Roślinne dekoracje w mieszkaniu to nie tylko kwiaty w doniczkach stojących na parapecie. Wyjątkowo ciekawym pomysłem jest stworzenie kompozycji znanej jako las w słoiku. Jak zrobić swój las w szkle? Sprawdź!
Samodzielnie wykonane ozdoby do domu wyglądają efektownie, a sam proces ich tworzenia daje dużo satysfakcji i radości. Nie inaczej jest w przypadku takich ozdób jak las w słoiku. Jak zrobić słoik z zamkniętą w środku dekoracją roślinną? Sprawdź!
Jak wybrać rośliny do miniaturowego ekosystemu?
Wybór gatunków do kompozycji w szkle jest dość istotny. Wybieramy rośliny, które lubią dużą wilgotność oraz takie, które nie osiągają docelowo zbyt dużych rozmiarów. Wśród polecanych gatunków wymienia się skrzydłokwiat, bluszcz, fitonię, peperomię i pileę. Oprócz tego różne gatunki paproci doskonale czują się w warunkach domowej mini szklarni. Wszystkie te gatunki są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Dowiedz się, jak zrobić las w słoiku z wybranych roślin wilgociolubnych i kiedy należy go podlewać.
Po co dodawać węgiel aktywny?
Podczas przygotowań warto pamiętać o tym, aby podłoże wymieszać z odrobiną węgla aktywnego. Taką mieszankę możesz wykonać samodzielnie. Węgiel kupisz w każdej aptece. Musisz użyć tego składnika, jeśli chcesz, aby twoja kompozycja była zdrowa na długo. Dodatek węgla zapobiega rozwojowi pleśni. Woda paruje i skrapla się na ściankach oraz fragmentach roślin. Z czasem pędy i liście zaczynają zajmować coraz więcej miejsca w słoiku. Dlatego zapobieganie rozwojowi chorobotwórczych grzybów jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji lasu w słoiku.
Las w słoiku – jak zrobić? Instrukcja krok po kroku
Gdy udało się już przygotować niewielkie roślinki i podłoże ogrodnicze, można przejść do kolejnego etapu robienia lasu w słoiku. Jak zrobić pierwsze warstwy? Na dno czystego słoja wysyp żwirek, piasek lub keramzyt. Ten ostatni wchłonie nadmiar wody i będzie jej rezerwuarem, gdy rozpocznie się parowanie. Na drenażu należy umieścić kilkucentymetrową warstwę podłoża z dodatkiem węgla aktywnego. Potem przychodzi pora na sadzenie. Wybrane rośliny delikatnie wyjmij z doniczek produkcyjnych i umieść w ziemi w przygotowanych dołkach. Upewnij się, że korzenie zostały zakryte podłożem i lekko dociśnij powierzchnię.
Podlewanie i dekoracja lasu w słoju
Powierzchnię gleby możesz dodatkowo ozdobić kamyczkami lub mchem. Jeśli chcesz, możesz też postawić tam niewielką glinianą lub plastikową figurkę albo szyszki. Gdy wszystkie gatunki zostały posadzone, pamiętaj, żeby podlać twój własny las w słoiku. Użyj przegotowanej i wystudzonej wody w niewielkiej ilości. Przez strzykawkę wlej ją na powierzchnię podłoża. Zamknij słoik i odczekaj kilka godzin. Jeśli nie zauważysz skraplania się pary wodnej na ściankach naczynia, możesz dodać jeszcze kilka ml wody do lasu w słoiku. Jak zrobić wentylację, gdy dasz jej za dużo? Po prostu otwórz pojemnik!
Czym zamknąć własny las w szkle?
Duże słoje nie powinny być szczelnie zamknięte metalową ani szklaną zakrętką. Najlepiej sprawdza się korkowe zamknięcie, dzięki któremu wilgotność powietrza utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Jeśli marzysz o tym, aby w szkle uprawiać kaktusy i inne sukulenty, stwórz otwarty las w słoiku bez zakrętki.
Ozdoba w szkle wprowadzi do twojego domu niesamowity klimat – w końcu to twój własny las w słoiku! Jak zrobić taką dekorację już wiesz. Dużym jej atutem jest fakt, że po zrobieniu nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i jest w pewnym sensie samowystarczalna. Wybierz rośliny i postaw słój w nasłonecznionym miejscu, aby mógł on stać się piękną ozdobą i przez długi czas cieszyć oczy.