Niełatwo wybrać idealny rozdrabniacz do gałęzi frezowy. Ranking pozwoli znaleźć odpowiedni sprzęt spośród licznych, bo na rynku znajdziesz wiele modeli od różnych producentów. Urządzenia charakteryzują się odmiennym zastosowaniem, wydajnością czy napędem. Z naszego artykułu poznasz pięć dobrej jakości narzędzi dostępnych na rynku, które są najlepsze w swoim przedziale cenowym.

Dowiesz się też, czym kierowaliśmy się, wybierając najlepsze rozdrabniacze. Jednym z kryteriów była marka producenta. Jeśli firma cieszy się dobrą opinią, a jej narzędzia uchodzą za trwałe i niezawodne, to warto na nią postawić. Poznaj zatem działalność i krótką historię najpopularniejszych marek rozdrabniaczy do gałęzi frezowych nieco bliżej. Na samym końcu niniejszego artykułu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych maszyn.

Rozdrabniacz do gałęzi frezowy – jak wybieraliśmy?

Przygotowując ranking najlepszych urządzeń, musieliśmy wziąć pod uwagę ogromną ilość danych, parametrów i opinii użytkowników na temat konkretnego modelu. Porównaliśmy urządzenia także pod kątem użyteczności i zastosowania, dzięki czemu w zestawieniu znajdziesz bardzo dobrej jakości rozdrabniacze do gałęzi w różnych cenach i o odmiennym zastosowaniu. Poznaj kryteria, którymi się kierowaliśmy:

 • Jakie jest zasilanie rozdrabniacza?
 • Jaką moc generuje urządzenie?
 • Jakiej maksymalnie średnicy gałęzie można pociąć za pomocą narzędzia? 
 • Jaki rodzaj ostrza zastosowano w produkcie?
 • Jaki jest stosunek jakości do ceny?
 • Jaka jest pojemność zbiornika na odpady?
 • Jakie jest przeznaczenie konkretnego modelu?
 • Czy marka producenta cieszy się zaufaniem wśród użytkowników?

Jak widzisz, rozważyliśmy wiele aspektów, a nasz wybór najlepszych rozdrabniaczy frezowych nie był przypadkowy, tylko bardzo przemyślany. Dzięki naszej dogłębnej analizie możesz mieć pewność, że wybierając narzędzie z naszego zestawienia, otrzymasz najlepszy sprzęt w określonym przedziale cenowym. Dobrze przemyśl swój wybór, żeby nie kupić urządzenia zbyt słabego do twoich celów, ale nie ma potrzeby przesadzać w drugą stronę. Nie wykorzystasz w pełni potencjału spalinowej maszyny do zastosowań komercyjnych, obrabiając niewielki przydomowy ogródek.

Bosch AXT 22 D 0600803000
Zalety
 • Zwiększa wydajność pracy dzięki dużemu otworowi wlotowemu.
 • Łatwe w obsłudze, dzięki dołączonemu praktycznemu narzędziu do czyszczenia.
 • Mała ilość hałasu, co zapewnia wygodną pracę i minimalizuje uciążliwości dla otoczenia.
 • Ekologiczny system rozdrabniania, dzięki któremu odpady mogą być wykorzystane jako kompost.
Wady
 • Hałasuje podczas pracy, co może być uciążliwe dla sąsiadów.
 • Wymaga częstej konserwacji i czyszczenia, co może być czasochłonne.

Bosch AXT 22 D 0600803000 to elektryczna rozdrabniarka do gałęzi z mocnym silnikiem 2200 W i łańcuchowym napędem tnącym. Przeznaczona do domowego użytku w ogrodzie.

Hillvert 3600
Zalety
 • Znaczna pojemność – aż 3600 litrów
 • Wykonany z wysokiej jakości materiałów
 • Łatwy w obsłudze i przechowywaniu
 • Zapewnia bezpieczny transport i przechowywanie różnych cieczy
Wady
 • Wysoka cena produktu Hillvert 3600
 • Może być trudny do przenoszenia ze względu na wagę

Hillvert 3600 to wydajny i niezawodny agregat prądotwórczy o mocy 3600 W. Idealny do zastosowań w domu, ogrodzie lub podczas wypadów na łono natury. Solidna konstrukcja i łatwość obsługi to cechy, które wyróżniają ten produkt spośród innych na rynku.

Makita UD2500
Zalety
 • Znacząca moc silnika 2,500 W dla wydajnego rozdrabniania odpadów ogrodowych
 • Łatwe przechowywanie i transport dzięki składanemu mechanizmowi i uchwytowi do przenoszenia
 • Automatyczny system antypoślizgowy zapewniający stabilność i bezpieczeństwo pracy
 • Praca w ciszy i komforcie dzięki funkcji tłumienia dźwięku
Wady
 • Zwiększony poziom hałasu podczas pracy (powyżej 80 dB)
 • Wymaga stosunkowo dużej przestrzeni składowania (68 x 55 x 101 cm)

Makita UD2500 to trwały i wydajny rozdrabniacz ogrodowy, idealny do przetwarzania gałęzi i liści. Posiada mocny silnik o mocy 2,5 KM i żyłkę tnącą, która zapewnia dokładne rozdrabnianie materiałów. Jest łatwy w obsłudze i posiada system samoczyszczący, co ułatwia czyszczenie po użyciu.

Rodzaj zasilania rozdrabniacza

Na rynku dostępne są urządzenia zasilane mocnymi silnikami spalinowymi, które generują nawet 15 koni mechanicznych mocy. Innym rodzajem są rozdrabniacze do gałęzi frezowe zasilane przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Która opcja będzie lepsza dla ciebie?

Odpowiesz sobie na to pytanie, po poznaniu różnic między tymi dwoma rodzajami zasilania. Maszyny wykorzystujące do napędu silniki spalinowe, to bardzo mocne urządzenia charakteryzujące się wysoką mocą i wydajnością. Bardzo często znajdują zastosowanie w tartakach i przedsiębiorstwach pracujących z drewnem. Maszyny spalinowe są zdecydowanie droższe od elektrycznych, ceny mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Rozdrabniacze elektryczne dedykowane są do zastosowania w przydomowych ogródkach oraz na małych i średnich gospodarstwach wiejskich. Dobrej jakości narzędzie można znaleźć już od 600 złotych, ale musisz być świadomy, że rozdrabniacze elektryczne są mniej wydajne i mogą obrabiać drzewa o mniejszej średnicy, niż ma to miejsce w przypadku spalinowych modeli. Elektryki natomiast nie wymagają czasochłonnej konserwacji i regularnego serwisu podzespołów. Są proste w obsłudze, dlatego coraz chętniej kupują je Polacy.

Moc silnika wpływa na wydajność i żywotność

Szukając idealnego rozdrabniacza do swojego gospodarstwa domowego, weź pod uwagę moc urządzenia. W modelach elektrycznych wyrażana będzie ona w watach, a silnik generujący około 2000 W powinien w zupełności wystarczyć do wszystkich przydomowych prac. W produktach z silnikami spalinowymi moc oznaczana jest za pomocą jednostki koni mechanicznych lub kilowatów. Najmocniejsze jednostki mogą generować nawet 15 KM, ale 5 KM też już powinno wystarczyć do mielenia drobnych drzew i krzewów.

Dlaczego trzeba porównać moc różnych modeli? Wpływa ona bezpośrednio na komfort i efektywność pracy. Im lepsza jednostka napędowa, tym rzadziej też wymagała będzie serwisu, a podzespoły charakteryzowały się będą dłuższą żywotnością. Jak widzisz moc silnika to podstawa, ale nie zapominaj też o innych ważnych aspektach. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, to może cię zainteresować temat, jak zrobić rozdrabniacz do gałęzi

Rozdrabniacz frezowy czy nożowy?

Jaki rozdrabniacz do gałęzi, frezowy czy nożowy? Różnica polega na budowie ostrza rozdrabniającego. Urządzenia nożowe znajdują zastosowanie zazwyczaj przy mniejszych uprawach, są tańsze i mniej wydajne. Co więcej, żeby używać rozdrabniacza frezowego, musisz stale podawać nowe kawałki drewna, natomiast modele frezowe same zaciągają materiał do cięcia. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe i bezpieczne. 

Rozdrabniacze frezowe charakteryzują się też większą dopuszczalną średnicą drzewa mogącego zostać poddane obróbce. W przypadku urządzeń nożowych maksymalna średnica wynosi około 4 centymetry, natomiast urządzenia frezowe radzą sobie z kawałkami o średnicy 10 centymetrów i większymi w przypadku potężnych modeli spalinowych.

Jaka jest pojemność zbiornika na odpady

Pojemność zbiornika na resztki drzew może być dla ciebie sprawą drugorzędną, natomiast bez wątpienia wpłynie na twój komfort pracy. Im większy jest pojemnik, tym rzadziej wymaga opróżnienia, dzięki czemu możesz pracować dłużej i wydajniej bez konieczności robienia przerw. Najpopularniejsze modele charakteryzuje pojemność zbiornika na poziomie około 50 litrów, natomiast modele spalinowe mogą wcale go nie posiadać.

Dobra marka

Jeśli chcesz kupić narzędzie służące ci minimum przez kilka sezonów, to warto przed zakupem zrobić rekonesans i poznać bliżej producentów tego typu narzędzi. Niektóre marki działają na rynku światowym od wielu lat i zdobyły zaufanie milionów klientów. Wybierając produkt dobrej marki w wyższej cenie, zyskujesz narzędzie wykonane z ogromną dbałością o detale, z najlepszych jakościowo materiałów i wygodne w użyciu. Takie narzędzie posłuży ci przez kilka sezonów, o ile zadbasz o nie według zaleceń producenta.

Ryobi RSH3045U – wybór redakcji

Rozdrabniacz do gałęzi frezowy, który w tym roku okrzyknięty został wyborem redakcji, to model jednego z czołowych producentów. Ryobi RSH3045U to generujące 3000 W mocy narzędzie, które skutecznie poradzi sobie z gałęziami o grubości maksymalnej 4,5 centymetra. To bardzo dobry wynik jak na urządzenie elektryczne. W tym modelu zastosowano łatwo demontowalny kosz o pojemności 55 litrów, sprzęt wyposażono w specjalny system odwracania kierunku pracy.

Pomoże on w przypadku zakleszczenia się gałęzi. Waga tego produktu wynosi 21 kilogramów, ale niewielkich rozmiarów koła wspomagają przestawianie maszyny. Automatyczny system pobierania materiału usprawnia pracę i czyni ją bezpieczniejszą. Solidna metalowa rama skutecznie chroni sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Za ten konkretny model trzeba zapłacić około 1100 złotych. Rozdrabniacz do gałęzi jest bardzo cichy i prosty w obsłudze, a dodatkowo nie wymaga czasochłonnej konserwacji i regularnego serwisu.

Bosch AXT 22 D – najlepszy stosunek jakości do ceny

Bosch AXT 22 D nie należy do najtańszych rozdrabniaczy do gałęzi frezowych. Koszt tego modelu wynosi około 2 tysięcy złotych, ale jest wart każdej wydanej złotówki. Produkty marki charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości, perfekcyjnym wykonaniem i wydłużoną żywotnością. Producent jest tego świadomy, dlatego obejmuje swoje narzędzia 3-letnią gwarancją i zapewnia darmowy pierwszy przegląd. AXT to mocna maszyna, której elektryczny silnik generuje 2200 W umożliwiający efektywną pracę z gałęziami o maksymalnej średnicy 38 milimetrów. 

Pojemność zbiornika na odpady wynosi 53 litry, a do zestawu dołączono praktyczny popychacz zapewniający bezpieczeństwo podczas pracy. Opisywany model wyposażony jest w walec tnący, dzięki czemu też samoczynnie zaciąga materiał do środka maszyny. Urządzenie Bosch charakteryzuje też bezawaryjna cichą pracą. Rozdrabniacz do gałęzi Bosch sprawdzi się zarówno w przydomowym sadzie czy ogródku, jak i na większych plantacjach.

Bosch AXT 22 D 0600803000
Zalety
 • Zwiększa wydajność pracy dzięki dużemu otworowi wlotowemu.
 • Łatwe w obsłudze, dzięki dołączonemu praktycznemu narzędziu do czyszczenia.
 • Mała ilość hałasu, co zapewnia wygodną pracę i minimalizuje uciążliwości dla otoczenia.
 • Ekologiczny system rozdrabniania, dzięki któremu odpady mogą być wykorzystane jako kompost.
Wady
 • Hałasuje podczas pracy, co może być uciążliwe dla sąsiadów.
 • Wymaga częstej konserwacji i czyszczenia, co może być czasochłonne.

Bosch AXT 22 D 0600803000 to elektryczna rozdrabniarka do gałęzi z mocnym silnikiem 2200 W i łańcuchowym napędem tnącym. Przeznaczona do domowego użytku w ogrodzie.

Hillvert 3600 – gdy budżet nie ma znaczenia

Hilvert 3600 to bardzo droga maszyna przeznaczona do użytku przemysłowego w tartakach lub fabrykach, w których pracuje się z drzewem. Opisywany model kosztuje prawie 12 tysięcy złotych i wyposażony jest w bardzo wydajny spalinowy silnik, który generuje 15 KM mocy. Ponadprzeciętna wydajność i jakość wykonania powodują, że narzędzie Hilvert zdolne jest rozdrobnić gałąź o średnicy maksymalnej 10 centymetrów. Urządzenie jest głośne ze względu na wykorzystanie w jego konstrukcji napędu spalinowego, ale też bardzo wydajne i oszczędne. 

Na godzinę pracy spala 2 litry paliwa, zapewniając 3600 obrotów na minutę oraz prędkość ostrzy na poziomie 2400 obr./min. Narzędzie wyposażone jest w nóż ślimakowy, który sam pobiera drzewo do obróbki, oszczędzając ci pracy, czasu i zapewniając większe bezpieczeństwo. Hilvert 3600 to bez wątpienia jedno z najlepszych urządzeń na rynku do użytku przemysłowego. Nadaje się do przydomowego użytku, ale musisz się dobrze zastanowić, czy nie będzie to urządzenie zakupione na wyrost.

Hillvert 3600
Zalety
 • Znaczna pojemność – aż 3600 litrów
 • Wykonany z wysokiej jakości materiałów
 • Łatwy w obsłudze i przechowywaniu
 • Zapewnia bezpieczny transport i przechowywanie różnych cieczy
Wady
 • Wysoka cena produktu Hillvert 3600
 • Może być trudny do przenoszenia ze względu na wagę

Hillvert 3600 to wydajny i niezawodny agregat prądotwórczy o mocy 3600 W. Idealny do zastosowań w domu, ogrodzie lub podczas wypadów na łono natury. Solidna konstrukcja i łatwość obsługi to cechy, które wyróżniają ten produkt spośród innych na rynku.

Faworyt GTR 2800 – wybór użytkowników

Faworyt GTR cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. Na szczególną uwagę w przypadku tego modelu zasługuje jego cena. Za około 800 złotych możesz stać się posiadaczem elektrycznego rozdrabniacza do gałęzi frezowego, zdolnego do mielenia roślin o średnicy maksymalnej 44 milimetry i mocy 2800 W. Praktyczny kosz na ścinki ma pojemność 55 litrów, dlatego zapewnia długą pracę bez konieczności opróżniania. Co więcej, model wyposażony też został w bieg wsteczny, który przydaje się, gdy drewno zakleszczy się wewnątrz. 

GTR 2800, jak wspomina sam producent, nie znajdzie zastosowania w przemysłowych warunkach, dedykowany jest dla małych gospodarstw rolnych lub właścicieli ogródków działkowych. Urządzenie jest tanie i najlepsze w swoim przedziale cenowym, ale jakość użytych do produkcji materiałów mogłaby być odrobinę lepsza. Mimo wszystko GTR 2800 to godny polecenia sprzęt, który zaspokoi potrzeby większości amatorów ogrodnictwa.

Makita UD2500 – gdy liczy się znana marka

Makita to japoński producent, specjalizujący się w dystrybucji bardzo dobrej jakości urządzeń na cały świat. Użytkownicy bardzo chwalą sobie trwałość, komfort użytkowania i żywotność produktów tej marki. Rozdrabniacz do gałęzi frezowy UD2500 kosztuje około 1400 złotych, co jest dobrym wynikiem jak na tej klasy narzędzie. Silnik elektryczny generuje 2500 W mocy i pozwala na efektywne mielenie gałęzi o średnicy do 45 milimetrów. Pojemność wygodnego zbiornika na odpadki zwiększono do 67 litrów, dzięki czemu praca z urządzeniem stała się wydajniejsza, mniej męcząca, a gumowane koła ułatwiają transport maszyny. Rozdrabniacz do gałęzi znajdzie zastosowanie w małym gospodarstwie rolnym, gospodarstwie domowym oraz w ogrodach i ogródkach działkowych. Działa bardzo cicho, dlatego nie jest uciążliwy dla użytkownika, dzikiej przyrody i sąsiadów.

Makita UD2500
Zalety
 • Znacząca moc silnika 2,500 W dla wydajnego rozdrabniania odpadów ogrodowych
 • Łatwe przechowywanie i transport dzięki składanemu mechanizmowi i uchwytowi do przenoszenia
 • Automatyczny system antypoślizgowy zapewniający stabilność i bezpieczeństwo pracy
 • Praca w ciszy i komforcie dzięki funkcji tłumienia dźwięku
Wady
 • Zwiększony poziom hałasu podczas pracy (powyżej 80 dB)
 • Wymaga stosunkowo dużej przestrzeni składowania (68 x 55 x 101 cm)

Makita UD2500 to trwały i wydajny rozdrabniacz ogrodowy, idealny do przetwarzania gałęzi i liści. Posiada mocny silnik o mocy 2,5 KM i żyłkę tnącą, która zapewnia dokładne rozdrabnianie materiałów. Jest łatwy w obsłudze i posiada system samoczyszczący, co ułatwia czyszczenie po użyciu.

Najlepsze marki rozdrabniaczy do gałęzi frezowych

Jednym z najlepszych producentów sprzętu ogrodniczego i rolnego jest Hillvert. Propozycje producenta charakteryzują się dużą wydajnością oraz trwałością. 

Niemiecka marka Bosch jest niekwestionowanym liderem na rynku światowym w dystrybucji elektronarzędzi, narzędzi spalinowych i rozwiązań dla motoryzacji. Jako dowód długiej żywotności może świadczyć trzyletnia gwarancja, którą producent obejmuje swoje produkty.

Makita to japońska marka znana na całym świecie z produkcji sprzętów dla osób prywatnych oraz specjalistycznych warsztatów. Narzędzia tej firmy są wydajne, i cieszą się długą żywotnością.

Ryobi należy do czołówki na rynku elektronarzędzi i osprzętu do ogrodów. Produkty tej marki cechuje niska w porównaniu do jakości cena i wysokiej klasy rozwiązania techniczne. Producent cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników.

Faworyt to marka polskiej firmy Krysiak, zajmująca się produkcją przydomowego sprzętu ogrodniczego. Narzędzia Faworyt są o wiele tańsze od wyrobów konkurencji, dlatego cieszą się stale rosnącą popularnością wśród klientów.

Rozdrabniacz do gałęzi frezowy – najczęściej zadawane pytania

Z części poradnikowej dowiedziałeś się bardzo dużo na temat rodzajów dostępnych na rynku rozdrabniaczy oraz pożądanych cech idealnej maszyny. Mimo wszystko z pewnością niektóre tematy nadal mogą być dla ciebie niejasne lub niezrozumiałe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zebraliśmy najczęściej pojawiające się w internecie pytania dotyczące omawianych produktów. Oto odpowiedzi. 

Jaki rozdrabniacz – frezowy czy nożowy?

Jest to najczęściej pojawiające się pytanie, ale żeby na nie odpowiedzieć, musisz dobrze się najpierw zastanowić, do czego będziesz używał maszyny. Jeśli ma ona służyć w przydomowym ogródku, a gałęzie, które musisz pociąć, są cienkie, to możesz oszczędzić pieniądze, decydując się na model nożowy. Rozdrabniacze frezowe skutecznie sobie radzą nawet z grubszymi gałęziami, są droższe od modeli nożowych, ale też bardziej komfortowe. Ślimak tnący sam pobiera drewno, bez ingerencji operatora. Czyni to pracę wydajniejszą, bardziej komfortową i bezpieczną.

Czy rozdrabniacz wymaga konserwacji?

W zależności od sposobu zasilania różnił się będzie sposób konserwacji maszyny. Narzędzia wyposażone w silniki spalinowe wymagają dokładnego czyszczenia po pracy, smarowania olejem, uzupełniania płynów oraz regularnego serwisu podzespołów. Urządzenia elektryczne działają bezawaryjnie przez długi czas i nie wymagają serwisowania, dopóki są sprawne. Charakteryzują się też mniejszą emisją szkodliwych substancji oraz cichszą pracą.

Jak przygotować się do pracy z rozdrabniaczem?

Zanim przystąpisz do pracy z jakimkolwiek urządzeniem elektrycznym czy spalinowym, powinieneś zaopatrzyć się w specjalną odzież ochronną, grube rękawice, okulary i buty wzmocnione stalowymi płytami. Rozdrabniacz pracuje z dużą siłą i może czasem się zdarzyć, że wyrzuci kawałek drzewa lub go nagle szarpnie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zminimalizujesz ryzyko wypadku.

Jaką moc powinien mieć rozdrabniacz?

W przypadku urządzeń elektrycznych większość maszyn generujących 2000 W i więcej to wydajne modele. Oczywiście zdarzają się wyjątki, gdzie model o mocniejszym silniku będzie mniej wydajny, ale niezbyt często. W przypadku napędu spalinowego moc oznacza się zazwyczaj w koniach mechanicznych, a jednostki generujące od 5 KM wzwyż to godne uwagi modele.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2023