Ranking glebogryzarek spalinowych 2023

Ranking glebogryzarek spalinowych pomoże podjąć ci decyzję i wybrać najlepszy sprzęt idealnie pasujący do twoich potrzeb. Przeczytaj artykuł i poznaj najlepsze marki i modele narzędzi rolniczych.
ranking glebogryzarek spalinowych

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję Gardeneo. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Z artykułu dowiesz się, czym powinna charakteryzować się dobrej jakości glebogryzarka spalinowa, a także czego unikać podczas kupna sprzętu. Poznasz nasze zestawienie, które wyłoniło pięć modeli cechujących się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości, funkcjonalnością i trwałością. Wypisaliśmy dokładnie wszystkie aspekty, którymi kierowaliśmy się, dokonując oceny różnych produktów. Na samym końcu natomiast znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące glebogryzarek spalinowych. 

Glebogryzarki spalinowe – jak wybieraliśmy?

Przygotowując rzetelny ranking najlepszych urządzeń rolniczych, musieliśmy przeanalizować różne potrzeby użytkowników i ocenić, w jakim stopniu produkty je spełniają. Do naszych zadań należało też dokładne porównanie parametrów dziesiątek modeli, aby wytypować te charakteryzujące się wysoką jakością wykonania. Oto kryteria, które braliśmy pod uwagę, przygotowując zestawienie:

 • Jaka jest moc i rodzaj silnika?
 • Jaka jest głębokość robocza?
 • Czy glebogryzarka umożliwia regulację szerokości roboczej?
 • Jaka jest waga całego urządzenia?
 • Jaki jest stosunek jakości do ceny?
 • Czy wyposażona jest w regulowany uchwyt?
 • Czy wyposażono glebogryzarkę w samobieżny napęd?
 • Czy firma produkująca sprzęt jest godna zaufania?
 • Z jakich materiałów wykonano narzędzie?

W rankingu znalazły się różne modele glebogryzarek, o odmiennej wydajności, cenie i zastosowaniu. Dzięki temu będziesz mógł z łatwością dobrać idealny produkt na swoją kieszeń. Jeśli decydujesz się na jedno z tańszych urządzeń wyróżnionych przez nas w zestawieniu, to możesz być pewny, że kupisz najlepszej jakości sprzęt w założonym budżecie.

Cedrus Glx680 Glebogryzarka Spalinowa
Zalety
 • Skuteczne rozdrabnianie gleby w trudno dostępnych miejscach
 • Wysoka moc silnika zapewniająca szybką pracę
 • Łatwa obsługa dzięki ergonomicznemu uchwytowi i intuicyjnemu panelowi sterowania
 • Opcjonalnie dostępne akcesoria umożliwiające wykonanie innych prac ogrodniczych
Wady
 • Wysoka cena w porównaniu do innych glebogryzarek.
 • Może być dość głośna i emitować spaliny podczas pracy.

Cedrus Glx680 Glebogryzarka Spalinowa to urządzenie ogrodowe zasilane benzyną, które ułatwia uprawę ziemi i przyspiesza proces sadzenia. Dzięki silnikowi o mocy 7 KM oraz 6 nożom glebogryzarka jest niezwykle wydajna i łatwa w obsłudze.

Hortmasz 7.0Km X620N
Zalety
 • Wysoka wydajność i moc silnika
 • Łatwa obsługa i intuicyjny panel sterowania
 • Regulacja prędkości koszenia dla lepszego dostosowania do potrzeb
 • Solidna i wytrzymała konstrukcja zapewniająca długą żywotność
Wady
 • Nieznana marka, ryzyko awarii i brak zaufania
 • Możliwe problemy z dostępnością części zamiennych

Hortmasz 7.0Km X620N to solidny i wydajny kosiarko-traktor z silnikiem benzynowym o mocy 7 KM. Posiada łączną szerokość koszenia 62 cm i pojemny zbiornik na trawę. Idealny dla większych ogrodów.

Active Ac800
Zalety

 • Wysoka moc 800 W
 • Wyposażony w funkcję zmiennych obrotów
 • Lekki i łatwy w obsłudze
Wady
 • Niezbyt wytrzymała bateria, krótki czas działania
 • Brak wsparcia dla niektórych starszych systemów operacyjnych

Active AC800 to elektryczna glebogryzarka, która ułatwia uprawę gruntu w ogrodzie. Posiada silnik o mocy 800 W i szerokość roboczą 30 cm. Wyposażona w system ochrony przed przeciążeniem i składane uchwyty ułatwiające przechowywanie. Łatwa w obsłudze i montażu.

Do czego służy glebogryzarka i komu się przydaje?

Czym jest glebogryzarka, do czego służy? To bardzo przydatne narzędzie zarówno w małych przydomowych ogrodach, jak i na dużych plantacjach. Użycie w tym celu specjalistycznego urządzenia, zamiast przekopania ogródka szpadlem, jest o wiele wydajniejsze. Na rynku znajdziesz kultywatory ręczne, zasilane energią elektryczną oraz spalinowe. 

Sam powinieneś zdecydować, która opcja pasuje ci najbardziej. Narzędzia ręczne są najtańsze, jednak praca nimi jest mało wydajna i męcząca. Często też nie tak dokładna jak przy użyciu bardziej zaawansowanego sprzętu.

Glebogryzarka elektryczna będzie charakteryzowała się zdecydowanie niższą ceną od modeli spalinowych, ale zazwyczaj też słabszą mocą. Tylko urządzenie spalinowe zapewni ci pełną swobodę działania, bez konieczności użycia przedłużaczy. Narzędzia spalinowe wymagają regularnej konserwacji oraz serwisu według zaleceń producenta. Jeśli nie będziesz o tym pamiętał, znacznie skrócisz żywotność swojego urządzenia.

Moc silnika spalinowego

W przypadku wyboru spalinowej glebogryzarki zasadnicze znaczenie ma moc i rodzaj silnika napędzającego sprzęt. Tańsze modele wyposażane są często w silniki dwusuwowe, w których należy stosować mieszankę paliwa z olejem zapewniającym odpowiednie smarowanie podzespołów. Trochę nowszym rozwiązaniem jest stosowanie motorów czterosuwowych. Są one zazwyczaj mocniejsze, trwalsze i wykazują dłuższą żywotność, dzięki bardziej zaawansowanemu systemowi chłodzenia i smarowania.

Moc silnika wyrażana jest w przypadku jednostek spalinowych w koniach mechanicznych lub kilowatach. Im większe są te wartości, tym wydajniej działa produkt zasilany danym silnikiem i jest mniej podatny na wszelkiego rodzaju awarie. Można uznać, że narzędzie o mocy 5 koni mechanicznych w zupełności się sprawdzi nawet na większej powierzchni.

Głębokość robocza i opcja regulacji

Ważnym parametrem podczas wybierania glebogryzarki jest deklarowana przez producenta głębokość robocza urządzenia. Najlepsze modele zagłębiają się nawet na 60 centymetrów. Im większą głębokość roboczą oferuje twoje narzędzie, tym lepiej przygotujesz glebę pod nowe uprawy. Oczywiście nie w każdym miejscu wskazane jest docieranie tak głęboko.

Niektóre sytuacje wymagają prowadzenie prac na określonej z góry głębokości i tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania stosowane w większości popularnych urządzeń spalinowych, a mianowicie wygodna regulacja głębokości pracy. Upewnij się, że upatrzone przez ciebie narzędzie oferuje taką funkcjonalność. 

Waga urządzenia i dodatkowy napęd

Ze względu na ciężar spalinowych glebogryzarek, które potrafią ważyć kilkadziesiąt kilogramów, koniecznie rozejrzyj się za modelami wyposażonymi w dodatkowy napęd. Ręczne przeciąganie tak ciężkiego sprzętu po nierównym terenie sprawiłoby, że praca stałaby się mało wydajna i bardzo wyczerpująca. 

Materiały użyte w produkcji i znany producent

Jeśli szukasz narzędzia nie tylko na jeden sezon, to upewnij się jaką opinią cieszy się producent upatrzonego przez ciebie sprzętu. Jeśli masz problem z decyzją, to zawsze marka może być jakimś punktem odniesienia i cenną informacją ważącą na twoim wyborze. Kupując urządzenie od zaufanego producenta, otrzymujesz nie tylko trwały i skuteczny sprzęt, ale wybierasz też, w jaki sposób będziesz traktowany przez obsługę klienta i serwis już po zakupie. 

Zwróć też szczególną uwagę na rodzaj materiałów użytych do produkcji sprzętu rolniczego, który powinien być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Elementy metalowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed powstawaniem ognisk korozji, co zapewni dłuższą trwałość obudowie i zabezpieczy podzespoły glebogryzarki. 

Liczba przełożeń silnika

Nowoczesne urządzenia spalinowe oferują pracę na różnych przełożeniach silnika. Jeśli zdecydujesz się na prosty jednobiegowy sprzęt, to możesz mieć problem podczas wycofywania kilkudziesięciokilogramową maszyną. Najlepsze modele mają kilka biegów transportowych i kilka roboczych, dzięki czemu dokładnie dobierzesz tryb pracy do jej rodzaju i podłoża. Większa liczba przełożeń zwiększy również wygodę przemieszczania się z narzędziem, co wpłynie na ogólny komfort korzystania z glebogryzarki i wydajność twojej pracy.

Dodatkowe noże do innych czynności

Urządzenia spalinowe często charakteryzuje możliwość zastosowania różnych noży i końcówek. Sprawdź przed zakupem czy model, który wybrałeś, oferuje dodatkowe możliwości i tryby pracy jak na przykład odchwaszczanie czy frezowanie za pomocą dołączonych w zestawie noży. Narzędzia napędzane silnikami spalinowymi są zazwyczaj droższe od elektrycznych i ręcznych, dlatego skoro już trzeba wydać na glebogryzarkę większą sumę pieniędzy, to niech przynajmniej pełni kilka funkcji.

Hecht 750 – wybór redakcji

Hecht to uznany producent szeroko pojętego sprzętu ogrodniczego. Glebogryzarka tej marki to bardzo dobrze wykonany model 750 wyposażony w wygodną regulowaną rękojeść, którą możesz dostosować do swojego wzrostu. Glebogryzarkę napędza nowoczesny silnik OHV o mocy 6.5 KM co zapewni ci wystarczającą moc i wydajność do pracy na małych i średnich powierzchniach. Dla łatwiejszego manewrowania kilkudziesięciokilogramową maszyną wyposażono ją w napęd oraz bieg wsteczny.

Operator maszyny chroniony jest metalową osłoną przed odpryskującymi kamieniami. Jeśli podłoże jest dość śliskie, dla lepszej przyczepności można podmienić gumowe koła na stalowe, wyposażone w specjalne łopatki, a część roboczą można podmienić na radło o specjalnym zastosowaniu. Zarówno koła łopatkowe, jak i radło można dokupić osobno. Glebogryzarkę 750 wykonano z wytrzymałych materiałów. Sprzęt kosztuje około 3 tysięcy.

Cedrus Glx680 – najlepszy stosunek jakości do ceny

Glebogryzarka Cedrus to wszechstronne narzędzie pełniące także funkcję odchwaszczarki. Przeznaczona jest do pracy w ogrodach, gospodarstwach rolnych i tunelach kwiatowych, wszędzie tam, gdzie ciągnik okazuje się za duży, a ręczne narzędzia mało wydajne. Napęd na koła zmniejsza wysiłek operatora podczas pracy i umożliwia dokładne spulchnianie podłoża już za pierwszym podjazdem. Cedrus GLX wyposażono w mocny spalinowy silnik z biegiem wstecznym oraz regulacją głębokości pracy urządzenia, co sprawia, że jest to bardzo wygodne i wydajne narzędzie. Szerokość robocza ostrza w tym modelu wynosi 68 centymetrów a maksymalna głębokość pracy 10 centymetrów, co powinno wystarczyć podczas przygotowania gleby pod większość upraw. Glebogryzarka waży ponad 80 kilogramów, co czyni ją jednym z cięższych urządzeń na rynku. Należy za nie zapłacić około 3400 złotych.

Cedrus Glx680 Glebogryzarka Spalinowa
Zalety
 • Skuteczne rozdrabnianie gleby w trudno dostępnych miejscach
 • Wysoka moc silnika zapewniająca szybką pracę
 • Łatwa obsługa dzięki ergonomicznemu uchwytowi i intuicyjnemu panelowi sterowania
 • Opcjonalnie dostępne akcesoria umożliwiające wykonanie innych prac ogrodniczych
Wady
 • Wysoka cena w porównaniu do innych glebogryzarek.
 • Może być dość głośna i emitować spaliny podczas pracy.

Cedrus Glx680 Glebogryzarka Spalinowa to urządzenie ogrodowe zasilane benzyną, które ułatwia uprawę ziemi i przyspiesza proces sadzenia. Dzięki silnikowi o mocy 7 KM oraz 6 nożom glebogryzarka jest niezwykle wydajna i łatwa w obsłudze.

Hortmasz X620N – gdy budżet nie ma znaczenia

Hortmasz to wydajny miniciągnik z funkcją glebogryzarki, którego zaawansowany technicznie silnik generuje moc siedmiu koni mechanicznych. X620N oferuje dwa biegi do przodu oraz jeden wsteczny, co znacznie ułatwia manewrowanie ponad stukilogramowym narzędziem. Kierownica zastosowana w tym modelu jest bardzo ergonomiczna, obraca się o 180 stopni i oferuje regulację w górę oraz dół. 

