Mienie w ogrodzie – bywa naprawdę cenne
Każdy ogród ma swój indywidualny charakter, który zależy od zaangażowania właścicieli oraz czasu, jaki mogą poświęcić na jego aranżację i pielęgnacje. Nie da się ukryć, że wiele zależy także od nakładów finansowych na praktyczne i estetyczne zagospodarowanie przydomowej przestrzeni. Gdy zaglądasz na takie strony jak ubezpieczeniemieszkania.pl, zazwyczaj kierujesz się świadomością, jak poważnym wydatkiem jest likwidacja strat dotyczących domu. Ale przecież rozmaite zagrożenia – od aktów wandalizmu, przez upadki drzew, po pożary – w tym samym stopniu mogą przyczynić się do wydatków w ogrodzie.
Niektórzy z nas inwestują w ogrody niemałą fortunę. Prywatny basen, murowany grill, wysokojakościowe meble wypoczynkowe, duże altany otwierają długą listę inwestycji, które kosztują sporo pieniędzy. Tym samym, jeżeli posiadasz wiele cennego mienia w ogrodzie, koniecznie zainteresuj się warunkami ubezpieczenia, które zagwarantuje jak największą ochronę nie tylko samego domu, ale również terenu dookoła.
Co uwzględnia ubezpieczenie ogrodu?
Zakres ubezpieczenia ogrodu jest bardzo indywidualną kwestią. Co do zasady taka polisa nie funkcjonuje jako odrębna, a raczej jako rozszerzenie podstawowego wariantu ochrony nieruchomości. Działa to w ten sposób, że włączasz do ubezpieczenia rozszerzenia, poszczególne elementy przydomowej infrastruktury czy nawet roślinności, ale wraz z tym rośnie składka i należy mieć tego świadomość.
Poszczególni ubezpieczyciele, o ile w ogóle pozwalają włączyć do polisy mieszkaniowej majątek znajdujący się w ogrodzie, wykazują różne podejście – od bardzo dużej otwartości na elementy podlegające ubezpieczeniu, po ograniczanie się do zaledwie kilku podstawowych obiektów.
Nie będzie to szczególnie odkrywcza rada, ale przed wyborem ubezpieczyciela przeanalizuj dokładnie ranking ubezpieczeń mieszkania. Porównaj propozycje towarzystw, a jeśli masz ogród i chcesz go ubezpieczyć, koniecznie weź ten aspekt pod uwag w kalkulacjach.
Którzy ubezpieczyciele pozwalają na ubezpieczenie ogrodu?
Do firm ubezpieczeniowych, które w mniejszym lub większym stopniu umożliwiają włączenie do polisy mieszkaniowej obiektów znajdujących się w ogrodzie, należą m.in.:
- PZU,
- Uniqa,
- Allianz,
- TUW,
- Warta.
W odniesieniu do ubezpieczenia ogrodu warto rozważyć rozmaite warianty ochrony. Czy chcesz zabezpieczyć się na wypadek kradzieży roweru lub wózka dziecięcego spod domu? Czy posiadasz tak specyficzne obiekty jak np. instalacja fotowoltaiczna, oranżeria czy oczyszczalnia ścieków? A może chcesz ochronić przed skutkami wandalizmu kapliczkę, murowany grill albo prywatne boisko sportowe? Jak widzisz, polisa może być rozszerzona (ale nie w każdym towarzystwie) o naprawdę wiele rozmaitych elementów.
Podsumowanie
Choć do najpopularniejszych form ubezpieczenia należą polisy komunikacyjne czy mieszkaniowe, opłacalnym i sensownym wyborem są także mniej oczywiste rozszerzenia – np. OC w życiu prywatnym lub właśnie ubezpieczenie mienia w ogrodzie. Opłata wcale nie musi być wysoka, a jest się zabezpieczonym na wypadek rozmaitych zdarzeń.