotność
 • Wysoka wydajność silnika – zapewnia silne cięcie i skuteczne koszenie
 • Łatwa obsługa i ergonomiczny design – komfortowa praca i intuicyjne użytkowanie
Wady
 • Niewielka pojemność zbiornika paliwa
 • Brak dodatkowych akcesoriów w zestawie

Hecht 1420 to wszechstronne narzędzie ogrodowe o wysokiej jakości. Zapewnia skuteczne koszenie trawy i krzewów, dzięki silnemu silnikowi i ostrym nożom. Łatwa obsługa, ergonomiczny design i solidna konstrukcja sprawiają, że praca w ogrodzie staje się przyjemnością. Hecht 1420 to niezawodny partner, który zagwarantuje pięknie utrzymaną przestrzeń zieloną.

Ryobi Ry18Sfx35A-240 Brushless
Zalety
 • Zwiększona moc dzięki technologii bezszczotkowego silnika
 • Długi czas pracy dzięki zaawansowanemu akumulatorowi 240V
 • Wielofunkcyjność i uniwersalność w zastosowaniach
Wady
 • Niewielka pojemność baterii
 • Brak w zestawie dodatkowych akcesoriów

Ryobi Ry18Sfx35A-240 Brushless to akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z silnikiem bezszczotkowym, zapewniającym większą wydajność i trwałość. Zestaw zawiera akumulator i ładowarkę.

Stiga SV 415 E (290002152/14)
Zalety
 • Łatwa obsługa i użytkowanie
 • Silny silnik o dużej mocy
 • Zawiera system ochrony przed przeciążeniem
Wady
 • Znaczna waga produktu utrudnia jego przenoszenie .
 • Wysoka cena w porównaniu do innych podobnych produktów .

Stiga SV 415 E (290002152/14) to profesjonalna kosiarka elektryczna, idealna do małych i średnich ogrodów. Wyposażona w mocny silnik, zapewnia skuteczne koszenie trawy, osiągając doskonałe rezultaty. Dzięki ergonomicznemu uchwytowi i lekkiej konstrukcji, zapewnia wygodę podczas użytkowania. Solidne wykonanie i łatwość obsługi sprawiają, że Stiga SV 415 E to niezawodne narzędzie do pielęgnacji Twojego ogrodu.

Szerokość i głębokość pracy roboczej

Podstawowym parametrem do rozważenia jest rodzaj zastosowanej w urządzeniu części roboczej. Stan gleby i korzeni trawy, uzależnione będą od tego czy wertykulator przedrze się na odpowiednią głębokość, żeby oczyścić i utlenić ziemię. Najczęściej w tego typu urządzeniach montowane są noże charakteryzujące się szerokością pracy na poziomie 35 centymetrów i głębokości roboczej około jednego centymetra. Wertykulacja trawnika przebiega bardzo sprawnie przy użyciu ostrza o szerokości około 40 centymetrów.

Jeśli potrzebujesz narzędzia do zastosowania na większej powierzchni, to warto zdecydować się na jeden ze spalinowych model, które cechuje większa listwa robocza i moc. Decydując się na zakup, zwróć uwagę na jakość materiału, z którego powstały noże i cała część robocza. Zazwyczaj część ta jest wykonana z ocynkowanej stali odpornej na powstawanie ognisk korozji.

Moc wertykulatora elektrycznego

Szukając idealnego wertykulatora, warto wziąć pod uwagę moc generowaną przez jego silnik. Parametr ten może ci dużo powiedzieć na temat ogólnej jakości narzędzia. Modele wyposażone w sprawnie działające jednostki elektryczne to długo żywotne maszyny, mniej awaryjne od obdarzonej mniejszą mocą konkurencji i zdecydowanie bardziej wydajne. Dobrej jakości wertykulatory, zapewniające przyzwoitą wydajność mają od około 1500 W w górę.

Rodzaj noży 

Noże to bardzo istotna część całego urządzenia. To one bezpośredni stykają się ziemią, dlatego trzeba upewnić się, że zostały wykonane z najlepszej jakości materiałów zabezpieczonych przed działaniem korozji. Najlepszym materiałem używanym do produkcji tego elementu są różnego rodzaju stopy metalu zabezpieczone przed korozją. Warto, aby urządzenie umożliwiało użycie innego ostrza w zależności od oczekiwań użytkownika.

Pojemność worka na odpady

Pojemność worka na odpady może się wydawać mniej istotną informacją, jednak to nie prawda. Od tego ile zmieści pojemnik na odpady, zależy wydajność twojej pracy i to, jak często będziesz musiał robić sobie przerwy. Najczęściej spotykaną pojemnością koszy na odpady jest 50 litrów, jednak w zależności od modelu i producenta może być ona większa lub mniejsza. 

Ile funkcji ma narzędzie?

Wertykulator ma za zadanie utworzyć płytkie bruzdy w glebie, dzięki czemu więcej wody i tlenu będzie się dostawało bezpośrednio do korzeni. Ostrza usuwają też różne przeszkody, jak kamienie czy obumarłe korzenie, stojące na drodze do rozwoju pięknego trawnika. O jakości ostrzy już trochę wspomnieliśmy, ale inna związaną z nimi kwestią jest funkcjonalność narzędzia. 

Najpopularniejsze modele na rynku zapewniają możliwość wymiany wałka części roboczej, dzięki czemu zamienisz swój wertykulator w aerator. Aeracja wymaga zastosowania odmiennej budowy ostrzy, a przeprowadzona na mokrej glebie przyśpiesza proces regeneracji roślin i związków w glebie. Rozwiązanie jest na tyle popularne, że większość dostępnych na rynku narzędzi oferuje tryb pracy dwa w jednym. Takie maszyny nie są dużo droższe, ale zdecydowanie bardziej funkcjonalne.

Lekka budowa i łatwość obsługi

Wertykulatory elektryczne nie są wyposażane w system napędu, co oznacza, że zmuszony będziesz używać siły własnych rąk. Wybierz model charakteryzujący się jak najniższą wagą, ponieważ przełoży się to bezpośrednio na komfort i wydajność twojej pracy. Wszystkie modele wytypowane przez nas cechuje łatwa intuicyjna obsługa, ale wybierając maszynę na własną rękę, musisz być wyczulony na różnego rodzaju skomplikowane i niewygodne rozwiązania oferowane przez niektóre marki.

Regulacja i wygodny uchwyt

Wertykulator elektryczny poza tym, że powinien być wydajny i lekki, powinien też mieć opcję regulacji uchwytu. Dzięki takiej funkcjonalności idealnie dopasujesz wysokość rękojeści odpowiednio do twojego wzrostu. Materiał i technologia, w jakiej wykonano rękojeść, też nie jest bez znaczenia. Warto postawić na modele, w których wykorzystano antypoślizgowy i elastyczny materiał pokrycia rękojeści.

Makita Uv3600 – wybór redakcji

Najlepszym modelem wertykulatora elektrycznego roku 2023 jednogłośnie został okrzyknięty model UV3600 marki Makita. Narzędzie wykonane jest z bardzo dobrej jakości lekkiego tworzywa sztucznego, dzięki czemu wagę maszyny ograniczono do 18 kilogramów. Silnik elektryczny generuje aż 1800 W mocy, co zapewnia wydajną i bezawaryjną pracę przez co najmniej kilka sezonów. 

Szerokość części roboczej w przypadku tego modelu wynosi 36 centymetrów i oferuje możliwość wymiany ostrza przystosowanego do przeprowadzenia aeracji. Wertykulator wyposażony jest w czterostopniową regulację głębokości pracy, a wymiana ostrza jest bardzo łatwa i szybka. Za ten model należy zapłacić około 1000 złotych, ale jest jednym z lepszych na rynku urządzeń, wartym każdej wydanej na niego złotówki. Obudowa jest wytrzymała, a składana rączka ułatwia transport i przechowywanie narzędzia. 

Hecht 1420 – najlepszy stosunek jakości do ceny

Hecht to producent sprzętu dla rolników, przemysłu i osób prywatnych. Wyroby tej marki odniosły sukces dzięki jakości użytych do produkcji materiałów, swojej trwałości i wygodzie użytkowania. Nie inaczej ma się sytuacja z wertykulatorem 1420, którego elektryczny silnik generuje moc 1500 W. W połączeniu z częścią roboczą szerokości 32 centymetrów sprawia, że opisywany model najlepiej się sprawdzi na małej powierzchni przydomowego ogródka lub w niewielkim gospodarstwie rolnym. 

Niektóre opinie użytkowników świadczą o tym, że maszyna wykorzystywana jest do celów przemysłowych. Za wertykulator Hecht należy zapłacić około 500 złotych, co czyni go jednym z najtańszych narzędzi na rynku. Co więcej, ten tani model wyposażony jest w sześciostopniową regulację głębokości pracy i oferuje tryb aeratora po wymianie wałka z ostrzami. Dla niektórych użytkowników zbyt mała może się okazać pojemność kosza na poziomie 35 litrów.

Hecht 1420
Zalety
 • Wyjątkowa trwałość konstrukcji – solidne wykonanie gwarantuje długą żywotność
 • Wysoka wydajność silnika – zapewnia silne cięcie i skuteczne koszenie
 • Łatwa obsługa i ergonomiczny design – komfortowa praca i intuicyjne użytkowanie
Wady
 • Niewielka pojemność zbiornika paliwa
 • Brak dodatkowych akcesoriów w zestawie

Hecht 1420 to wszechstronne narzędzie ogrodowe o wysokiej jakości. Zapewnia skuteczne koszenie trawy i krzewów, dzięki silnemu silnikowi i ostrym nożom. Łatwa obsługa, ergonomiczny design i solidna konstrukcja sprawiają, że praca w ogrodzie staje się przyjemnością. Hecht 1420 to niezawodny partner, który zagwarantuje pięknie utrzymaną przestrzeń zieloną.

Ryobi Ry18Sfx35A-240 Brushless – gdy budżet nie gra roli

Model Brushless to bardzo zaawansowany technicznie sprzęt jednego z liderów światowych w dystrybucji elektronarzędzi i osprzętu ogrodniczego. Wertykulator wyposażono w mocny bezszczotkowy silnik o napięciu 18 V, zasilany dwoma akumulatorami 4 Ah. Przewagą produktów wyposażonych w baterie jest przede wszystkim mobilność, ponieważ nie ogranicza cię już długość przewodu elektrycznego lub przedłużacza. Dużą zaletą narzędzi Ryobi jest uniwersalność baterii, ponieważ pasują do każdego innego urządzenia z serii ONE+. Szerokość pracy ostrzy w tym modelu wynosi 35 centymetry. 

Noże wykonano z bardzo dobrej jakości hartowanej stali i osadzone zostały na wymiennym bębnie. Maszyna pracuje zarówno w trybie wertykulacji, jak i aeracji, dzięki czemu w łatwy sposób doprowadzisz trawnik do zdrowego stanu i pięknego wyglądu. Zestaw nie zawiera kosza na odpady, jest on dostępny za dodatkową opłatą, podobnie jak bęben do aeracji czy dodatkowe akumulatory.

Ryobi Ry18Sfx35A-240 Brushless
Zalety
 • Zwiększona moc dzięki technologii bezszczotkowego silnika
 • Długi czas pracy dzięki zaawansowanemu akumulatorowi 240V
 • Wielofunkcyjność i uniwersalność w zastosowaniach
Wady
 • Niewielka pojemność baterii
 • Brak w zestawie dodatkowych akcesoriów

Ryobi Ry18Sfx35A-240 Brushless to akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z silnikiem bezszczotkowym, zapewniającym większą wydajność i trwałość. Zestaw zawiera akumulator i ładowarkę.

