Obecnie rodzice w poszukiwaniu książki dla dzieci i młodzieży, rozglądają się za pozycją, która nie tylko dostarcza rozrywki, ale także przekazuje pewne wartości i uczy. Na rynku księgarskim pojawia się wiele pozycji, które nie zawsze spełniają standardy moralizatorskie, i  nie przekazują nic wartościowego.  Dlatego niejednokrotnie sięgamy po propozycje sprawdzone i odgrywające rolę edukacyjną z dużego wyboru książek napisanych w przeszłości. ”Tajemniczy ogród”- to jedna z tych powieści, która łączy wiele aspektów moralnych, edukacyjnych i oczywiście to, co najbardziej pociąga młodzież i dzieci czyli tajemnice i sekrety.

Ogród to fascynujące tło dla powieści

Czy ogród sam w sobie jako miejsce może być tłem, na którym oparta jest cała konstrukcja powieści i bohaterów, czerpiącym z obcowania z naturą wielorakie korzyści? Każdy z bohaterów postrzega ogród jako przestrzeń realną, ale także symboliczną. Dziki, zapuszczony ogród z ukrytą furtką porośniętą kaskadą pnączy, to miejsce odrealnione, skrywające wiele sekretów i skazane na zapomnienie przez właściciela. Pan Craven po śmierci żony zamknął ten przybytek jako karę za to,  że nie może dłużej cieszyć się jego pięknem wypielęgnowanym przez rękę żony. Ten zamknięty tajemniczy ogród to miejsce skrywające sekrety szczęśliwych chwil, wspomnień związanych z ukochaną osobą oraz najskrytszych pragnień i tęsknot. Ogród w powieści to także symbolika przemijania, umierania, ale także odradzania się na nowo i chęci do walki. Ogród dla bohaterów jest miejscem, skąd czerpią swoją siłę do powrotu do życia, jak ma to miejsce w przypadku schorowanego Dicka, który porusza się na wózku inwalidzkim. Dla bohaterki książki Mary ogród jest miejscem pod którego wpływem zachodzi w niej zmiana jej osobowości z rozkapryszonej samolubnej panienki w szczęśliwą i odnajdującą przyjaciół  dziewczynkę. Ta symbolika ogrodu na tle przeżyć i wewnętrznych przemian bohaterów powieści jawi się jako miejsce magiczne, które jak za dotknięciem czarującej różdżki zmienia wszystko na lepsze.

Powieść na kartkach książki czy w wersji do słuchania?

Jeżeli wzbudziliśmy zainteresowanie naszej pociechy powieścią ”Tajemniczy ogród” w obecnym czasie, w dobie rozwoju nowych nośników treści, nie musimy oferować do przeczytania tejże powieść w formie papierowej, która może zniechęcić młodego czytelnika do sięgnięcia po tą interesującą powieść. Obecnie z rozwojem technologicznym, idealnym rozwiązaniem może być audiobook dla młodzieży zaoferowany w przystępnej i akceptowalnej formie dla młodych ludzi, którzy chętnie sięgają po książki w wygodnej formie. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się że powieść ta jest przeznaczona tylko dla dzieci, ale wielopłaszczyznowość akcji i rozwój wypadków skłonią niejednego nastolatka do sięgnięcia po powieść ”Tajemniczy ogród”. Audiobook i jego nowoczesna forma może być pomocne w przełamaniu niemodnego trendu czytania książek wśród młodzieży. A niezaprzeczalnym atutem audiobooka jest na pewno możliwość korzystania i słuchania treści powieści w czasie ćwiczeń, spaceru lub odpoczynku w leżącej wygodnej pozycji. Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety audiobooka, wydaje się, że ta forma jest atrakcyjniejsza dla młodzieży niż tradycyjna powieść drukowana na kartkach książki.

Co przedstawia powieść ”Tajemniczy ogród”?

Nie da się w kilku słowach streścić całej bogatej fabuły zawartej w powieści. To historia złożona i opisująca kilku bohaterów z ich różnorodnością i skomplikowaną osobowością. To dzieci borykające się z problemami i trudnościami w wieku dorastania oraz brakiem akceptacji ze strony otaczającego ich świata. Cała powieść koncentruje się na Mary, która przybywa do posiadłości wujka jako dziecko porzucone i chyba niekochane przez nikogo. Pod wpływem służącej Marty i jej brata Dicka jej aroganckie i lekceważące zachowanie zaczyna się zmieniać. Z samolubnej i rozkapryszonej zaczyna się zmieniać w osobę, która nie tylko dba o siebie, ale także o rośliny i zwierzęta w ogrodzie. Ale przede wszystkim, zaczyna się interesować problemami innych ludzi, a jej zaangażowanie w proces powrotu do zdrowia Colina, budzą w niej pokłady empatii. Wzajemny wpływ bohaterów na siebie ma niebagatelne znaczenie dla każdego z nich w kształtowaniu własnego charakteru i odkrywanie ukrytych dobrych cech które drzemią w każdym z bohaterów powieści.

Tajemnice i sekrety

Warto również wspomnieć, że książka przepełniona jest gotyckim klimatem i aurą tajemniczości starej posiadłości, położonej na wrzosowiskach w czasach wiktoriańskich. Sekrety i tajemnice, które skrywa dom, ale także ogród, pobudzają wyobraźnię i chęć odkrycia tego, co inni chcieliby ukryć za murami czy zamkniętymi drzwiami. Ta aura tajemniczości, konspiracji dzieci i magicznego wpływu ogrodu sprawia, że powieść czyta się z przyjemnością i zaciekawieniem. Tajemnice i sekrety otaczają nie tylko samych mieszkańców posiadłości, ale także ich  umiejętności, czego przykładem może być Dick ze swoimi tajemniczymi zdolnościami do zwierząt, a także osoba Archibalda Cravena, który stale przebywa w swoim gabinecie. Ale chyba najważniejszą rzeczą w książce jest jej zakończenia wraz z odkryciem wszystkich tajemnic. Kto jest ciekawy, na pewno sięgnie po książkę lub wygodny audiobook.

Zobacz także: