Ogród to miejsce sąsiadujące z twoim domem. Jego aranżacja jest zatem równie ważna, jak ta domowa. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy najlepsze pomysły na ogród – zrób to sam. Z łatwością możesz wykonać je, wykorzystując ogólnodostępne przedmioty.

Dekoracje odgrywają ważną rolę. Przebywanie w miejscach, w których są one rozmieszczone, jest zdecydowanie przyjemniejsze. Ozdoby dodają klimatu, uroku i inspiracji osobom, które je podziwiają. Jeszcze więcej radości będziesz mógł z nich czerpać, gdy wykonasz je samodzielnie. Propagowanie i rozpowszechnianie wśród ludzi DIY (Do It Yourself) jest niezwykle ważne i pożyteczne. Poznaj ciekawe pomysły na ogród i zrób to sam!

Pomysły na ogród – zrób to sam. Dwa przykłady kreatywnych ścieżek ogrodowych

Ogród to nie tylko rośliny. Choć to one dominują w takich miejscach, warto zwrócić uwagę na inne elementy. Jednym z nich jest dróżka przechodząca przez ogród. Aby była ona ładna, oryginalna i klimatyczna, wystarczy wykorzystać kolorowe kamienie lub drewno. Bądź kreatywny i skorzystaj z proponowanych pomysłów na ogród. Zrób to sam.

Ścieżka z kolorowych kamyków

 1. Kamienie pomaluj sprayem na dowolne kolory.
 2. Odczekaj, aż farba wyschnie. Następnie wyłóż nimi drogę w ogrodzie.
 3. Gotowe! Różnokolorowe kamienie w połączeniu z równie barwnymi kwiatami, zwiększy paletę barw w twoim ogrodzie.

Ogrodowy klimat dzięki kawałkom drewna

 1. Przygotuj większe kawałki drewna – najlepiej pocięte kłody o różnej szerokości.
 2. Wyrównaj je w taki sposób, aby każdy kawałek miał podobną długość.
 3. Przygotowane kłody ułóż wedle uznania w miejscu, w którym będzie znajdować się droga.
 4. Luki między kłodami wypełnij żwirem zmieszanym z piaskiem.
Zobacz także  Sundaville po zimie – jak zadbać o tę roślinę balkonową?

Opcjonalnie, zamiast żwiru i piachu możesz wykorzystać ziemię zmieszana z nasionami wybranych kwiatów.

Grill, karmnik dla ptaków, meble ogrodowe i inne dekoracje do ogrodu – czego do nich potrzebujesz?

Wiele praktycznych przedmiotów, które wykorzystujesz w porze letniej w swoim ogrodzie, możesz wykonać własnoręcznie. Ogranicza cię tylko wyobraźnia i stopień twojej kreatywności. Pomysły do ogrodu, które jesteś w stanie wcielić w życie, to m.in.:

Mały grill jednorazowy

Kto latem nie lubi raz na jakiś czas rozpalić grilla w ogrodzie? Niestety nie każdy posiada go w domu. W takiej sytuacji pozostaje skorzystać z tzw. grilla jednorazowego. Możesz kupić go gotowego w sklepie bądź wykonać samodzielnie.

Do jego stworzenia potrzebujesz jedynie:

 • tacki wykonanej z aluminium,
 • metalowego drutu, z którego zrobisz kratkę,
 • podpałki w postaci papieru,
 • węgla drzewnego,
 • metalowej podstawki, która będzie imitować nogi konstrukcji.

Karmnik dla ptaków i meble ogrodowe

Te dwa rodzaje przedmiotów wykonane samemu z pewnością przetrwają kilka sezonów. Do ich przygotowania potrzebujesz wyłącznie drewna (np. ze starych, nieużywanych palet) oraz gwoździ do połączenia i stabilizacji elementów.

Pamiętaj, aby użyć farby. Kolorowy mebel czy karmnik będzie podobał się zdecydowanie bardziej domownikom i gościom.

Oryginalne doniczki

Do twojego kwietnika bez wątpienia pasować będą doniczki. Nie muszą jednak być one kupione. Postaw na kreatywność – wykorzystaj do stworzenia nowych donic inne, nieużywane przedmioty.

Dobrym pomysłem na naczynia do kwiatów będzie stworzenie go całkowicie od postaw. Jest to jednak pracochłonne i wymaga zdecydowanie więcej czasu. Jeśli preferujesz łatwiejsze rozwiązania, proponujemy użycie starych przedmiotów. Mogą to być nieużywane wiadra, beczki, butelki po wodzie czy nawet kosze na pranie. W ten sposób dasz im drugie życie.

Pomysły na ogród – zrób to sam. Podsumowanie

Zaproponowaliśmy ci kilka ciekawych rozwiązań na drewniane, kamienne i inne ozdoby. Przyciągną one uwagę gości, jednocześnie będą praktyczne i przydadzą ci się w lecie i zimie.

Zobacz także  Czarna trawa lub konwalnik płaskopędowy „Niger” – niekonwencjonalny gość w twoim ogrodzie

Jeśli dalej szukasz inspiracji, w internecie znajdziesz masę różnych projektów DIY. Najważniejsze, aby pomysł podobał się tobie. Powinien on być odpowiednio dopasowany do twojego ogrodu.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022