NAC SCE180-W – mocny silnik i niska cena

NAC to bardzo dobry polski dystrybutor sprzętu ogrodowego dla zastosowań domowych oraz dla specjalistycznych warsztatów. Produkty tej marki charakteryzuje przyzwoita jakość wykonania i wysoki komfort użytkowania, a to wszystko przy zachowaniu rozsądnej ceny. Za NAC SCE180-W będziesz musiał zapłacić około 700 złotych, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę sporą moc urządzenia. 

1800 W z łatwością napędza część roboczą o szerokości 40 centymetrów, zdolną dostać się na 13 milimetrów w głąb ziemi. Wertykulator elektryczny NAC waży 18 kilogramów, czyli mniej od większości urządzeń konkurencji, nawet tej o klasę wyższej. Narzędzie NAC pracuje w trybie wertykulatora i aeratora po wymianie bębnowych ostrzy, Pojemnik na odpady ma pojemność 50 litrów, dzięki czemu rzadziej będziesz zmuszony go opróżniać. Sprzęt wyposażony został także w system wygodnej regulacji głębokości pracy, dzięki czemu w większym stopniu dopasujesz go do swoich potrzeb i ukształtowania terenu.

Stiga SV 415 E – lekki i poręczny

Wertykulator Stiga wyróżnia na tle konkurencji waga, zredukowana do około 14 kilogramów, co w połączeniu z zastosowaniem regulowanej i wygodnej rękojeści i czterem kołom czyni z tego modelu bardzo poręczne urządzenie, którym z łatwością można manewrować w ciasnych przestrzeniach. Silnik o mocy 1500 W napędza część roboczą o szerokości 38 centymetrów efektywnie pracujące na głębokości 8 milimetrów. 

Stiga oferuje kilkustopniową regulację głębokości pracy w zakresie od – 13 milimetrów do +4,5 milimetra. Minusem dla niektórych użytkowników może być zbyt mała pojemność, zastosowanych w tym modelu worków na śmieci. Zaledwie pięć litrów nie wystarcza na długo i wymusza częste przerwy na opróżnienie go. SV 415 E kosztuje około 700 złotych, ale jak wszyscy omawiani poprzednicy także posiada funkcję aeratora i oferuje możliwość wymiany bębna z ostrzem. 

Stiga SV 415 E (290002152/14)
Zalety
 • Łatwa obsługa i użytkowanie
 • Silny silnik o dużej mocy
 • Zawiera system ochrony przed przeciążeniem
Wady
 • Znaczna waga produktu utrudnia jego przenoszenie .
 • Wysoka cena w porównaniu do innych podobnych produktów .

Stiga SV 415 E (290002152/14) to profesjonalna kosiarka elektryczna, idealna do małych i średnich ogrodów. Wyposażona w mocny silnik, zapewnia skuteczne koszenie trawy, osiągając doskonałe rezultaty. Dzięki ergonomicznemu uchwytowi i lekkiej konstrukcji, zapewnia wygodę podczas użytkowania. Solidne wykonanie i łatwość obsługi sprawiają, że Stiga SV 415 E to niezawodne narzędzie do pielęgnacji Twojego ogrodu.

Najlepsze marki wertykulatorów elektrycznych

Ryobi to jeden z liderów w dystrybucji narzędzi rolniczych i warsztatowych. Marka należy do większej grupy TechTronics o międzynarodowym zasięgu. Urządzenia firmy Ryobi charakteryzują się zazwyczaj przyzwoitą jakością oraz niewygórowaną ceną.

Stiga również może się pochwalić szeroką gamą dobrej jakości produktów i rozwiązań warsztatowych i ogrodowych. Przedsiębiorstwo pochodzi ze Szwecji, a po połączeniu się w 2000 roku z dużym producentem kosiarek oraz pilarek oferuje bardzo dobrej jakości elektronarzędzia i sprzęt ogrodowy w przystępnych cenach.

NAC jest prawdopodobnie najprężniej rozwijającą się polską marką. Narzędzia tego producenta cechują dobrej jakości wykonanie, przystępne ceny i komfort użytkowania. Wertykulator NAC, podobnie jak pozostałe urządzenia tej marki, charakteryzuje się wydłużoną żywotnością.

Makita to japońska marka profesjonalnych elektronarzędzi dedykowanych zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla wyspecjalizowanych warsztatów. Urządzenia Makita tworzone są z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych, z użyciem najlepszej jakości lekkich materiałów.

Ostatnim producentem do omówienia jest Hecht, marka bardzo znana w Czechach i Słowacji. Producent ma szeroką gamę produktów dla kompleksowego zaopatrzenia różnego rodzaju warsztatów, zakładów przemysłowych i przydomowych garaży. Narzędzia wykonane są solidnie, powinny być trwałe i żywotne. 

Wertykulator elektryczny – najczęściej zadawane pytania

Poradnik dotyczący wertykulatorów elektrycznych na pewno odrobinę wyjaśnił ci ten temat, jednak chcąc wybrać idealny wertykulator, należy wszystko sprawdzić dwa razy. Być może coś stało się dla ciebie niezrozumiałe czy niejasne? Nie tylko tobie, dlatego zebraliśmy najczęściej pojawiające się w internecie pytania i udzieliliśmy odpowiedzi.

Czym się różni wertykulator od aeratora?

Bardzo często narzędzia mają funkcję wertykulatora i aeratora, czym się od siebie różnią? Aerator zamiast noży tnących, wyposażony jest w ostre kolce, dzięki czemu w mniejszym stopniu uszkadza korzenie roślin. Aeracja bardzo często jest mylona z wertykulacją, ponieważ daje podobne rezultaty. 

Kiedy wertykulator, a kiedy aerator?

Rzadko który profesjonalny ogrodnik używa tych narzędzi wymiennie. Najczęściej stosowane są po sobie, aby zapewnić jak najlepszą regenerację. W pierwszej kolejności należy wykonać bardziej inwazyjną wertykulację trawnika, a dopiero później wykorzystywany jest aerator.

Czy przed wertykulacją trzeba kosić trawnik?

Większość specjalistów zaleca delikatne koszenie trawy, co przygotuje murawę do kolejnych zabiegów. Strzyżenie ułatwi pracę nożom wertykulatora, dzięki czemu zabieg zostanie wykonany dokładnie w miejscu, w którym sobie to zaplanowałeś. 

Czy podlewać po wertykulacji?

Wertykulacja pozwala na spulchnienie gleby, dostarczenie do środka tlenu, ale usuwa też stare poszycie, kamienie i obumarłe korzenie. Powinna zostać wykonana krzyżowo, po czym należy obficie podlewać trawnik. 

Jaką moc ma dobrej jakości wertykulator?

Do użytku przydomowego w ogródku o małej powierzchni wystarczy narzędzie generujące 1000 W. Do zastosowań na większych areałach, na polach w gospodarstwie rolnym czy małej plantacji lepiej zaopatrzyć się w narzędzie o mocy ponad 1500 W.

Na czym polega wertykulacja?

Zabieg wertykulacji jest czynnością pielęgnacyjną, polegającą na pionowym przecinaniu darni, na głębokości 4-10 milimetrów. Pomaga to usunąć obumarłe resztki roślin, żeby z czasem nie wytworzyły słabo przepuszczającą wodę i tlen warstwę.

Czy wertykulacja usuwa chwasty? 

Wertykulator nacina ziemię i usuwa z niej resztki roślin, obumarłych chwastów i kamienie. Jednak nie jest narzędziem zaprojektowanym do usuwania ciężkich do wyplenienia roślin o mocnych korzeniach. Do takiej pracy powinieneś wykorzystać glebogryzarkę lub szpadel.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: