Choć jesień i zima w naszym klimacie nie sprzyjają raczej wielogodzinnej rekreacji w ogrodzie, nie oznacza to bynajmniej, że przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie nie może pięknie się prezentować. Olbrzymią rolę odgrywa w tym odpowiednio dobrane oświetlenie. Jakie lampy warto wykorzystać do doświetlenia tarasu? Czym się kierować podczas dobierania opraw i rozmaitych dodatków? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Dlaczego warto oświetlić balkon i taras?

Taras i balkon to ulubione miejsce do przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu dla wielu osób. Czasami wystarczy raptem kilka metrów kwadratowych, by zaaranżować zaciszny kącik, gdzie da się zrelaksować i odetchnąć po długim dniu wypełnionym obowiązkami.

W takich przestrzeniach bardzo przydaje się dobre oświetlenie. Z jednej strony ma ono znaczenie typowo praktyczne – zapewnia bowiem swobodę przemieszczania się i ogranicza ryzyko bolesnego upadku. Z drugiej strony to właśnie światło buduje klimat wieczorową porą, sprawiając, że kącik rekreacyjny staje się jeszcze przytulniejszy, a efektowne oprawy dopełniają aranżację w najmodniejszym stylu, zwłaszcza gdy postawi się na ozdobne rozwiązania od Lampy.it. Dekoracyjne oświetlenie przydaje się nie tylko w sezonie ogrodowym. Warto wykorzystywać je również jesienią i zimą, by poprawić estetykę przydomowej przestrzeni.

Standardowe oświetlenie tarasu – jakie lampy wybrać?

Na balkonach i tarasach stosuje się różne rodzaje opraw oświetleniowych. Najczęściej są to produkty naścienne, jak choćby kinkiety i plafony. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, a przy tym zapewniają optymalny poziom doświetlenia całej przestrzeni.

Nieco rzadziej stosuje się lampy sufitowe lub wiszące, które zazwyczaj trafiają nad zestaw mebli wypoczynkowych, by doświetlić miejsce do wypoczynku.

Oprócz lamp podłączonych do domowej sieci energetycznej, niektórzy decydują się także na lampy solarne, które energię niezbędną do zasilenia źródeł światła czerpią z promieni słonecznych. Znacząco obniża to koszty oświetlenia balkonu lub tarasu. Równocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że takie lampy są uzależnione od ilości zmagazynowanej energii, a ich moc jest najczęściej nieco mniejsza niż w przypadku standardowych produktów.

Budowanie nastroju na balkonie – dodatkowe oświetlenie dekoracyjne

Okres jesienno-zimowy pozwala również na wykorzystanie innych rodzajów oświetlenia, które zbudują przytulny nastrój oraz sprawią, że balkon lub taras będą pięknie prezentować się zarówno z wnętrza domu, jak i z zewnątrz.

Co można zastosować? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są produkty LED w formie długich sznurów z liniowo ułożonymi diodami. Można je podpiąć w ozdobnych girlandach do sufitu, ścian lub balustrad, by odmienić wygląd każdego miejsca do wypoczynku. Przy ich pomocy da się też ozdobić donice z zimozielonymi krzewami lub wzbogacić okolicznościowe dekoracje (np. na Halloween lub Boże Narodzenie). Efektownie prezentują się choćby słoje z kamykami, gałązkami iglaków, szyszkami i sznurem wielobarwnych lampek. Niektóre z dostępnych produktów (LED RGB) oferują dodatkowe możliwości kontrolowania warunków oświetleniowych – regulowania natężenia, a nawet zmiany koloru emitowanego światła.

Co jeszcze może się przydać, by stworzyć nastrojową atmosferę na balkonie? Romantyczny klimat uzyskuje się dzięki zastosowaniu mniejszych i większych lampionów, najlepiej wykonanych z trwałych materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych.

Sporo ciekawych inspiracji (nie tylko oświetleniowych) można znaleźć choćby na stronie: dom-mieszkanie.pl.

Pięknie oświetlony balkon – dekoracja i funkcjonalność

Oświetlenie na balkonie lub tarasie to wręcz konieczność. Warto pomyśleć o doborze lamp już na etapie planowania przestrzeni do rekreacji na świeżym powietrzu. Najlepiej dobrać produkty praktyczne i trwałe, wyróżniające się ciekawymi walorami dekoracyjnymi. Dobre oświetlenie to bowiem nie tylko praktyczny dodatek, ale też dekoracja, dzięki której przestrzeń prezentuje się naprawdę stylowo o każdej porze dnia i nocy.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022