Zapaleni grzybiarze na pewno zdają sobie sprawę, że przy dużej liczbie zebranych okazów suszenie jest konieczne. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na zakup specjalnej suszarki do grzybów, wtedy z pomocą przychodzi zwykły piekarnik. Suszenie w piekarniku nie jest trudne, ale trzeba zachować przy tym ostrożność i robić to z należytą uwagą. Wszystko o suszeniu grzybów w piekarniku dowiesz się z naszego artykułu!
Dlaczego grzyby się suszy?
Suszenie żywności to jeden z najstarszych sposobów na jej utrwalenie. Proces ten polega na pozbyciu się wody, która sprzyja rozwojowi pleśni oraz bakterii. Grzyby, które poddane zostaną suszeniu, nie będą się psuły i możliwe będzie ich długotrwałe przechowywanie. Ususzenie grzybów to metoda bardzo prosta oraz niezawodna. Ludzie z powodzeniem stosują ją od wielu lat. Takie grzyby są bardzo łatwe w przechowywaniu, nie zajmują dużo miejsca i mogą być wykorzystane w kuchni na wiele sposobów.
Jakie grzyby można suszyć?
Najlepszymi grzybami do suszenia są podgrzybki, borowiki oraz koźlarze. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one mieć żadnych oznak uszkodzeń oraz psucia się. Doświadczeni grzybiarze twierdzą, że suszyć można zarówno grzyby gąbczaste, jak i te z blaszkami. Właściwie to wszystkie grzyby można poddać suszeniu, ale nie zawsze warto to robić. Część grzybów blaszkowatych warto wykorzystać nie do suszenia, a do marynowania lub do smażenia. Niektóre grzyby zawierają nawet do 90% wody, a więc po wysuszeniu znacznie się zmniejszają, dlatego suszenie grzybów o małym owocniku może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Znacznie lepszym pomysłem jest suszenie grzybów, które po namoczeniu odzyskują część swojego pierwotnego kształtu.
W jaki sposób przygotować grzyby do suszenia w piekarniku?
Jeszcze zanim umieścisz grzyby w piekarniku, konieczne będzie ich odpowiednie przygotowanie. Rozpocznij od wysypania swoich zbiorów na gazetę, teraz rozpocznij segregację. Grzyby podziel na małe i duże okazy, najlepsze do suszenia będą właśnie te drugie. Małe grzyby zdecydowanie lepiej będzie zamarynować w słoikach. Pamiętaj, że grzyby, które masz zamiar suszyć, muszą być zdrowe. Jeżeli nie masz pewności co do stanu kapeluszy, to możesz je przekroić. Robaczywe i zepsute grzyby powinieneś wyrzucić.
Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie zbiorów, które poddane mają zostać wysuszeniu. Zdejmij z grzybów wszystkie zanieczyszczenia i przepłucz je pod bieżącą wodą, staraj się jednak nie moczyć ich zbyt intensywnie, aby uniknąć napęcznienia. Teraz możesz przetrzeć grzyby papierowym ręcznikiem. Twoim zadaniem jest teraz pokrojenie grzybów na plasterki, technika jest tutaj zależna od twoich potrzeb. Duże nóżki grzybów możesz podzielić na połówki lub ćwiartki.
Co warto wiedzieć przed włożeniem grzybów do piekarnika?
Grzyby, które zamierzasz suszyć, muszą być dokładnie oczyszczone. Najlepiej, aby były one jak najświeższe, ponieważ grzyby z czasem stają się mniej elastyczne, a ich aromat zanika. Jeżeli wśród twoich zbiorów znajdują się maślaki, to konieczne będzie zdjęcie z ich kapeluszy błoniastej skóry. Najlepszy do suszenia będzie zdecydowanie piekarnik elektryczny z termoobiegiem, ponieważ można w nim uchylić drzwiczki.
Do suszenia grzybów wykorzystaj blachę wyłożoną papierem do pieczenia albo gazetą. Podczas pieczenia grzyby należy co jakiś czas obracać. Dodatkowo grzyby powinny być równomiernie rozłożone na powierzchni blachy, dzięki temu ciepłe powietrze będzie je równomiernie owiewało. Temperatura w piekarniku nie może być zbyt wysoka, ponieważ grzyby mogą się spalić. Samo suszenie grzybów może trochę potrwać, czasami nawet do około 7 godzin. Przed zakończeniem suszenia zobacz, czy każdy grzyb wysuszył się równomiernie.
Jaka temperatura jest najlepsza do suszenia grzybów?
Aby dobrze wysuszyć grzyby, konieczne będzie ustawienie odpowiedniej temperatury. Jest ona zależna od gatunku grzybów. Koźlarze, prawdziwki, oraz podgrzybki najlepiej jest suszyć w temperaturze około 40 stopni. Maślaki i inne grzyby, które zawierają dużą ilość wody, należy suszyć w temperaturze około 30 stopni, by odparować wodę, a później stopniowo zwiększać temperaturę. Nie zapominaj o uruchomieniu termoobiegu w swoim piekarniku oraz o uchyleniu drzwiczek, aby wilgoć mogła się z piekarnika wydostawać.
Jak długo suszyć grzyby w piekarniku?
Tak jak w przypadku temperatury suszenia, tak i długość jest zależna od gatunków grzybów i ilości zawartej w nich wody. Zwykle grzyby poddawane są suszeniu przez maksymalnie 7 godzin. Musisz regularnie kontrolować to, czy grzyby są już ususzone. Zwracaj uwagę, czy grzyby łamią się przy dotyku. Należy jednak pamiętać, że nie powinny się one kruszyć. Z drugiej strony ważne jest to, aby grzyby nie były ciągnące się. Po zakończeniu suszenia uchyl drzwi od piekarnika i daj grzybom czas na ostygnięcie. Dopiero później będziesz mógł je schować do wcześniej przygotowanego pojemnika.
Jeżeli zebrałeś bardzo dużo grzybów, to nie wszystkie musisz wrzucać do piekarnika. Część możesz nawlec na grubą nić i powiesić na drzwiach piekarnika. Wykorzystasz wtedy ciepło wydostające się z jego wnętrza. Pamiętaj, że grzyby jedynie podsuszysz w ten sposób, ale i tak będziesz musiał je później wrzucić do piekarnika.
Jak przechowywać suszone grzyby?
Grzyby suszone należy przechowywać w odpowiednim pojemniku. Najlepiej sprawdzą się pudełka blaszane, drewniane i ewentualnie plastikowe. Pamiętaj, że grzyby przechowywane w szklanych słoikach powinny być składowane w zaciemnionym miejscu oraz szczelnie zamknięte, aby nie chłonęły wilgoci. Szczelne zamknięcie grzybów jest konieczne, aby do środka nie dostały się mole spożywcze.
Nie zaleca się przechowywania grzybów w workach, które zawiesza się nad kuchnią lub kaloryferem. Suszone grzyby utracą wtedy swój naturalny aromat. Dodatkowo narażone będą na działanie szkodników. Szczelne zamknięcie grzybów powinno być priorytetem!
Co można zrobić z suszonych grzybów?
Suszone grzyby wykorzystuje się między innymi jako dodatek smakowy i aromatyczny do:
- sosów;
- zup;
- mięsnych potraw;
- sałatek.
Grzyby suszone sprawdzą się tak samo dobrze, jak ten świeże, dlatego bez wahania możesz z nich korzystać! Pamiętaj, żeby przed użyciem dokładnie umyć grzyby i moczyć je w wodzie przez około dwie godziny. Odzyskają one wtedy swoją miękkość i staną się bardzo delikatne. Niektórzy wykorzystują suszone grzyby do stworzenia specjalnej mączki, która ma wiele kulinarnych zastosowań. Mączkę można dodać do sosów, zup i bigosu, a także mieszać z różnymi innymi przyprawami. Suszone grzyby mają naprawdę wiele zastosowań!
Suszenie grzybów w piekarniku jest naprawdę łatwe! Jest to najpopularniejszy sposób, by móc wykorzystać swoje zbiory w przyszłości!