Suszarka kiedyś kojarzona z luksusem, dziś powoli staje się jednym z podstawowych sprzętów AGD, jakie znaleźć możemy w naszych domach. Niestety, na temat tego urządzenia wciąż panuje wiele mitów. Najpopularniejszy z nich odnosi się do wysokich kosztów związanych z użytkowaniem tego sprzętu. Czy faktycznie suszarka jest taka droga? Niekoniecznie. Wystarczy odpowiednio z niej korzystać. Podpowiadamy, jak obniżyć rachunki korzystając z suszarki.

Oszczędzaj prąd i kup odpowiedni sprzęt

Kupując nową suszarkę, warto poświęcić sporo uwagi nie tylko na przeanalizowanie dostępnych w niej funkcji, ale także i na budowę, a także specyfikę działania sprzętu. Na rynku znaleźć można dwa rodzaje suszarek – suszarki kondensacyjne i suszarki z pompą ciepła. Suszarki kondensacyjne nie są najbardziej oszczędnym wyborem. Działają szybko, jednak podgrzewają się do bardzo wysokich temperatur, przez co zużywają sporo prądu. Innym zagrożeniem jest możliwość uszkodzenia tkanin.

Suszarka z pompą ciepła pozwala zmniejszyć rachunki za prąd

Znacznie lepiej postawić na drugi rodzaj suszarek, czyli suszarkę z pompą ciepła. Jak działa tego typu sprzęt? W suszarce znajduje się specjalna grzałka. Wytworzone przez nią ciepło odbierane jest przez pompę, która wykorzystuje je w późniejszych fazach suszenia. Takie rozwiązanie pozwala na znacznie mniejszy pobór energii, co pozytywnie odbije się na na comiesięcznych rachunkach za prąd. Drugą zaletą jest troska o ubrania. W suszarkach z pompą ciepła suszyć można nawet najdelikatniejsze rodzaje odzieży.

Suszarka bębnowa, czyli oszczędne suszenie krok po kroku

Oczywiście poza sprzętem liczy się także metoda suszenia. Aby skutecznie obniżyć rachunki za prąd, warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki suszenia. Po pierwsze, nie należy wstawiać suszarki, w której znajdują się 2-3 rzeczy lub po prostu: nie jest pełna. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zdarzają się awaryjne sytuacje, w których potrzebujemy danej rzeczy natychmiast, np. na niezaplanowany wcześniej wyjazd czy wyście wieczorne. Takie suszenie powinno być jednak wyjątkiem, od czasu do czasu. Na co dzień należy uzbierać pełen bęben i dopiero wtedy uruchomić sprzęt. To najtańsze i najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Nie dotyczy ono zresztą wyłącznie suszenia, ale także i prania. Warto dobrze przeanalizować również dostępne w suszarce programy. Większość sprzętu nowej generacji posiada funkcję szybkiego suszenia, która pobiera stosunkowo mało prądu. Warto korzystać z niej podczas codziennego suszenia.

Zobacz także  Jaka piła spalinowa najlepiej się sprawdzi do samodzielnego użytku? Na te parametry zwróć uwagę.

Warto wspomnieć o pralko-suszarkach posiadających tryb szybkiego prania i suszenia wsadu UltraWash&Dry w nowoczesnych urządzeniach Electrolux. Pozwala on na szybkie (59 minut!) wypranie i wysuszenie załadunku o masie nawet do 5 kg. Ten tryb pozwala na optymalizację zużycia energii elektrycznej oraz wyjęcie z bębna po niecałej godzinie suchych ubrań.

Jaką suszarkę kupić?

Ciekawym produktem jest energooszczędna suszarka do ubrań z pompą ciepła CycloneCare 3D Sense 900 marki Electrolux. Zaletą sprzętu jest unikalny system CycloneCare z technologią 3DSense, który zapewnia doskonałą pielęgnację odzieży. Dzięki temu w suszarce suszyć można nawet najdelikatniejsze ubrania, np. jedwabne koszule, puszyste wełniane swetry i ciepłe wielowarstwowe kurtki. Dużą oszczędnością są także programy „Pościel XL” i „Mieszane XL”. Te z kolei pozwalają na umieszczenie w bębnie naprawdę dużej ilości prania. Zamiast więc kilku cykli suszenia, wystarczy jeden.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux.

Zobacz także: