Wiciokrzew pomorski, pomimo swojej nazwy, rośnie przede wszystkim na południu oraz zachodzie Europy, choć można spotkać go również na zachodzie Polski. Czym wyróżnia się to pnącze? Sprawdź!
Wiciokrzew pomorski nie jest krzewem, pomimo swojej nazwy. To pnącze zdrewniałe, które jest chętnie wybierane do ogrodu ze względu na efektowne kwitnienie. Rośnie również dziko, jednak wówczas podlega częściowej ochronie gatunkowej. Ma silnie pachnące kwiaty i trujące owoce. Sprawdź, jak uprawiać tę roślinę.
Wiciokrzew pomorski – opis rośliny
Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) dorasta do ok. 5 m wysokości, choć rekordowe okazy w Polsce rosły nawet do 18 m. Jako pnącze wzrasta wokół podpór, najczęściej naturalnych, np. pni drzew, ale nie tylko. Kora na starych pędach jest zgrubiała, a na młodych zwykle gładka, czasami lekko purpurowa.
Liście są eliptyczne lub jajowate, leżą naprzeciw siebie. Mają krótkie ogonki. Zazwyczaj są ciemnozielone od góry i jaśniejsze od spodu, zwykle sinozielone, choć można znaleźć też odmiany pstrokate. Młode liście mogą być delikatne orzęsione.
Kwiaty wiciokrzewu pomorskiego są zebrane w wierzchotkach, zazwyczaj po trzy. Taki kwiatostan na wydłużony, rurkowaty element w koronie. Rurka zakończona jest wargami, w których górna składa się ze zrośniętych płatków. Wiciokrzew pomorski kwitnie zwykle od maja do czerwca, ale zdarzają sie odmiany kwitnące dłużej, nawet do października. Zazwyczaj kwiaty są kremowobiałe, choć spotyka się też wersje dwubarwne i w innych kolorach. Wydzielają sporo nektaru, dlatego są chętnie odwiedzane przez owady.
Po okresie kwitnienia na pędach pojawiają się kuliste owoce. Warto pamiętać, że niewielkie czerwone owoce w formie niby-jagód są trujące.
Wiciokrzew pomorski – odmiany
Oto odmiany wiciokrzewu pomorskiego, którego warto rozważyć do posadzenia w ogrodzie:
- „Serotina” – odmiana ta kwitnie obficie od czerwca do września, ma dwubarwne kwiaty;
- „Harlequin” – jedna z niewielu odmian o kolorowych liściach;
- „Belgica Select” – kwitnie od czerwca do października, ma dwubarwne kwiaty; dorasta nawet do 3 m wysokości;
- „Chojnów” – odmiana dorastająca do ok. 2 m, czasami 3 m, o zwartym pokroju i dwubarwnych kwiatach;
- „Graham Thomas” – odmiana kwitnie od maja aż do września, bardzo obficie, a kwiaty zmieniają kolor z początkowo kremowego na żółty.
Wiciokrzew pomorski – uprawa i pielęgnacja
Warto wiedzieć, w jakich warunkach uprawiać wiciokrzew pomorski, aby wyrastał efektowny i obsypywał się obfitym kwieciem.
Stanowisko i gleba
Gleba powinna być raczej żyzna i stale wilgotna, przepuszczalna. Dobrze, aby miała lekko kwaśne pH. Wiciokrzew pomorski warto sadzić raczej na stanowiskach słonecznych. Jeśli nazbyt zacienisz miejsce, w którym rośnie, może słabo kwitnąć.
Podlewanie nawożenie
Wiciokrzew pomorski trzeba podlewać, jeśli panuje susza. Aby spowolnić ucieczkę wody z podłoża, można je ściółkować. Nawożenie jest ważne tylko w przypadku, gdy gleba nie spełnia wymagań. Wtedy warto nawieźć nowego podłoża, a dodatkowo zadbać również o dodawanie odpowiednich preparatów wspierających rozwój młodych roślin.
Cięcie i mrozoodporność
To roślina odporna na mróz, jednak do pewnego stopnia. Jeśli posadzisz wiciokrzew pomorski w miejscu, które nie jest osłonięte od wiatru i bywa częściowo zacienione, może dojść do obumarcia młodych pędów przy dużych mrozach. Z tego powodu warto dokładnie wybierać stanowisko dla tej rośliny.
W zasadzie wiciokrzew nie musi być przycinany. Warto to robić w przypadku rocznych czy dwuletnich pędów, które przemarzły wskutek mrozów – są i tak martwe. Dodatkowo raz na około 5 lat dobrze jest wykonać cięcie odmładzające. Jego zadaniem jest usunięcie starych, zdrewniałych pędów, a także skrócenie nawet o połowę tych młodych. W ten sposób roślina poprawi kwitnienie, a jej pokrój stanie się bardziej zwarty.
Rozmnażanie rośliny
Rozmnażanie wiciokrzewu pomorskiego jest możliwe na kilka sposobów:
- z wysiewu nasion do gruntu;
- z odkładów ziemnych dwuletnich pędów;
- z sadzonek zielnych już ukorzenionych.
Zabiegi te, choć nie są skomplikowane, mogą być dość frustrujące. Wiciokrzew pomorski bowiem słabo przyrasta przez nawet dwa pierwsze lata od stworzenia nowej rośliny.
Szkodniki i choroby wiciokrzewu pomorskiego
Choć roślina dobrze rośnie i kwitnie w polskich warunkach, to może jednocześnie chorować. Jest stosunkowo mało odporna na szkodniki oraz choroby. Zwykle dotykają jej mączniak i inne choroby na tle grzybowym, a także mszyce. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin, zwykle w formie oprysku.
Zarówno wiciokrzew pomorski, jak i jego kuzyn, wiciokrzew przewiercień, to dobre rośliny do obsadzania altan, pergoli i innych tego rodzaju miejsc. Jako że okryte są wieloma kwiatami, a niektóre odmiany kwitną dodatkowo długo i obficie, sprawdzą się przy miejscach wypoczynku. Roślina często uprawiana jest z tego powodu na przykład przy ławkach, zadaszonych tarasach. Intensywny zapach kwiatów wiciokrzewu wpływa na poczucie odprężenia i relaksu. Pamiętaj tylko, że jako pnącze, wiciokrzew musi mieć podporę, po której będzie się wspinać.
Wiciokrzew pomorski to roślina dość często spotykana na polskich działkach czy w ogrodach. Zazwyczaj kwitnie obficie i długo, a jednocześnie jej kwiaty mają intensywny, przyjemny aromat. Warto tylko pamięć, że czerwone jagody są trujące, dlatego stanowią zagrożenie, np. dla dzieci.