Tabela – właściwości

zagadnienieopis
Jadalny czy nie?Dawniej uważany za jadalny. Obecnie nie zaleca się jego spożycia ze względu na podejrzenia o toksyczność.
SezonWystępuje od października do grudnia.
WystępowanieRozprzestrzeniony w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce rzadki gatunek chroniony.
WyglądKapelusz żółtozielony lub żółtobrązowy, 4-10 cm. Trzon cylindryczny, żółty, 3-9 cm długości.
RozmiarKapelusz 4-10 cm, trzon 3-9 cm.
WłaściwościMiąższ biały, kruchy, słodkawo-orzechowy smak.
Zastosowanie w kuchniNie zaleca się spożycia ze względu na podejrzenia o toksyczność.

Występowanie gąski zielonki

Gąska zielonka występuje w lasach iglastych, głównie sosnowych na piaszczystych glebach z dużą ilością porostów. Rozwija się pod ziemią, z mchu i igliwia zwykle wystaje tylko część kapelusza. W Polsce jest gatunkiem rzadkim objętym ochroną.

Cechy charakterystyczne

Gąska zielonka ma żółtozielony lub żółtobrązowy kapelusz o średnicy 4-10 cm. Trzon cylindryczny, żółty, długości 3-9 cm. Miąższ biały, kruchy, o słodkawo-orzechowym smaku. Występuje od października do grudnia w borach sosnowych. Dawniej uważana za grzyba jadalnego, obecnie jej spożycie jest kontrowersyjne.

Gatunki podobne

Gąskę zielonkę można pomylić z innymi gatunkami grzybów, m.in. z trującą gąską siarkową o żółtym miąższu i nieprzyjemnym zapachu oraz śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym. Podobna jest też jadalna gąska zielonożółta, która występuje głównie w lasach liściastych.

Ciekawostki

  • Dawniej uważana była za smaczny grzyb jadalny.
  • W wielu krajach została uznana za toksyczną i zakazano jej zbioru.
  • W Polsce nadal jest dopuszczona do obrotu handlowego.
  • Występuje także w Ameryce Środkowej i Afryce.

Podsumowanie

Gąska zielonka to pospolity w Europie gatunek grzyba z rodziny gąskowatych, dawniej uważany za jadalny. Obecnie jej spożycie jest kontrowersyjne ze względu na podejrzenia o toksyczność. W Polsce występuje rzadko w borach sosnowych i objęta jest ochroną. Ze względu na ryzyko pomylenia z trującymi gatunkami nie zaleca się jej zbioru.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2023