Poziewnik szorstki jest rośliną jednoroczną, występującą na terenie niemal w całej Polsce. Jedni kojarzą ją ze względu na jej lecznicze właściwości, inni natomiast uważają poziewnik wyłącznie za szkodliwy chwast. Jak jest w rzeczywistości?
Poziewnik szorstki to z jednej strony roślina pożyteczna, wykorzystywana w lecznictwie. Z drugiej natomiast warto pamiętać, że to także chwast, szkodliwy dla zwierząt oraz upraw. Dowiedz się więcej o poziewniku, jego szkodliwości oraz prozdrowotnych właściwościach.
Poziewnik szorstki – opis
Poziewnik szorstki posiada sztywną łodygę, która w całości pokryta jest kłującymi włoskami. W zależności od tego, na jakim podłożu wzrasta, może mieć od 10 do nawet 100 cm. Na łodydze poziewnika znajdują się zielone jajowate liście, o zaostrzonych wierzchołkach. Ich blaszki, podobnie jak łodygi, są pokryte włoskami. W okresie od czerwca do października na szczytach pędów pojawiają się kwiaty; są one wydłużone, zakończone wargowo. Mogą posiadać barwy od różowej, poprzez liliową, białą, czerwoną lub żółtą. Po przekwitnieniu przekształcają się w owoce; dojrzałe rozpadają się na cztery rozłupki. W jednej roślinie może znaleźć się nawet 200 nasion, które mogą przetrwać nawet kilka lat.
Szkodliwość i zastosowanie poziewnika
Poziewnik, który występuje masowo, może stanowić zagrożenie dla upraw. Nie tylko uniemożliwia wzrost innych roślin, ale także nierzadko powoduje zatrucia u zwierząt.
Nie wolno jednak zapomnieć, że ziele nierzadko stosuje się przy wspomaganiu leczenia niektórych schorzeń. Lekarze niekiedy przepisują przetwory oraz napary z poziewnika w przypadku:
- gruźlicy płuc;
- zapalenia dróg moczowych;
- zapalenia błon przewodu pokarmowego;
- oparzeń.
Jak widać, poziewnik szorstki to zarówno szkodliwy chwast, jak i pożyteczne ziele. Jeżeli nie masz w planach zbiorów i wykorzystania go w lecznictwie, postaraj się o skuteczne usunięcie rośliny.