Bukszpan to dosyć wytrzymała roślina, która poradzi sobie nawet w trudniejszych warunkach uprawowych. Pomimo tego warto praktykować nawożenie bukszpanów przynajmniej raz lub dwa razy w roku. Jaką mieszankę wybrać w tym celu?
Nawóz do bukszpanu należy stosować w sezonie wegetacyjnym wiosną i jesienią. W kwietniu lub maju taki preparat wzbogaci glebę, w której rośnie bukszpan o niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Jeśli chcesz, aby twój okaz pięknie się rozwijał, zapewnij mu zasilenie takimi składnikami, jak potas czy fosfor. Poza tym zagwarantuj mu pożądane stanowisko i cykl podlewania. Zyskaj elegancki krzew ogrodowy o wysokich walorach dekoracyjnych.
Kiedy nawozić bukszpany?
Gatunku tego nie należy nawozić częściej niż raz lub dwa razy w ciągu roku. Największe znaczenie ma nawóz podawany wiosną, ponieważ wspomaga rozpoczęcie okresu wegetacyjnego i prawidłowy wzrost. W tym celu zaaplikuj preparat w marcu, jednak nie później niż na początku maja. Latem nie ma konieczności nawożenia bukszpanów, chyba, że intensywnie je przycinasz i formujesz. Wtedy także w letnich miesiącach przyda się im wzmocnienie. Ostatnią dawkę możesz jednak podać najpóźniej z końcem lipca. Późniejsze nawożenie może spowodować wyrastanie nowych pędów, które mogą zostać uszkodzone, gdy zrobi się zimniej.
Jeśli nie stosujesz nawozu bo bukszpanu latem, możesz przeprowadzić ten zabieg jesienią. Ostatnim terminem, w którym możesz zaaplikować środek, jest koniec września. Takie nawozy nie zawierają zbyt wiele azotu, ale nasycone są za to potasem i fosforem. Te pierwiastki pomagają roślinom odpowiednio przygotować się do zimy.
Nawóz do bukszpanu. Jaki wybrać?
Ze względu na fakt, że bukszpan jest rośliną intensywnie zieloną, do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużo azotu. Odpowiada on za powstawanie masy zielonej, a to zapotrzebowanie rośnie, kiedy formujesz bukszpan w swoim ogrodzie. Z innych składników niezbędnych mu do rozwoju ważny jest wspomniany już fosfor oraz potas. Wpływają one na stan systemu korzeniowego rośliny i zagęszczenie krzewu.
Istotne są także takie mikroelementy, jak:
- cynk;
- żelazo;
- wapń.
Sposób nawożenia bukszpanu
Jeżeli stosujesz gotowe nawozy, pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na konkretnym opakowaniu. Środki mineralne trzeba podawać z większą ostrożnością, ponieważ istnieje duże ryzyko przekarmienia rośliny, a to może jej zaszkodzić. Jeśli bukszpan otrzyma zbyt dużo azotu, będzie bardziej podatny na działanie szkodników.
Nawóz granulowany rozsyp wokół rośliny, a później rozłóż ściółkę albo dobrze użyźnioną ziemią. Tuż po nawiezieniu należy podlać bukszpan, chyba, że panuje deszczowa pogoda. Aby ułatwić roślinie pobieranie składników pokarmowych, wcześniej rozcieńcz go w wodzie w odpowiednich proporcjach.
Nawóz do bukszpanu to dobry sposób na wzmocnienie rośliny, a nawet konieczny, jeśli służy ci ona jako ozdobny żywopłot i często przycinasz jego pędy. Poza nawożeniem wiosennym możesz wybrać także termin letni lub jesienny. Pamiętaj, że drugi termin nawożenia powinien być tylko jeden. Co więcej, skorzystaj ze środków bez azotu w składzie. Nie ma znaczenia, którą odmianę bukszpanu hodujesz w swoim ogrodzie – każdą z nich nawozi się w podobny sposób. Warto dodać, że do najczęściej wybieranych należy bukszpan drobnolistny oraz bukszpan wieczniezielony.