Azot to mikroelement niezbędny roślinom do prawidłowego i zdrowego wzrostu. Warto zasilać nim podłoże regularnie, by zapewnić sobie dorodny i okazały ogród. Poza fosforem i potasem jest tym, czego rośliny potrzebują najbardziej. Jakie działanie wykazuje?

W przypadku azotu nawóz, który ma go w swoim składzie, może wspomagać właściwie wybarwianie się liści, wzmacniać system korzeniowy czy przyrost masy zielonej danego gatunku. W większości żyznych gleb można znaleźć go naturalnie, jednak często zdarza się, że podłoże potrzebuje pod tym względem zasilenia. Dowiedz się, jak azot wpływa na kondycję roślin i jak prawidłowo aplikować nawozy z jego zawartością.

Azot – nawóz i nie tylko. Właściwości pierwiastka

Azot, potas i fosfor to trzy pierwiastki, które gwarantują roślinom zielonym prawidłowy wzrost i rozwój. Odpowiadają także za ich wygląd, dlatego warto stosować je jako podstawę nawozów w swoim ogrodzie. Jeżeli twoja uprawa jest naprawdę okazała, duża liczba roślin sąsiadujących ze sobą może doprowadzić do szybkiego wyczerpania się naturalnych zasobów azotu znajdujących się w glebie. W takiej sytuacji konieczne może okazać się zasilenie podłoża tym pierwiastkiem z zewnątrz. 

Dlaczego azot ma takie znaczenie?

Azot odpowiada za powstawanie roślinnego białka i kwasów nukleinowych. W ten sposób wpływa na rozwój podziemnych, ale i naziemnych elementów rośliny. Azot łączy się także z chlorofilem i wspólnie z nim odpowiada za prawidłowe wybarwianie się liści. Dzięki temu pierwiastkowi rośliny skutecznie przyswajają inne składniki odżywcze.

Azot w glebie – kiedy go brakuje?

W przypadku azotu nawóz na jego bazie bywa czasami niezbędny, jeśli oczekujesz sukcesów w uprawie. Wiele zależy tutaj od jakości wybranego przez ciebie podłoża. Azot występujący w ziemi naturalnie pochodzi z resztek roślinnych i zwierzęcych, które ulegają rozkładowi, a także próchnicy z jej wierzchniej warstwy.

To, ile azotu znajduje się w konkretnym miejscu, zależy od pory roku, a także panującej temperatury. Okresem najbardziej ubogim w ten pierwiastek jest oczywiście zima.

Azot – nawóz najlepszej jakości!

W ogrodnictwie wyróżnia się kilka typów nawozów azotowych:

  • nawozy uniwersalne (np. saletra, mocznik);
  • nawozy przedsiewne (np. amonowe);
  • nawozy pogłówne.

Większość ogrodników nieprofesjonalnych korzysta jednak z płynnych lub sypkich nawozów dedykowanych konkretnym grupom roślin ozdobnych. Ich aplikacja jest stosunkowo łatwa i nie trzeba martwić się o niewłaściwe proporcje pierwiastków względem konkretnego gatunku. 

Innym źródłem azotu w uprawie roślin może być nawożenie organiczne z wykorzystaniem gnojówek, oborników czy kompostu.

Kiedy nawozić azotem?

Najważniejsza jest dawka podana roślinom tuż po rozpoczęciu sezonu wegetacyjnego, czyli wczesną wiosną. W przypadku azotu nawóz należy  zaaplikować po raz ostatni w sierpniu.

Nawet jako ogrodnik amator na pewno wiesz, że należy stale obserwować swoje rośliny i sprawdzać ich kondycję. Niedobór azotu od razu będzie widoczny w ich wyglądzie. Również na podstawie obserwacji łatwo zdiagnozujesz nadmiar tego pierwiastka.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022