Szerokość robocza wymiennego ostrza wynosi 62 centymetry i gwarantuje bardzo wydajną pracę nawet w zastosowaniu przemysłowym. X620N to model niezawodny z górnej półki, wykonany przez czołowego producenta sprzętu rolniczego z wieloletnim doświadczeniem. Jedynie cena tego modelu może dla niektórych stanowić barierę nie do pokonania, bo za ten konkretny model należy zapłacić ponad 4 tysiące złotych.

W zestawie otrzymasz komplet kół gumowych z bieżnikiem ułatwiającym poruszanie się w trudnym terenie, ale dla lepszej przyczepności masz możliwość dokupienia osobno metalowych obręczy ułatwiających złapanie przyczepności.

Hortmasz 7.0Km X620N
Zalety
 • Wysoka wydajność i moc silnika
 • Łatwa obsługa i intuicyjny panel sterowania
 • Regulacja prędkości koszenia dla lepszego dostosowania do potrzeb
 • Solidna i wytrzymała konstrukcja zapewniająca długą żywotność
Wady
 • Nieznana marka, ryzyko awarii i brak zaufania
 • Możliwe problemy z dostępnością części zamiennych

Hortmasz 7.0Km X620N to solidny i wydajny kosiarko-traktor z silnikiem benzynowym o mocy 7 KM. Posiada łączną szerokość koszenia 62 cm i pojemny zbiornik na trawę. Idealny dla większych ogrodów.

Active AC800 – solidna i przystępnej cenie

Glebogryzarka Active AC 800 to model, który kosztuje około 2700 złotych. To jedno z tańszych urządzeń tej klasy. Napędzane jest czterosuwowym silnikiem OHV o mocy 3,6 kW. Zapewnia to urządzeniu solidny napęd wprawiający w ruch 6 zestawów noży radzących sobie nawet z twardą ziemią. Cała konstrukcja wykonana została wykonana z metalu, ale wagę udało się ograniczyć do niecałych 64 kilogramów. Szerokość robocza ostrza jest regulowana w zakresie od 60 do 81 centymetrów, dzięki czemu dopasujesz swoje urządzenie bardzo indywidualnie. 

W opisywanym model zastosowano taki typ konstrukcji, który w połączeniu ze świetnym wyważeniem środka ciężkości o wiele sprawniej radzi sobie ze spulchnianiem twardej ziemi. Narzędzie znajdzie zastosowanie w pracach odbywających się w szklarniach, na polu czy w tunelach hodowlanych. Dzięki wyposażeniu w koła typu traktor maszynę będziesz w stanie przetransportować w dowolne miejsce nawet po ciężkim terenie.

Active Ac800
Zalety

 • Wysoka moc 800 W
 • Wyposażony w funkcję zmiennych obrotów
 • Lekki i łatwy w obsłudze
Wady
 • Niezbyt wytrzymała bateria, krótki czas działania
 • Brak wsparcia dla niektórych starszych systemów operacyjnych

Active AC800 to elektryczna glebogryzarka, która ułatwia uprawę gruntu w ogrodzie. Posiada silnik o mocy 800 W i szerokość roboczą 30 cm. Wyposażona w system ochrony przed przeciążeniem i składane uchwyty ułatwiające przechowywanie. Łatwa w obsłudze i montażu.

NAC TIP80-196-M – dociera najgłębiej

TIP80 to glebogryzarka spalinowa z napędem samobieżnym, który usprawni transport oraz pracę z wykorzystaniem tego narzędzia. NAC wyposażył swoją maszynę w wydajny czterosuwowy silnik o wydłużonej żywotności. Jednostka napędowa generuje bardzo przyzwoitą moc 4,1 kW, która sprawnie wprawia w ruch sześć zespołów noży. Szerokość robocza maszyny wynosi 80 centymetrów, ale na uznanie zasługuje to, na jakiej głębokość jest w stanie spulchniać glebę. Zakres regulacji wynosi od 16 do 32 centymetrów maksymalnie, co jest wynikiem rzadko spotykanym nawet w droższych modelach. Glebogryzarka NAC ma jeszcze jeden ogromny atut, czyli cenę. Ten profesjonalny sprzęt może być twój za 2 tysiące złotych. Produkty polskiej firmy cieszą się stale rosnącą popularnością i uchodzą za trwałe i wykazujące się wydłużoną żywotnością. Parametry podane przez producenta i opinie użytkowników wskazują, że jest to najlepsze urządzenie w swoim przedziale cenowym.

