Jeśli zastanawiasz się, jaki nawóz do dalii sprawdzi się najlepiej, w pierwszej kolejności dokładnie sprawdź warunki, w których rośnie gatunek. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku jakość gleby i to od nie będzie zależeć mieszanka, którą będziesz stosować. Równie istotny jest cykl nawożenia. Zarówno przekarmienie dalii, jak i ich niedożywienie może okazać się dla nich szkodliwe.

Dalia – najważniejsze informacje

Dalia to gatunek doskonale nadający się nie tylko do ogrodu, ale także do doniczkowej uprawy na tarasie czy balkonie. Gatunek ten jest w Polsce bardzo popularny ze względu na swoje atrakcyjne barwy, które upiększają nasze domy i mieszkania. Hodowcy w wyniku mieszania gatunków stworzyli aż kilkadziesiąt tysięcy ich odmian dalii dostępnych w zasadzie w każdej możliwej barwie.

Pielęgnacja i nawożenie dalii

Aby uzyskać interesującą kompozycję barw w uprawie dalii, warto dodatkowo wspomagać jej wzrost i kwitnienie odpowiednim nawożeniem. Choć dalia nie jest bardzo wymagającym gatunkiem, w uprawie warto zapewnić jej też kilka kluczowych warunków, by piękniej się rozwijała. Przede wszystkim kwiat ten potrzebuje dobrze przepuszczalnego i żyznego podłoża, które będzie stale wilgotne. Nie ma konieczności nawożenia dalii zaraz po jej posadzeniu. Najlepszy moment na pierwszą dawkę nawozu przypada na około miesiąc po tym. Jeśli jednak chcesz także wzmocnić korzenie rośliny, możesz wykorzystać w tym celu specjalne środki dostępne na rynku.

Jaki nawóz do dalii wybrać i kiedy go stosować?

W przypadku dalii najlepiej sprawdzi się środek przeznaczony specjalnie dla niej, ale dopuszczalne jest też stosowanie naturalnego kompostu. Do każdego z produktów producenci dołączają szczegółową instrukcję zastosowania, którą należy wziąć pod uwagę. Jeśli nawozimy małe bulwy dalii, należy uważać, aby ich nie przekarmić. Mogą bowiem bardzo źle znieść nadmiar azotu i spowodować brak kwitnienia.

Do dalii dobrze sprawdzi się również płynny nawóz azotowy, który stosuje się też do warzyw. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wzmocnić nim kwitnące rośliny.

Już wiesz, jaki nawóz do dalii sprawdzi się najlepiej. W sklepach ogrodniczych znajdziesz szeroki wybór mieszanek o pożądanym składzie. Wybór i postać preparatu, który wybierzesz, zależy już od twoich preferencji i sprawności w uprawie roślin.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022