Podczas poszukiwania pracy ważne jest, aby używać słów kluczowych, takich jak praca Brzozów. Ale kiedy znajdziesz wymarzoną pracę, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Wszyscy główni pracodawcy wymagają od kandydatów do pracy poddania się testom umiejętności w celu określenia ich zdolności intelektualnych i psychologicznych. Dla firm ważne jest zrozumienie, jaki będzie pracownik w proponowanym miejscu pracy i jak dobrze będzie mógł wykonywać powierzone mu obowiązki. W końcu pracodawca ponosi ryzyko zatrudnienia kandydata, który nie spełni oczekiwań i nie wzmocni, a osłabi zespół firmy.

Wymagania rynku HR doprowadziły do ​​powstania różnych kategorii testów oceniających psychologiczne, intelektualne i zawodowe cechy kandydatów podczas ubiegania się o pracę.

Dla Ciebie jako osoby poszukującej pracy przygotowanie się do egzaminu zawodowego odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu dobrej pracy.

Według istniejących statystyk nieprzygotowany kandydat ma szansę na zdobycie prestiżowej i dochodowej pracy w wysoce konkurencyjnym środowisku nie więcej niż 1 do 10. Kompetentne przygotowanie diametralnie zwiększa szanse – do 1 do 3, a nawet 1 do 2.

Istnieje kilka rodzajów testów, które najprawdopodobniej zostaną ci zaproponowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. I do wszystkich takich testów trzeba się przygotować. Niektóre z bardziej powszechnych rodzajów testów to:

  • werbalny;
  • łamigłówka;
  • matematyczny (numeryczny);
  • na zachowanie sytuacyjne;
  • na krytyczne myślenie;
  • na ogólną erudycję.

Bez względu na rodzaj testu, który zamierzasz wykonać, istnieją pewne ogólne zasady, które pomogą Ci jak najlepiej przygotować się do testu.

1. Ćwicząc testy, skoncentruj się na zasadach i ogólnych koncepcjach

Nigdy nie możesz być „nadmiarowo” przygotowany. Im więcej ćwiczysz z przykładowymi pytaniami testowymi, tym szybciej będziesz w stanie je rozpoznać i rozwiązać, a co za tym idzie, tym pewniej i spokojniej będziesz rozwiązywać prawdziwy test.

2. Traktuj każdy test jak prawdziwy egzamin

Jeśli przeprowadzasz próbny test w biurze, wybierz dogodną porę i przygotuj się na spokojny, opanowany stan. Z drugiej strony, jeśli przeprowadzasz test w domu lub w innym miejscu przez Internet, upewnij się, że znajdujesz się w cichym i spokojnym miejscu z dobrym dostępem do internetu. Pamiętaj, aby wyłączyć telefon i upewnić się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Eksperci HR zalecają nawet ubieranie się w sposób biznesowy, aby stworzyć odpowiedni nastrój.

3. Zaopatrz się w niezbędne narzędzia

Kolejnym krokiem w przygotowaniu do egzaminu testowego jest przygotowanie odpowiednich rzeczy. Miej pod ręką słownik, dobry kalkulator, papeterię i kartkę. Dowiedz się, jak szybko użyć tych rzeczy. Dotyczy to zwłaszcza kalkulatora: często podczas rozwiązywania testów matematycznych wymagane jest wykonanie złożonych obliczeń w kilku krokach. Znajomość funkcji kalkulatora takich jak M, M1-2-3, MR może znacznie przyspieszyć pracę w takiej sytuacji.

4. Umieć kontrolować czas pracy

Większość testów zatrudnienia daje ograniczony czas na ich zaliczenie. Aby uzyskać wysokie wyniki, musisz być w stanie kontrolować ilość czasu spędzanego na różnych częściach testu. Jeśli poświęcasz dużo czasu na jedno pytanie, zostaw je i przejdź dalej. W wielu testach możesz wrócić do pytań bez odpowiedzi po udzieleniu odpowiedzi na inne. Unikaj utknięcia na jednym pytaniu, ponieważ wynik jest obliczany na podstawie całkowitej liczby poprawnie udzielonych pytań.

5. Pracuj starannie i wydajnie

Bycie dokładnym i uzyskiwanie właściwych odpowiedzi jest ważniejsze niż szybkie ukończenie testu. Istnieje wiele testów, które wydają się odejmować punkty za każdą błędną odpowiedź. Oznacza to, że zgadywanie może być szkodliwą strategią dla wyniku. I chociaż rozwiązywanie testów jest wymagane w określonym czasie, nie poświęcaj dokładności na rzecz szybkości.

6. Przeczytaj uważnie instrukcję przed każdym testem

Przed rozpoczęciem testu upewnij się, że poprawnie przeczytałeś instrukcje. I rozumiesz, jakie dokładnie jest zadanie testu. I ile masz czasu na jego ukończenie.

7. Przeczytaj recenzje i rekomendacje osób, które już wykonały ten test

Zwykle, jeśli chcesz, możesz znaleźć informacje o zbliżających się testach – najczęściej sami pracodawcy nie robią z tego wielkiej tajemnicy. Ponadto wielu kandydatów dzieli się swoimi doświadczeniami na forach i stronach z recenzjami. Spróbuj dowiedzieć się, jakie rodzaje i rodzaje pytań testowych są podawane na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie są ustalone limity czasowe i jakie mogą być inne cechy.

8. Przygotuj się fizycznie i psychicznie

To już połowa sukcesu – w końcu wielu nieprzygotowanych aplikantów po prostu widzi testy, z którymi wcześniej się nie spotkały, na przykład matematyczne czy logiczne, wpadając w otępienie z podniecenia. Wstępna praktyka oraz zrozumienie zasad i strategii rozwiązywania takich testów da ci sto punktów przewagi w wiedzy i pewności siebie. Ale ważne jest również przygotowanie fizyczne: dobrze się wyśpij, zjedz przekąskę przed badaniem – w końcu może to zająć więcej niż godzinę.

Porada specjalistów HR – weź kilka tabletek glicyny dzień przed i w dniu właściwego testu. Udowodniono, że ten prosty środek poprawia zdolność myślenia i aktywuje pamięć długoterminową.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2023