Najlepsze marki glebogryzarek spalinowych

Na rynku działa wielu producentów sprzętu ogrodniczego i rolniczego. Nie każdy zasługuje na uznanie i nie na każdego solidnego znalazło się miejsce w naszym zestawieniu. Jednym ze światowych liderów w sprzedaży elektronarzędzi i narzędzi spalinowych jest Hecht. To prężnie rozwijająca się marka sieci sklepów, która jest największym dystrybutorem sprzętu ogrodniczego w Czechach i Słowacji.

Na uznanie zasługuje też Polska firma NAC, która wyróżnia się dobrej jakości narzędziami elektrycznymi i spalinowymi oferowanymi w bardzo konkurencyjnych cenach. Otrzymała miano najprężniej rozwijającej się marki w branży. 

Hortmasz to kolejny lider na polskim rynku, z trzydziestoletnim doświadczeniem w dystrybucji maszyn rolniczych, ogrodniczych i urządzeń pomagających zadbać o tereny zielone. Zaleta sprzętu to wydajność i wydłużona żywotność.

Cedrus jest kolejnym polskim dystrybutorem maszyn rolniczych i ogrodniczych. Firma rozpoczęła działalność w latach dziewięćdziesiątych i na początku zajmowała się jedynie importem pilarek spalinowych. Obecnie w ofercie producenta znajdziesz urządzenia do kompleksowego zaopatrzenia gospodarstw rolnych i przydomowych garaży.

Mniej znana w Polsce jest włoska marka Active, zajmująca się dystrybucją wysokiej klasy sprzętu ogrodniczego i rolniczego. Przedsiębiorstwo należy jednak do liderów na rynku włoskim.

Glebogryzarka spalinowa – najczęściej zadawane pytania

Jak widzisz, wybór idealnej glebogryzarki nie jest łatwy. Mimo przeczytania poradnika i zapoznania się z parametrami wyróżnionych przez nas narzędzi nadal niektóre kwestie mogą być dla ciebie niejasne. Przeanalizowaliśmy więc najczęściej zadawane pytania dotyczące glebogryzarek spalinowych i udzieliliśmy na nie wyczerpujących odpowiedzi. 

Czy praca z glebogryzarką jest bezpieczna?

Praca z większością narzędzi niesie ze sobą pewne ryzyko i glebogryzarka nie jest w tym temacie wyjątkiem. Pod obracające się noże może wpaść kamień. Wyrzucony z dużą siłą mógłby zrobić krzywdę operatorowi, dlatego noże zabezpieczone są metalową osłoną, której nie należy pod żadnym pozorem zdejmować na czas pracy. Pamiętaj też, aby zaopatrzyć się w specjalne buty z metalowymi płytami, które zabezpieczą twoje stopy przed wypadkiem i urazem.

Na jaką głębokość kultywator może oczyścić glebę? 

Głębokość efektywnego spulchniania zależy od modelu, konstrukcji i zastosowanych ostrzy. Kultywatory najczęściej sprawnie działają na głębokości od 10 do 40 centymetrów. 

Czy warto kupić glebogryzarkę?

Glebogryzarka spalinowa to bardzo wygodne narzędzie, którym dotrzesz w miejsca niedostępne podczas prac traktorem. Jest też o wiele wydajniejsza niż urządzenia elektryczne, a tym bardziej ręczne. Spalinowy silnik zapewni ci niezależność, a jedynym ograniczeniem dla twojej pracy stanie się zapas paliwa, szczególnie w  przypadku modeli oferujących napęd ułatwiający przemieszczanie się maszyny. Minusem rozwiązań spalinowych jest konieczność wykonywania regularnego serwisu i konserwacja sprzętu.

Czy glebogryzarka zastąpi kopanie szpadlem? 

Ostrza części roboczej zostały skonstruowane w taki sposób, żeby w jak największym stopniu spulchnić glebę, dlatego wszędzie tam, gdzie do tej pory używałeś szpadla, możesz używać także tego urządzenia.

Czy glebogryzarka poradzi sobie z korzeniami?

Glebogryzarki spalinowe to bardzo wydajne urządzenia, dysponujące przyzwoitą mocą, dlatego z łatwością sobie radzą ze spulchnianiem bardzo twardej ziemi, odchwaszczaniem oraz drobniejszymi korzeniami. Kultywatory bardzo często znajdują zastosowanie podczas wstępnej uprawy ziemi oraz podczas przygotowań nieużytków.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: