Wielkimi krokami zbliża się zima. Niezależnie od tego, czy będzie ona łagodna, czy też mroźna, zawsze warto być przygotowanym do konieczności odśnieżania. Dysponując wysokiej jakości sprzętem, czynność ta nie będzie sprawiała najmniejszej trudności. Zakup odśnieżarki to z pewnością nie lada wyzwanie. Jak wybrać odśnieżarkę? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Na co zwrócić uwagę wybierając odśnieżarkę? – 6 najważniejszych rzeczy

Napęd

Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze odśnieżarki jest typ napędu. W sprzedaży dostępne są zarówno odśnieżarki elektryczne, jak i spalinowe. Te pierwsze są bardzo łatwe w obsłudze i manewrowaniu. Mogą być z powodzeniem obsługiwane przez kobiety, a nawet osoby starsze. Odśnieżarki wyposażone w silnik elektryczny pracują wyjątkowo cicho, dzięki czemu nie zakłócają spokoju sąsiadom. Doskonale sprawdzą się podczas pracy na terenach pochyłych. Rekomendowane są dla nieco mniejszych powierzchni, ponieważ mają ograniczenie w postaci kabla zasilającego. Zaletą odśnieżarki elektrycznej jest również stosunkowo niska cena.

Odśnieżarki spalinowe wyposażone są w mocne silniki, co sprawia, że świetnie radzą sobie z twardym, zamarzniętym śniegiem. W przeciwieństwie do odśnieżarek elektrycznych, pracują o wiele głośniej. Mają też większe gabaryty. Odśnieżarki spalinowe polecane są do większych powierzchni. Nie posiadają kabla ograniczającego, co jest sporym udogodnieniem, gdyż umożliwia swobodne manewrowanie po całej posesji. Odśnieżarki spalinowe wprawdzie są kosztowne, jednak warto w nie zainwestować, jeśli chcemy cieszyć się wytrzymałym i niezawodnym sprzętem.

Szerokość i wysokość robocza

Kolejnymi istotnymi parametrami są szerokość i wysokość robocza. Powinny one zostać dobrane względem wielkości terenu. Dzięki temu prace ogrodowe przebiegną wyjątkowo szybko i sprawnie. Jeśli chodzi o odśnieżarki elektryczne, ich szerokość robocza waha się od 30 do 40 cm. Tyle w zupełności wystarczy, by odśnieżyć wąski chodnik czy niewielki podjazd. Natomiast przy użyciu odśnieżarki spalinowej odśnieżymy od 50 do nawet 70 cm śniegu. Wybierając odpowiedni model urządzenia koniecznie weźmy pod uwagę szerokość furtki i bramki. W ten sposób zyskamy pewność, że sprzęt bez problemu przedostanie się przez przejścia.

Wysokość robocza wskazuje na to, z jaką grubością pokrywy poradzi sobie wybrana przez nas odśnieżarka. W tym przypadku należałoby mieć na względzie rejon, w którym mieszkamy. Jeśli charakterystyczne dla niego są bardzo duże zaspy, to bez wahania warto zainwestować w mocny sprzęt z dużą szerokością i wysokością roboczą. Użycie zbyt słabej odśnieżarki naraża silnik na awarie.

odśnieżanie śniegu

Wyrzut śniegu

Równie ważną kwestią jest odległość wyrzutu śniegu. W standardowych modelach odśnieżarek powinna ona wynosić od kilku do kilkudziesięciu metrów. Dobierając odpowiedni sprzęt warto kierować się tym, by nie zasypywać sąsiednich posesji ani ulicy. Śnieg powinien być składowany w takim miejscu, aby nie utrudniał swobodnego poruszania się po posesji.

Jeżeli chodzi o ten parametr, tutaj należy wziąć pod uwagę powierzchnię działki. Zasięg wyrzutu śniegu w odśnieżarkach elektrycznych waha się od 6 do 9 metrów. Natomiast w przypadku odśnieżarek spalinowych może być to nawet 30 metrów. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, odśnieżarka elektryczna lepiej sprawdzi się na mniejszych powierzchniach oraz wszędzie tam, gdzie występuje zwarta zabudowa. Z kolei odśnieżarka spalinowa daje spore pole manewru na obszernych posesjach.

Oświetlenie LED

Niestety, zimą dni są bardzo krótkie, a niebo często bywa pochmurne. Dlatego też wybierając odśnieżarkę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie wykonywać prace porządkowe zarówno wczesnym rankiem, jak i w ciągu czy wieczorem. Dobrej jakości odśnieżarka powinna posiadać dwie lampy z przodu oraz z tyłu. Zapewni to dostateczną widoczność w każdym zakamarku naszej posesji.

Oświetlenie w postaci lamp LED gwarantuje szybkie, efektowne oraz co najważniejsze – bezpieczne usuwanie zalegającej pokrywy śnieżnej. Warto o tym pomyśleć, szczególnie jeśli nie posiadamy żadnego źródła światła na podjeździe.

Odśnieżarka jednostopniowa czy dwustopniowa?

Trzeba zastanowić się, czy postawić na model jednostopniowy, czy dwustopniowy. Jeśli chodzi o odśnieżarki jednostopniowe, to wirnik odpowiedzialny jest zarówno za zbieranie, jak i wydmuchiwanie śniegu. Z tego względu tego typu maszyny polecane są głównie do usuwania śniegu o niedużej grubości. Odśnieżarki jednostopniowe mogą być elektryczne bądź wyposażone w silnik spalinowy.

Odśnieżarki dwustopniowe, podobnie jak jednostopniowe, są wyposażone w wirnik, którego zadaniem jest zbieranie pokrywy śnieżnej. Następnie śnieg przekazywany zostaje do specjalnej turbiny. Jej rolą jest wydmuchiwanie białego puchu poprzez komin. Odśnieżarka dwustopniowa bez problemu poradzi sobie z ciężkim, zamarzniętym śniegiem.

odśnieżanie chodnika

Producent

Stojąc przed zakupem odśnieżarki należy zwrócić szczególną uwagę na producenta. Warto wybierać sprzęty renomowanych marek, gdyż dzięki temu będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy najlepszego wyboru. Wysokiej jakości sprzęty charakteryzują się niezwykłą trwałością, wytrzymałością i solidnością. W sklepie internetowym Ogród-Pro dostępne są niezawodne odśnieżarki spalinowe i akumulatorowe. Ich cechą charakterystyczną jest bez wątpienia łatwość użytkowania, wydajność pracy oraz świetny wygląd. Doskonale nadają się zarówno do mniejszych, jak i większych posesji.

W sprzedaży znajdują się topowe marki, do których należą między innymi: Husqvarna, AL-KO, AKKU i inne. Z nimi usuwanie śniegu jest czystą przyjemnością, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem!

Podsumowanie

Wraz z nadejściem zimy na właścicieli domów jednorodzinnych spada wiele obowiązków. Jednym z nich jest usuwanie zalegającego śniegu. Aby znacznie ułatwić sobie prace porządkowe, warto posiadać w swoim wyposażeniu wysokiej jakości odśnieżarkę. W ofercie rynkowej dostępne są urządzenia z silnikiem elektrycznym i spalinowym. Wybierając sprzęt trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Należą do nich: napęd, szerokość robocza, wysokość robocza, wyrzut śniegu, oświetlenie, a także producent. Warto postawić na odśnieżarkę znanej i cenionej marki. Wówczas zyskamy pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022