Polacy uwielbiają grillować. To bardzo częste działanie, którego chętnie podejmuje się mnóstwo osób zwłaszcza latem i wiosną. Chociaż sezon grillowy w Polsce często bywa krótki, z korzyści wynikających z tego sposobu obróbki termicznej żywności możesz korzystać cały rok. W tym celu zainwestuj w grill kontaktowy elektryczny. Jaki warto kupić? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Dlaczego warto mieć grill kontaktowy elektryczny?

Grill kontaktowy elektryczny to popularne urządzenie do obróbki termicznej różnego rodzaju produktów żywnościowych. Mięso, warzywa, a nawet pieczywo po zgrillowaniu są chrupiące, soczyste i smaczne, a przy tym zawierają niedużą ilość tłuszczu. Aby tak było, wystarczy zastosować odpowiedni sposób grillowania posiłków. W tym celu nigdy nie używaj nadmiernej ilości tłuszczu, nie przypiekaj nadto swoich dań, a także nie polewaj ich obficie tłustym sosem. 

Grill kontaktowy elektryczny w porównaniu z grillem węglowym nie wydziela szkodliwych substancji. W dodatku wersja elektryczna tego urządzenia zazwyczaj jest bardzo prosta w obsłudze. A grilla kontaktowego możesz używać również w mieszkaniu w bloku. Przy tym nie wydasz dużo podczas jego użytkowania. Grille elektryczne są znacznie tańsze w eksploatacji niż ich węglowe odpowiedniki. 

Co jest bardzo ważne, grill kontaktowy cechuje duża uniwersalność. Jeżeli go kupisz, będziesz miał możliwość podgrzania zapiekanek, tostów, burgerów czy tortilli i zaledwie parę minut. Jest to bardzo przydatna korzyść, zwłaszcza w mieszkaniach, w których nie ma klasycznej kuchenki. 

Jaką moc powinien mieć dobry grill kontaktowy elektryczny?

W pierwszej kolejności podczas wyboru odpowiedniego grilla elektrycznego koniecznie zwróć uwagę na jego moc. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla twoich grillowanych posiłków. Przy wysokiej mocy tego urządzenia znacznie szybciej się ono zagrzewa. Umożliwia ona również przygotowanie wielu bardziej wymagających potraw. Przy grillowaniu steków wysoka temperatura jest niezbędna do ich prawidłowego usmażenia. 

Jaką konkretnie moc powinien mieć dobry grill kontaktowy elektryczny? Wysokiej jakości takie urządzenia osiągają ją o wartości 2000-2500 W. Natomiast najtańsze tego typu grille zazwyczaj cechuje moc około 400 W. Jeżeli kupisz jeden z nich, przygotowanie niektórych potraw w prawidłowy sposób może przysporzyć ci sporo problemów. 

Bardzo istotna jest także wielkość płyt grzewczych. Im są one większe, tym mocniejsze muszą być grzałki. W niewielkich grillach kontaktowych często wystarczy moc około 1500 W. 

Duży czy mały grill kontaktowy elektryczny?

To, jaki rozmiar nowego grilla kontaktowego elektrycznego powinieneś wybrać, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Jeżeli na co dzień będzie korzystać z tego urządzenia wyłącznie jedna osoba, zakup dużego rozmiaru nie ma sensu. Tego typu grill elektryczny o niewielkiej mocy pobierze mnóstwo prądu, a będzie nagrzewał się tak długo, jak małe sprzęty elektryczne do grillowania. 

Przed zakupem grilla kontaktowego do swojego domu, przeanalizuj, jak dużo miejsca na blacie kuchennym możesz mu poświęcić. Oferta wielu sklepów jest bogata w różne rozmiary tych urządzeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup niedużego grilla, który zajmie niewielką przestrzeń w twojej kuchni.

Podczas zakupu grilla kontaktowego elektrycznego weź pod uwagę także łatwość jego czyszczenia, możliwość regulacji temperatury czy rozkładaną i regulowaną pokrywkę tego urządzenia. Te parametry znacznie ułatwią ci codzienne korzystanie z tego sprzętu, a także dadzą ci więcej możliwości grillowania. Powodzenia na zakupach!

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022