Dla osób, które hodują w swoim ogrodzie, na balkonie, czy też w domu różnego rodzaju rośliny, kompostownik domowy stanowić może bardzo przydatne rozwiązanie. Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak zrobić kompostownik!

Uprawiając rośliny, z pewnością warto zdawać sobie sprawę z tego, czym właściwie jest kompostownik domowy i jak można go wykorzystać. Zrobienie go nie jest szczególnie trudnym wyzwaniem, choć bez wątpienia wymaga pewnej wiedzy, a także zaangażowania i przemyślanego działania. Pojemnik można umieścić zarówno w przestrzeni ogrodowej, jak i na balkonie, co daje szerokie możliwości. Powstały w procesie kompostowania nawóz organiczny może znaleźć zastosowanie zarówno w przypadku roślin hodowanych w pomieszczeniu, jak i w odniesieniu do okazów rosnących na dworze. Dowiedz się więcej na ten temat!

Kompostownik domowy – co to właściwie jest? Poznaj podstawowe informacje!

Kompost to wartościowy i organiczny nawóz, który jest dosyć często wykorzystywany w ogrodnictwie z wielu względów. Na popularność tego rozwiązania wpływ ma szereg czynników, wśród których można wymienić między innymi stosunkowo niskie koszty, czy też prostota procesu kompostowania. Z pewnością warto więc zastanowić się nad tym, aby zorganizować własny kompostownik domowy. Nawóz powstaje w wyniku rozkładu umieszczanych w pojemniku odpadów. Przyczyniają się do niego rozmaite mikroorganizmy. Do budowy kompostownika osoby zainteresowane mogą wykorzystać na przykład palety, metal lub plastik.

Dlaczego domowy kompostownik może być przydatny? Dowiedz się!

Nie ulega wątpliwości, że kompost może się świetnie sprawdzić zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie na balkonie lub w pomieszczeniu. W procesie gnicia odpadków powstaje nawóz, który można wykorzystać w swojej hodowli. Choć trzeba włożyć pewien wysiłek w zrobienie kompostownika, nie jest to drogie, czy też bardzo wymagające rozwiązanie. Tym sposobem można zapewnić sobie przydomową, niewielkich rozmiarów produkcję nawozu, co jest niewątpliwie naprawdę praktyczną opcją. Są również osoby, które decydują się na kompostownik kuchenny, który okazać się może bardzo wygodny w użytkowaniu.

Jakie rośliny można nawozić przy pomocy kompostu? Przydatne informacje

Istnieje szereg okazów, do których nawożenia można wykorzystać kompost. Wśród nich można wymienić między innymi warzywa, a także rośliny:

 • ozdobne
 • owocowe

Ze względu na związek kompostowania z procesem gnicia, w niektórych może wzbudzać ono obawy o pojawienie się przykrego zapachu wydobywającego się z pojemnika. Niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że umiejętnie przygotowywany kompost nie powinien wydzielać nieprzyjemnych woni. Jeżeli taki problem występuje, może to oznaczać zbyt mały dopływ powietrza i nieodpowiednią jego cyrkulację. Dlatego właśnie ważna jest tutaj staranność.

Kompostownik a koszty – co warto wiedzieć na ten temat? Zobacz!

Przygotowanie swojego własnego kompostownika nie jest drogim rozwiązaniem, choć oczywiście trzeba ponieść koszty związane z zakupem lub budową pojemnika, czy też niezbędnymi narzędziami. Samo wytwarzanie kompostu odbywa się przy wykorzystaniu odpadków, a zatem rzeczy, które i tak są na co dzień wyrzucane. Jest to więc prosty sposób na to, aby pozyskiwać naturalny nawóz, co z pewnością nie pozostaje bez znaczenia. W niektórych przypadkach właściciele roślin mogą przestawić swoje uprawy na nawożenie wyłącznie kompostem. Strategia działania zawsze musi być dopasowana do specyfiki danej hodowli.

Kompostowanie – na czym właściwie polega i co można wykorzystać?

Do kompostownika można wrzucać różnego rodzaju odpadki. Osoby zainteresowane mogą umieszczać w nim:

 • resztki warzyw i owoców
 • skorupki jaj
 • fusy z kawy
 • obierki
 • fusy po herbacie
 • liście

Gdy skosisz trawę, ona też może wylądować w kompostowniku, co jest przydatną informacją dla posiadaczy rozległych obszarów pokrytych tego rodzaju zielenią. W zależności od zapotrzebowania hodowanych roślin w zakresie przepuszczalności gleby do kompostu dodaje się również piasek, czy też glinę. Trzeba mieć cierpliwość, ponieważ materia organiczna przetwarza się niejednokrotnie nawet ponad dziewięć miesięcy.

Z czego nie należy korzystać, organizując własny kompostownik?

Nie wszystko może wylądować w kompostowniku. Osoby, które chcą wytwarzać wartościowy nawóz, jakim jest biomasa, muszą unikać umieszczania w pojemniku rzeczy, które nie są do tego przeznaczone. Wymienić można tutaj między innymi:

 • metal
 • plastik
 • szkło
 • odchody

Nawet gdy chce się wrzucić do kompostownika materiał organiczny, zawsze warto się upewnić, czy nie zawiera on substancji, które mogą skazić lub w inny sposób negatywnie wpłynąć na biomasę. Niezbędne jest tutaj zaangażowanie w weryfikację informacji oraz odpowiednie zasoby wiedzy.

Jakie narzędzia są potrzebne do przygotowania kompostownika? Dowiedz się!

Jeśli chcesz zrobić kompostownik domowy, musisz się zaopatrzyć w adekwatne narzędzia do przeprowadzenia całościowej operacji. Dotyczy to osób, które chcą podjąć się wyzwania samodzielnie. Można również zdecydować się na zakup gotowego pojemnika. Przy tworzeniu konstrukcji z palet potrzebne są gwoździe oraz młotek, aby móc połączyć drewniane elementy. Pryzmę kompostową komponuje się przy wykorzystaniu gałęzi na kartonie, które umieszczane są na spodzie. Całość przysypuje się ziemią. Istnieją zarówno kompostowniki przykrywane, jak i otwarte, dlatego warto się zastanowić nad wyborem wariantu.

Kompostownik w ogrodzie i na balkonie – ile miejsca jest potrzebne?

W zależności od dostępnego miejsca możesz zdecydować się zarówno na mały kompostownik, jak i na pojemnik dosyć pokaźnych rozmiarów. Nie potrzebujesz wcale wielkiej przestrzeni, aby móc pozyskiwać kompost. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że w niewielkim pojemniku nie mieści się go dużo, co w połączeniu z długim czasem oczekiwania na odpowiedni poziom rozkładu materii ma bez wątpienia wpływ na efektywność całokształtu produkcji. Istotnym aspektem jest tu z pewnością indywidualne zapotrzebowanie. Niektórzy bowiem nie hodują wielu roślin, a kilka okazów. Należy przyjrzeć się swoim oczekiwaniom.

Dżdżownice a kompostowanie – co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli masz ochotę, do wytwarzania kompostu możesz wykorzystać dżdżownice. Tradycyjny wariant zakłada brak ich uczestnictwa w procesie rozkładu, ponieważ zajmują się nim rozmaite mikroorganizmy. W wielu przypadkach jednak dżdżownice mogą wpłynąć na szybkość procesu przetwarzania materii. Z ich pomocą może on trwać nieraz około trzech miesięcy, co bez wątpienia ma spore znaczenie. Cena dżdżownic nie jest wygórowana, dzięki czemu ich zakup stanowić może bardzo praktyczne i ciekawe rozwiązanie.

Kompostowanie a strategia nawożenia roślin – o czym warto pamiętać?

Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czy wykorzystywanie wyłącznie kompostu do nawożenia posiadanych roślin jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy tutaj od okoliczności towarzyszących. Trzeba uważnie monitorować stan swoich okazów, a także znać ich zapotrzebowanie. Nieraz można stawiać na sam kompost, co jest naprawdę wygodne. Niemniej jednak każdy powinien samodzielnie opracować swoją strategię działania w tym obszarze i ustalić, czy chce dodatkowo korzystać z innego rodzaju nawozów, które mogą być wówczas swego rodzaju urozmaiceniem dla posiadanej hodowli.

Stosunkowo niskie koszty, a także prostota wykonania sprawia, że kompostownik domowy okazać się może naprawdę bardzo praktycznym rozwiązaniem zarówno dla osób hodujących niewielką liczbę roślin, jak i dla tych, którzy uprawiają wiele różnorodnych okazów. Kompost ma szerokie zastosowanie, a dodatkowo wytwarza się go z odpadów. Dzięki temu można efektywnie wykorzystywać rzeczy, które i tak są wyrzucane w gospodarstwie domowym. Z pewnością warto więc zastanowić się nad tym, żeby zrobić tym sposobem własny, bardzo wartościowy nawóz.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022