Automatyczne nasiona marihuany, czy też nasiona autoflowering lub nasiona konopi indyjskich autokwitnące w uproszczeniu charakteryzują się automatycznym cyklem życia. Co to faktycznie oznacza i jakie są cechy nasion autoflowering?

Regularne, feminizowane i automatyczne nasiona konopi…

Konopie indyjskie, z których otrzymuje się plony w postaci marihuany w ostatnich dekadach przeszły wiele rewolucyjnych zabiegów genetycznych. Zanim wyjaśnimy czym charakteryzują się nasiona automaty warto najpierw wspomnieć o przełomowym w uprawie konopi indyjskich wprowadzeniu nasion feminizowanych.

Feminizowane nasiona konopi to takie, które mają wszczepiony gen żeński. Z nasion feminizowanych wyrosną włącznie żeńskie roślin konopi indyjskich. Jak wiadomo z roślin męskich nie uzyska się plonu w postaci marihuany. Dlatego rośliny męskie są praktycznie bezwartościowe. Wprowadzenie feminizowanych nasiona konopi indyjskich zrewolucjonizowało rynek marihuany.

Zanim pojawiły się nasiona feminizowane, growerzy musieli korzystać z regularnych nasion konopi. Z nich wyrastały zarówno rośliny męskie, jak i żeńskie. Zazwyczaj w proporcjach pół na pół. Konieczny był w odpowiednim momencie zabieg eliminowania roślin męskich, żeby nie doszło do zapylenia tych żeńskich. Jeśli się to nie udało to wówczas całą uprawę konopi można było spisać na straty.

Cechy nasion autoflowering

Równie przełomowe jak wprowadzenie nasion feminizowanych było opracowanie nasion autokwitnących czy też automatów. Jak wiadomo odmiany nasion marihuany są różne i można je liczyć w setkach, a nawet tysiącach biorąc pod uwagę naprawdę wiele opracowanych już hybryd.

Nasiona automatycznie kwitnące swoje początki mają w 1924 roku. To wówczas odkryto na zimnej i nie przyjaznej wzrostowi roślin szczepy konopi Cannabis Ruderalis. Badania przeprowadzone w 2005 roku udowodniły, że automatyczne nasiona konopi mają w sobie właśnie szczepy ruderalis. 

Czym zatem charakteryzują się nasiona automaty? Przede wszystkim wyhodowane z nich rośliny rosną z powodzeniem i sukcesywnie w warunkach optymalnie dostosowanych i niezależnie od czasu naświetlania w ciągu doby. 

Uprawa regularnych nasion konopi niestety wymaga konieczności zmiany oświetlenia, aby wymusić kwitnienie czyli indukcję.

Z kolei nasiona auto można wykorzystywać w uprawach konopi indyjskich bez konieczności zmiany oświetlenia, a fazy kwitnienia w przypadku odmian automatycznych wynoszą od dwóch do czterech tygodni poczynając od kiełkowania i wzrostu wegetatywnego. 

Doświadczeni hodowcy konopi indyjskich coraz częściej doceniają walory nasion automatycznych, które z powodzeniem można uprawiać na wolnym powietrzu, w warunkach klimatu umiarkowanego i to w trakcie przeciętnego lata – oczywiście tam, gdzie hodowla konopi indyjskich jest prawnie dozwolona.

Jak wiadomo w Polsce posiadanie i sprzedać nasion konopi indyjskich jest legalna, jednak są one traktowane jako produkty do celów kolekcjonerskich, ewentualnie do uprawy w krajach takich, jak Czechy, Malta czy Hiszpania, gdzie dla hodowli marihuany na własny użytek jest zielone światło.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022