Piękny, zadbamy ogród to wizytówka każdego domu. Niemniej jednak zawsze jest w nim do wykonania sporo prac, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego stroju czy akcesoriów ochronnych, lecz również okularów. Czy w pracach ogrodowych sprawdzają się one lepiej, niż soczewki, a może warto postawić na te drugie?

Wygodne i praktyczne rozwiązanie do ogrodu

Prace w ogrodzie na ogół pochłaniają dużo energii, wymagają też sporego zaangażowania. Dlatego też warto dobrać strój i dodatki, które ułatwią wykonywanie poszczególnych obowiązków. O ile jednak dobór odpowiednich butów czy akcesoriów ochronnych nie sprawia większego problemu, o tyle często pod znakiem zapytania pozostaje, czy lepiej wykonywać prace ogrodowe w okularach, czy w soczewkach? Otóż i jedno i drugie rozwiązanie ma wiele zalet, lecz żadne nie jest wolne od wad. Soczewki to dla wielu osób wygodniejsza alternatywa – wystarczy raz je założyć i można przez cały dzień wykonywać w nich różnego typu zadania. Odpowiednio dobrane i zaaplikowane sprawiają wrażenie „drugiego oka”, zatem nie czujemy, jak gdybyśmy w ogóle mieli je na sobie. Niemniej jednak do noszenia soczewek trzeba się przyzwyczaić, dlatego nie są one najlepszym wyborem dla osób początkujących. Tymczasem okulary, podobnie jak soczewki, nie powinny przeszkadzać w wykonywaniu poszczególnych prac (na przykład zsuwając się), lecz muszą być właściwie dobrane nie tylko do oka, ale i do kształtu twarzy. Niestety, na okularach mogą pojawiać się odpryski, a nawet zarysowania, zwłaszcza jeśli pracujemy przy różnych drobinkach, na przykład piasku.

Praca z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi

Prace ogrodnicze to nie tylko pielenie czy przesadzanie kwiatów. Wbrew pozorom większość ogrodników przynajmniej od czasu do pracuje z różnego typu substancjami potencjalnie niebezpiecznymi, które mogą wywołać podrażnienia oczu, jeśli dostaną się w te okolica. W takich sytuacjach należy zadbać o odpowiednią ochronę – specjaliści rekomendują zakładanie gogli, dzięki którym płyny czy ciała stałe nie dostaną się do oczu. Tego typu akcesorium zabezpieczające o wiele łatwiej założyć w przypadku, gdy mamy na sobie soczewki. Można więc powiedzieć, że przy pracach z groźnymi substancjami lepszym wyborem będą właśnie soczewki, niż na przykład okulary Chanel, które natomiast możemy wybierać na co dzień. Często w ogrodzie musimy wykonać także inne prace, związane na przykład z cięciem drewna – w takich przypadkach lepiej sięgnąć po soczewki kontaktowe, niż po okulary. Pamiętajmy, że gogle ochronne nie korygują wady wzroku, dlatego zakładając je, nie możemy zrezygnować z soczewek czy nawet okularów.

Komfortowy wybór dla każdego

Wybór pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularami w kontekście prac ogrodowych to tak naprawdę indywidualna kwestia. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się soczewki, jednak nie ma przeszkód, aby posiłkować się okularami, jeśli jest nam w nich wygodnie i czujemy większy komfort pracy, mając je na sobie. Jednocześnie należy pamiętać o doborze odpowiednich szkieł, oprawek czy soczewek. Okulary Prada dobrze sprawdzają się w każdym przypadku, bez względu na to, czy pracujemy przy komputerze, czy też w ogrodzie. Jeśli w trakcie wykonywania poszczególnych czynności okulary ulegną zabrudzeniu, należy je natychmiast oczyścić. Ważna jest też pielęgnacja szkieł bezpośrednio po zakończeniu prac, bez względu na wszechobecne pyły. Natomiast jeśli dostaną się one pod soczewkę, trzeba ją niezwłocznie zdjąć i dobrze przepłukać oko. 

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2022